אלו המניות שכדאי לכם להכיר, אלו אגרות החוב שאסור לכם לקנות

איך להשקיע בשנה הקרובה, למה צריך להתרחק מאג"ח שקליות והאם לממש את קרנות האג"ח. וגם - למה אגרות החוב מסוכנות ממניות, האם השקעה במכשירים פסיביים עדיפה על השקעה בקרנות אקטיביות ואיזה מניות מועדפות?  - ככה תנהלו תיק השקעות מאוזן
|
(50)
סוחר, צילום: istock

מדריך השקעה של ביזפורטל לשנה החדשה - בלי פילטרים, בלי פחד, בלי להתבייש - כל האמת בפנים. הנה החלק הראשון  (עיקרו על אגרות חוב) בהמשך הפנייה לחלק השני (החלק על המניות)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
שמתם לב שבעיתונים כבר לא אומרים לכם מה לעשות בתיק ההשקעות, שהגופים המוסדיים - קרנות הנאמנות וקופות הגמל, לא ממליצים על מניות טובות. פעם, הדברים היו שונים, היום...הם מפחדים. למה להמליץ אם אפשר להיכשל. היום הגופים האלו לא מחפשים להצליח, הם בעיקר מחפשים לא להיכשל. וגם אם יש המלצות הן כמו כולם - חזרה על המניות הקבועות.  

למה התשואה שלכם בינונית? 
זה לא רק בהמלצות על מניות. זה גם בהשקעות עצמן. רוב קרנות הנאמנות בקטגוריה מסוימת יספקו לכם את אותה התשואה פלוס מינוס, כך גם בקופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקרנות הפנסיה. נכון, יש מנצחים בטווח הקצר וגם בטווח הבינוני, אבל בסופו של דבר התשואות מתכנסות לאותה הסביבה. הסיבה פשוטה - כדי להצליח לוקחים סיכון, ואז גם אפשר להיכשל. כדי להיות "בסדר" לא לוקחים סיכון ומשקיעים כמו העדר, ואז המנהל אולי לא בראש הדירוג, אבל הוא גם לא בתחתית. מה שחשוב להם (וגם לכם אם הייתם במקומם) זה לשמור על מקום העבודה, וכדי לשמור על מקום העבודה לא צריך להיות במקום הראשון, צריך לא להיות אחרון. 
אני בטוח שהבנתם, אבל רק אוסיף שהשיטה הזו גורמת לבינוניות גם אצל אותם מוחות מבריקים בבתי ההשקעות; ומהיכרות אישית, יש הרבה מאוד אנשים מבריקים בניהול השקעות. הבעיה שתחת המלכוד הזה ותחת הרגולציה הם מצליחים לספק לכם תשואה פושרת, אבל לא תשואה מצוינת.
מכשירים פסיביים - יתרונות
זה כבר לא סוד שבשביל רבים מהמשקיעים הדרך הנכונה להשקיע היא דרך מכשירים עוקבי מדדים - מכשירים  שנקראים מכשירים פסיביים שמספקים למשקיע את תשואת המדד (מניות, אג"ח, סחורות). אחרי הכל, לא ניתן לאורך זמן להכות את השוק, וגם - במכשירים הפסיביים יש דמי ניהול נמוכים במיוחד, להבדיל מדמי הניהול במכשירים שדורשים ניהול אקטיבי (בהם משלמים על הניהול של מנהלי ההשקעות).
אז אנשי ההשקעות הפכו להיות מפוחדים, בינוניים (וסליחה לעשרות ומאות מנהלי השקעות מצוינים) וגם האנליסטים - פעם נתקלתם באנליסט שאומר משהו אחר מאשר עדת האנליסטים? כן, אבל זה לא קורה כל יום, מבין 10 המלצות על חברה אחת, סביר שכולן יהיו באותה הסביבה, ובמקרה "הטוב" תראו אולי אחת או שתיים ברוח שונה מהעדר.
מעבר לכך, לא תראו ולא תקבלו אנליזה או הערכה על מניה שהיא לא אחת מאותן 50-60 מניות של חברות גדולות שהאנליסטים מכסים. כל היתר הן לא בתודעה, בדיוק כמו שמנהלי ההשקעות מעדיפים להתרכז באותן מניות גדולות, ו"שוכחים" שיש בבורסה עוד מאות חברות, חלק מהן בהחלט ראוי להשקעה. ככה, אגב, הם משאירים את הזירה האמיתית, את הרווחים הגדולים לקרנות הגידור הרעבות. 
מה הציבור צריך?
אז בחזרה לעיקר - רוב הציבור צריך לדעתי להשקיע דרך מכשירים עוקבי מדדים ואז השאלה היא איזה מדדים ומה רמת הסיכון שאותו משקיע יכול, רוצה ומסוגל להיחשף אליו. מבטיח לכם שבשנה החדשה, נספק לכם, כאן בביזפורטל, הרבה תובנות לגבי הרכב התיק המומלץ לכל משקיע, אבל בהנחה שאתם יודעים, או שעברתם את השאלון אצל יועצי השקעות (ואם לא אז תעברו את השאלון הזה), הרי שמה שנשאר למשקיע הוא פשוט לחלק את ההשקעות בין קרנות סל וקרנות מחקות בהתאם לסגנון ההשקעה. 
אג"ח מסוכנות ממניות
אלא שגם כאן, ברשותכם, אני רוצה דקה מזמנכם (אם לא מעניין דלגו הלאה). כולם אבל כולם, מספרים לכם שאג"ח זה סולידי. כלומר, אם יועץ ההשקעות, רק לצורך המחשה, קובע שאתם צריכים להשקיע 30% במניות והיתר - 70% באופן סולידי, אז רוב ה-70% (ואפילו הכל) יושקע באג"ח.
אלא שהאג"ח היום עלול להיות מסוכן יותר ממניות. האפסייד באג"ח הוא אפסי. הדאונסייד הוא גדול. אגרות החוב הבטוחות ביותר הן אגרות החוב הממשלתיות (להבדיל מאגרות חוב קונצרניות - של חברות). רובכם לא יודע מה התשואה באג"ח האלו, אבל רובכם משקיע בהן את רוב כספו - הקופות שלכם מלאות באג"ח ממשלתי, הקרנות שלכם מלאות באג"ח ממשלתי, כל ההשקעות שלכן דרך הגופים המנהלים מלאות באג"ח ממשלתי. 
הבעיה שהאג"ח הממשלתי נותן תשואה אפסית ואפילו שלילית. אם תסתכלו על התשואות האפקטיביות, תבינו שככה אי אפשר לקבל תשואה. אגרות החוב השקליות גם כאלו למעל 10 שנים (ובטח שאלה לטווח קצר יותר) מספקות תשואה שלילית. כן, מינוס. האבסורד הגדול שמצד אחד אתם לא תרוויחו באג"ח האלו, ומצד שני אתם יכולים להפסיד...הרבה. אם וכאשר הריבית תחזור לעלות, אזי אגרות החוב ירדו וככל שהאגרות חוב הן לטווח ארוך יותר כך הירידה תהיה חזקה יותר. 
אז העלאת ריבית לא נראית באופק, ההיפך. אבל אני רק אזכיר מה שאמר פרופ' סטנלי פישר שהיה נגיד בנק ישראל במספר הזדמנויות - הריבית הנמוכה היא לא סבירה לאורך זמן. לאורך זמן הריבית צריכה להיות 3% ומעלה. פישר הוא לא היחיד, כלכלנים ברחבי העולם אומרים זאת, אך כשהם מסתכלים על הריבית בשווקים הם לא מבינים את הקסם הזה, ובטח שלא יכולים להסביר אותו. זה לא מה שלימדו אותם באוניברסיטה, זה לא מה שהם לימדו את הסטודנטים שלהם. זו חיה אחרת לגמרי. זו מפלצת. בועה מפלצתית שאף אחד לא באמת יודע איך היא תתפוצץ ומתי. מה שבטוח כמו כל בועה - זה ייגמר בבכי.
גם אנחנו כמובן לא יודעים ולא מוכנים לקחת סיכון בניחוש לגבי העיתוי. מה שברור לנו שמי שקונה אג"ח ממשלתיות מצד אחד לא מרוויח ומצד שני לוקח סיכון שיפסיד - אז למה זה טוב? 
מה פישר אמר ואיך זה קשור להשקה באג"ח
אם התובנה של פישר תתבטא בשווקים והריבית אכן תחזור לרמה נורמלית של 3% ומעלה, אז ההפסדים באגרות החוב יהיו מטורפים - אג"ח ל-10 שנים שנותנת לכם כלום בריבוע בתרחיש החיובי, תספק לכם הפסד 30% כשהריבית תעלה - הסיכון לא שווה את הסיכוי - תתרחקו מאג"חים כאלו.
