פתיחת שומה סופית לאור קבלת נתונים חדשים

מאת עו"ד משה גבע

לנישום נעשו שומות מס לשנים 2008–2011 סוג 02 ו-01. כיום ישנן נתונים שעשויים לזכות אותו במס נוסף (כגון ליקוי למידה של ילד). השאלה: האם ניתן לפתוח שוב את השומה ולבצע החזר?
|
פתיחת שומה סופית לאור קבלת נתונים חדשים

שאלה:
לנישום נעשו שומות מס לשנים 2008–2011 סוג 02 ו-01. כיום ישנן נתונים שעשויים לזכות אותו במס נוסף (כגון ליקוי למידה של ילד).
השאלה: האם ניתן לפתוח שוב את השומה ולבצע החזר?
תשובה:
לשאלה העקרונית של תיקון שומות סופיות, אין תשובה חד משמעית. מעל לנושא כולו מרחפות שתי סוגיות, אחת עקרונית הנסמכת על נוהג ופסיקות שונות של בית המשפט, והשנייה חוקית וטכנית בלבד.

  1. עקרון סופיות השומה מעת שבוצעה ביקורת בתיק, ופקיד השומה והנישום קיימו הליך שומתי, באופן עקרוני אין מקום לשנות את השומה הסופית שיצאה. העיקרון הוא הדדי, וכשם שהנישום לא היה רוצה שפקיד השומה יחזור בו משומות סופיות שהוציא, כך, לכאורה, אין זה ראוי שהנישום יציג נתונים חדשים בדיעבד. לכן, החוק מתיר פתיחת שומות במקרים מאוד קיצוניים וכפוף למילוי תנאים שונים של הנמקה ושימוע, וגם זאת לתקופה מוגבלת בלבד.
  2. התיישנות נוסף על עקרון סופיות השומה, ישנה גם הסוגיה הטכנית של התיישנות השומות והפיכתן לסופיות, גם אם לא טופלו ונשארו עד מועד ההתיישנות כשומות זמניות.
במקרה שבשאלה, בהנחה שהדוחות הוגשו במועדם, הרי שהשנים 2008–2010 הן גם סופיות וגם התיישנו, ובשנת 2011 יש "רק" שומה סופית.
אני מציע להגיש בקשה לתיקון כל השנים, אגב הסבר לאי הכללת הנתונים בדוחות המקוריים או לאחר מכן, ולבקש לפנים משורת הדין להתחשב בנישום הספציפי ובנסיבותיו. קשה להעריך מהם סיכויי בקשה זו אבל שווה לנסות.    

המשיב - עו"ד עצמאי, מומחה בתחום המסים ומרצה בנושאים משפטיים. חבר בוועדות מסים ומיסוי פלילי במחוז ת"א של לשכת עורכי הדין. לשעבר איש רשות המסים במגוון תפקידים מקצועיים וניהוליים moshe@gevalaw.co.il

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן. אין במידע המופיע באתר "כל מס" או בשירות הניתן למנויי האתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.
 
 
 
<center>>

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות