התאוששות בקרנות הנאמנות: חודש מרץ מסתיים עם גיוס קל

לאחר יציאת הכספים שנראתה עם פתיחת שנת 2019, חודש מרץ מסתיים בגיוסים שהתרכזו בקרנות המחקות. היכן נמשכו הפדיונות? הנתונים המלאים

|
כסף ישראלי, צילום: Istock
תעשיית קרנות הנאמנות מראה סימני התאוששות ומסיימת את חודש מרץ בגיוס קל, זאת למרות ירידות השערים במדדי המניות המקומיים. כל הגיוסים התרכזו בקרנות המחקות ומנגד הפדיונות התרכזו בקרנות הסל ובקרנות האקטיביות.
לאחר יציאת הכספים שנראתה בתעשיית קרנות הנאמנות עם פתיחת שנת 2019, את חודש מרץ סיכמה התעשייה עם גיוסים בהיקף של כ-775 מיליון שקל, אם כי בקרב הקרנות המסורתיות האקטיביות נמשכה מגמת הפדיונות.
לפי הערכות כלכלני מיטב דש, החודש החולף הסתיים עם גיוסים בהיקף של כ-775 מיליון שקל בתעשייה כולה, הנחלקים לכ-690 מיליון שנכנסו לקרנות הכספיות וכ-85 מיליון שגייסו הקרנות המסורתיות - סכום המשקף פדיון של כ-230 מיליון שקל בקרב הקרנות המסורתיות האקטיביות-המנוהלות לעומת הקרנות הפאסיביות שרשמו גיוס של כ-315 מיליון. כמו כן, הקרנות המחקות גייסו כ-765 מיליון בעוד קרנות הסל פדו כ-450 מיליון. 
בסיכום חודשי, היקף נכסי תעשיית הקרנות מסתכם ב-320.6 מיליארד שקל. נתון זה מתפלג ל-199.5 מיליארד שקל שמתרכזים בתעשייה אקטיבית, מהם 174.1 מיליארד בקרנות המסורתיות ו-25.4 מיליארד בקרנות הכספיות. זאת לצד 121.1 מיליארד שקל בתעשייה הפאסיבית, מהם 90.5 מיליארד שקל בקרנות סל ו-30.6  מיליארד שקל בקרנות מחקות.
מה עשו הקטגוריות השונות?
מי שכובשות את המקום הראשון בחודש החולף בטבלת הקרנות האקטיביות המגייסות הן קרנות אג"ח מדינה עם גיוס הנאמד ב-180 מיליון שקל. אמנם, מתחילת השנה הקרנות פדו סכום כ-175 מיליון שקל.
קבוצת הקרנות המתמחות באג"ח חברות מסיימות את החודש עם גיוס נאה של 160 מיליון שקל כאשר מתחילת השנה, קרנות אג"ח קונצרני ממשיכות בפדיון המוערך ב-365 מיליון שקל. לצד זאת, הקרנות האג"חיות השקליות רושמות בחודש מרץ פדיון של כ-240 מיליון שקל, המסתכם ב-645 מיליון מתחילת השנה.
בסיכום חודש מרץ, קרנות אג"ח כללי מגייסות סכום הנאמד ב-30 מיליון שקל בלבד כאשר מתחילת השנה רשמו פדיון בסכום של כ-590 מיליון שקל.
המומנטום השלילי בקבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל נמשך גם החודש עם עלייה בקצב הפדיונות לסכום של כ-220 מיליון שקל. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות פדו סכום המוערך ב-515 מיליון שקל. מגמה שלילית נראתה גם בקרב קרנות אג"ח חו"ל שפדו החודש כ-105 מיליון שקל, אם כי מתחילת השנה הציגו גיוס חיובי קל שהגיע לכ-20 מיליון.
ברמת התעשייה הפאסיבית, הקרנות המתמחות במניות סיימו את חודש מרץ בפדיונות של כ-275 מיליון שקל, תוך פער בין הקרנות המחקות שגייסו כ-290 מיליון בעוד קרנות הסל פדו כ-565 מיליון. פער נוסף ניכר בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-355 מיליון שקל לעומת הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-630 מיליון.
כמו כן, לאחר שפדו בחודש בפברואר, קרנות אג"ח מדינה עוברות לגיוס של כ-75 במרץ. מנגד, קבוצת