רגע, ומה עם אג"ח קונצרני. שם כבר יש ריבית גבוה יותר, אבל ככל שהחברה נחשבת בטוחה יותר כך הריבית נמוכה יותר - חברות הנדלן המניב כבר מספקות תשואה של 1% ואפילו מתחת באג"ח של כמה שנים. התשואה באג"ח של הבנקים נמוכה במיוחד, ושיא השיאים היה בחודש האחרון עם גיוסים של מיליארדים באג"ח קונצרני של חברות שחלקן לא מי יודע מה, שגייסו בריבית נמוכה במיוחד - האם זה שווה את הסיכון? לא. הסיבה היחידה שקונים את האג"חים האלו היא הרבה מאוד כספים שמחפשים השקעה. מה יעשו מנהלי ההשקעות שמקבלים מדי חודש מיליארדים כדי להשקיע? מתפשרים וקנים אג"ח ועוד אג"ח ועוד אג"ח - וכך מייצרים בועה.
היום האג"ח הארוך הוא כבר לא מוצר סולידי. הוא מוצר מסוכן, במקרים רבים מסוכן יותר מהמניות. 
קרנות נאמנות שמתמחות בממשלתיות - מפסידות לכם כסף
וגם האג"ח לזמן קצר הוא לא בוננזה, ממש לא. אג"ח שקלי לזמן קצר מספק תשואה שלילית ועם מדובר באג"ח ממשלתי תשואה סביב האפס במידה ומדובר בחברה טובה. המשמעות היא קשה - קרנות נאמנות שלכם שמשקיעות באג"ח לטווח קצר, ברוב המקרים (לא בכולם) מפסידות לכם כסף. יש להם רישיון ממכם להפסיד לכם כסף. מיליארדי שקלים מושקעים בקרנות האלו, כשמראש ברור שאין להן יכולת לייצר תשואה, ובהינתן גם דמי הניהול שהם גובים, אתם מקבלים אפס במקרה הטוב. תפתחו את העיניים תסתכלו סביב, ותבדקו מי זאת קרן הנאמנות שלכם - הרבה אנשים יתפלאו לראות קרן אג"חית שמספקת אפס ריבית במקרה הטוב, ויחד עם דמי הניהול, בעצם מייצרת להם הפסדים.
סיכום ביניים - אגרות חוב ארוכות OUT, אגרות חוב קצרות OUT. מה IN? יש אג"ח שכנראה במשוואת הסיכון סיכוי הן אטרקטיביות - אגרות חוב שנתפסות בשוק כמסוכנות, כשבפועל הן כן ישלמו את חובן. יש קרנות שמתמחות בכך. זה לא משחק של משקיעים פרטיים, אלא אם כן מדובר במשקיעים שמבינים עניין, ואלה יודעים לנתח את יכולת החוב של החברה ברגע שהאג"ח הופכת להיות אג"ח זבל או סמי זבל. שיש גם כאלו שמתמחים באג"ח דיסטרס, של חברות במצוקה פיננסית - שמה דווקא עושים כסף גדול, כי במצבים האלו, הרבה מוסדיים מעדיפים לצאת, בלי קשר למחיר, ועודף ההיצע הופך את העסקה לאטרקטיבית - גם כאן זה משחק של קרנות גידור שלוקחות את התשואה מהמוסדיים.
ומה אתכם - המשקיעים שרוצים אג"ח? סורי, לא בתקופה הזו. זו האג'נדה שלי - אג"ח היום הוא לא מכשיר סולידי, למעט חריגים.  
לקריאת החלק השני של מדריך ההשקעה - איך מרכיבים תיק השקעות? למה צריך להשקיע בלי רגשות? האם מניה טובה ויקרה תמשיך להיות טובה ויקרה? אסטרטגיות השקעה ומניות שיכולות להיות מעניינות לתיק ההשקעות שלכם
 

תגובות לכתבה(50):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 37.
  התשואה באג"ח ממשלתי שקלי מחמ 15 מתחילת השנה 23.9% (ל"ת)
  ספייד 02/10/2019 09:07
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • לכן אסור להיכנס עכשיו - סכנת נפשות (ל"ת)
  יוסי 02/10/2019 13:22
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 36.
  תקופה מאתגרת
  עוזי 01/10/2019 22:55
  הגב לתגובה זו
  4 1
  זהירות אחרי 11 שנים של עליות בסביבת ריביות נמוכות. הגיע זמן תיקון כואב מאוד... תהיה הזדמנות לסחורה זולה בהמשך. מי שמחליט להיכנס עכשיו לבריאות... שיכנס במנות למצע ( ממוצע) את מחיר הכניסה
  סגור
 • 35.
  מאמר מעולה
  שלמה בסון 01/10/2019 19:23
  הגב לתגובה זו
  10 4
  אבישי עובדיה מקצוען מעולה .מכיר הרבה כתבות שלו מגלובס. מייצג עיתונות כלכלית במיטבה.תודה
  סגור
 • 34.
  מעניין ומלמד מה לא לקנות (ל"ת)
  אלון 01/10/2019 14:23
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 33.
  תסתכלו בבקשה על אנרג'יקס. היש טובה ממנה לאורך שנים? (ל"ת)
  דוד 01/10/2019 10:59
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 32.
  הכל נכון וידוע, מה האלטרנטיבה? (ל"ת)
  pan 01/10/2019 09:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 31.
  כותרת מעולה תוכן רקוב ומה שהבנתי להשקיע בתפוח אדמה עדיף
  ישראל ישראל 01/10/2019 07:12
  הגב לתגובה זו
  4 3
  מה הכתבה באה להסביר מלבד הכותרת אין מניה ואפילו לא אחת להמלצה כנן נכון , אמרו שבעצם היום נזהרים מהמלצות לא כמו שבעבר ואז למה הכתבה הסתמית חסרת בסיס לכותרת הרעשנית . גורניש גורניש לא מעבר לזה .
  סגור
 • גסות רוח
  משקיע 01/10/2019 17:35
  הגב לתגובה זו
  6 3
  אל תהיה גס רוח. הרי בכתבה נאמר שיש המשך. הכותב הוא בעל שם בשוק ההון. כנראה לא הבנת כלום ממה שכתוב. אז תמשיך להשקיע בתפוחי אדמה וגם תחסוך מזמנך ואל תקרא עיתונים כלכליים.
  סגור
 • יש המשך... (ל"ת)
  ישראל 01/10/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 01/10/2019 06:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 29.
  כתבה זחוחה, יהירה וגדושת יומרה על כלום (ל"ת)
  בזבזתי את זמני 01/10/2019 00:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 28.
  צודק אבל
  אבי 30/09/2019 23:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתקופה הקרובה יזרמו מליארדים לאגח ממשלת והאינטרסים בדוק מנוגדים ,הייתי ממתין עוד מספר שבועות לפחות ומקבל החלטות י
  סגור
 • 27.
  מה שלמדו בעבר לא נכון היום
  יאיר בר זוהר 30/09/2019 22:38
  הגב לתגובה זו
  8 3
  לפני כמה ימים קבוצת משקיעים בינלאומית פרסמה למה כדאי להשקיע ב ארוכות של מדינת ישראל ??
  סגור
 • 26.
  פוקס ההשקעה הכי טובה ותעלה עוד 70 אחוז. (ל"ת)
  אלין 30/09/2019 20:40
  הגב לתגובה זו
  6 7
  סגור
 • לא יכול לחתום על 70%, אבל אין ספק שהיא טובה ועושה רושם
  דגן 01/10/2019 07:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמנוהלת היטב.
  סגור
 • טען עוד
 • "טובה ומנוהלת היטב"????רעה ומורצת גרוע ע"י השמן המיוזע! (ל"ת)
  . 01/10/2019 15:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 25.
  כתבה סתמית
  זב 30/09/2019 20:16
  הגב לתגובה זו
  6 6
  מה רציתם לומר בכתבה לא ברור אגח לא מניות לא ציינתם
  סגור
 • 24.
  חבל שאין קשר בין הכותרת לתוכן
  מעיין 30/09/2019 17:29
  הגב לתגובה זו
  9 3
  אל תעליבו את הקוראים.מעבר לזה אין ספק שבעל הבית יודע לכתוב.
  סגור
 • 23.
  כתבה מעניינת מחכה להמשך
  פייגלביץ׳ 30/09/2019 17:25
  הגב לתגובה זו
  12 5
  תודה
  סגור
 • 22.
  בלה בלה ללא המלצה
  חיים 30/09/2019 16:02
  הגב לתגובה זו
  18 6
  מכל הבלה בלה לא מובן או לא הוזכרו ששום מניות טובות לקניה
  סגור
 • 21.
  אמת לפרצוף
  אבנר 30/09/2019 15:17
  הגב לתגובה זו
  11 4
  כול הכבוד אבישי. שנה טובה
  סגור
 • 20.
  אז לא הבנתי מה לקנות (ל"ת)
  אאא 30/09/2019 14:55
  הגב לתגובה זו
  14 2
  סגור
 • אווזים לפיטום (ל"ת)
  זמבלה 30/09/2019 22:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 19.
  כל הכבוד לאבישי !
  אלכס ג. 30/09/2019 14:30
  הגב לתגובה זו
  12 5
  אבישי , כל הכבוד על האומץ לכתוב דברים נכונים ובניגוד מוחלט לאווירה בשוק שמכתיבים מנהלי ההשקעות וקופות הגמל. מחכה להמשך הכתבות שלך בנושא. תודה.
  סגור
 • 18.
  תודה
  ארנון 30/09/2019 14:11
  הגב לתגובה זו
  8 5
  תודה על כתבה כנה ואמיצה מחכה להמשך
  סגור
 • 17.
  כותרת מטעה לחלוטין. בפרק זה לא מוזכרות מניות.
  Atuk19 30/09/2019 13:46
  הגב לתגובה זו
  10 2
  ולפי עובדיה אין שום אגח ראויות להשקעה פרט לזבל שרק מומחים ידעו ללקט בפינצטה. עובדיה בעצם כותב לא לגעת בכלל באגח. חבל שלא מדבר על האלטרנטיבה
  סגור
 • יופי
  ק.י. 30/09/2019 20:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הבנת טוב. מניות אני מבין שידובר בהן בפרקים הבאים.
  סגור
 • 16.
  המרענן הרשמי של הקיץ
  איתמר 30/09/2019 13:22
  הגב לתגובה זו
  7 4
  הוא ללא ספק אבישי עובדיה שהשתלט על ביזפורטל. סוף סוף כותב שמעניין לקרוא בכל השממה של העיתונות הכלכלית בארץ (אפילו שלומי שוב הפסיק לכתוב בדה-מרקר..)
  סגור
 • 15.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 30/09/2019 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 5
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 14.
  תסלח לי אבל אין לך מושג בהשקעות!!
  האמת 30/09/2019 12:46
  הגב לתגובה זו
  11 4
  גם בגרמניה שהתשואה הייתה אפס מי שקנה הרוויח הון !!!הנייר סובל הכל ואם האגחים ימשיכו לעלות ומי שמוכר בהמלצתך יפסיד אתה תכסה את ההפסדים?? אחריות יש?? נמאס מכל הפרשנים למינהם שחיים באשליה שהם מבינים
  סגור
 • דווקא סופסוף מישהוא חושף את ההונאה
  חובבן 30/09/2019 21:40
  הגב לתגובה זו
  6 3
  זה שאגח במחיאץר מופקע יכול לעלות עוד זה נכון אבל בניגוד למניות לכל אגח יש מחיר סופי ואם כבר כיום בניכוי דמי ניהול המחיר הוא מעל מחיר סופי, אזי ברור שיש פה הפסד וודאי לאורך זמן וברור שאגחים ממשלתיים יניבו תשואה אפסית בשנים הקרובות אם בכלל יניבו תשואה..
  סגור
 • תסביר איך
  אאא 30/09/2019 21:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בתושאות אפס אנשים הרוויחו הון???
  סגור
 • אין דבר כזה.
  משקיע 01/10/2019 17:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סתם כתב דברי הבל שום משקיע לא עשה כסף על אגחים בתשואות כאלה.
  סגור
 • 13.
  לשם שינוי כתבה פרקטית
  דני 30/09/2019 12:42
  הגב לתגובה זו
  7 4
  מקצועי וממוקד ביותרמתי הכתבה השניה ?
  סגור
 • 12.
  אחלה כתבה.. (ל"ת)
  זי"פ 30/09/2019 11:58
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • 11.
  הריבית הנמוכה לא סבירה לאורך זמן ???!!!
  כריש 30/09/2019 11:40
  הגב לתגובה זו
  5 2
  עובדיה אתה במקצוע הנכון פישר טעה ברננקי טעה ביפן זה שלושים שנה וזה כאן מאחר שאתה לא מבין זה אתה לא מבין את שוק האגח כנראה לא ורמת הסיכון הגבוהה ביותר היא בשוק אגח בקונצרני ושם המוקש
  סגור
 • 10.
  היכונו להורדת ריבית בעוד שבוע
  שימי 30/09/2019 11:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לחץ כבד מצד היצוא עם על הנגיד בסוף השבוע אך לי קשר לזה יש כדאיות להורדת ריבית. עידית כי שוק אגרות החוב משקף כבר ריבית ריאלית שלילית. להתרחק מאגרות חוב ממשלתיות כי תפסידו המון.
  סגור
 • 9.
  דעה של העדר
  יאיר 30/09/2019 11:15
  הגב לתגובה זו
  9 1
  רוב המשקיעים לא מסוגלים להפנים שאג״ח אינן כיום השקעה סולידית וממשיכים לבחור הרכב של 30 אחוז מניות ו 70 אחוז אג״ח.
  סגור
 • 8.
  חובבני מינוס
  עדי 30/09/2019 11:07
  הגב לתגובה זו
  7 7
  רואים שהכותב מעולם לא השקיע או ניהל כסף
  סגור
 • לא הבנת
  ק״י 30/09/2019 20:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לא הצלחת להבין שום דבר מהכתבה.
  סגור
 • 7.
  כתבה מעולה! אמיצה וישירה .
  אחד מהעם 30/09/2019 11:00
  הגב לתגובה זו
  10 6
  איזו כתבה מעניינת, אמיתית , חושפת ישירות ובשפה מובנת לכל את המתרחש. הדברים כל כך נכונים, בשילוב אומץ להאיר אותם לציבור, בלי חנפנות לאנשים שמכירים או מספקים מידע. ככה צריך בתקשורת, ולצערנו יש בתחום (העתונות ותקשורת) בערך שניים וחצי אנשים כאלו. כן, הרבה מנהלי השקעות הם לכל היותר בינוניים, מעניין אותם יותר מצב יחסי הציבור(שלהם או של הארגון) כמו גם ריפוד הישבן וחשבון הבנק האישיים- מאשר תשואות והשקעות טובות למשקיעים. כבר שנים נדמה שכל אדם סביר שיקרא כמה דקות ויבחר "משהו" - יגיע לתשואות טובות יותר. אישית מזמן ויתרתי על חברות השקעה, בבחירה עצמאית התשואות תמיד דו ספרתיות, והעיסוק שלי בנושא הוא שעות בודדות בשנה. מחכים להמשך. ואנא אבישי, הזהר שלא ירחיקו אותך מסיקור וכתיבה אמיתית וחושפת.
  סגור
 • 6.
  אין לך מושג. וגם חלק מהעובדות פשוט לא נכונת (ל"ת)
  שאול 30/09/2019 10:55
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • 5.
  כתבה מצוינת
  נדי 30/09/2019 10:48
  הגב לתגובה זו
  8 6
  מסקנה כלכך נכונה. מחכה להמשך
  סגור
 • 4.
  מי שיקנה את פוקס יעשה הרבה כסף. (ל"ת)
  אלין 30/09/2019 10:38
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 3.
  קרנות הגידור המופלאות לוקחות עמלות שמבטיחות הפסד לחוסך
  זמבלה 30/09/2019 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם באפסייד וגם בדאונסייד ההגנה היחידה מהן שהן דורשות סכומי מינימום מטורפים אף יותר מן העמלות. והבדיחה היא שהן משיגות תשואות יותר נמוכות מהקרנות המחקות לאורך זמן - אם הן לא חדלות פירעון עוד קודם לכן. אז למה להזכיר אותן לפחות 3 פעמים בכתבה עם כותרת "במה תשקיעו...וגו'"
  סגור
 • 2.
  לא אמר כלום
  אמנון 30/09/2019 10:19
  הגב לתגובה זו
  7 3
  לצערי הכל היה ברור מראש וההבטחה בכותרת בלוף אחד גדול.
  סגור
 • זהב תמיד טוב לקנות לטווח הארוך.
  דגן 01/10/2019 08:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • לפעמים לא לעשות כלום ולהיות בחוץ זה גם המלצה טובה (ל"ת)
  אאא 30/09/2019 21:21
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 1.
  מעולה (ל"ת)
  בני 30/09/2019 09:40
  הגב לתגובה זו
  14 7
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות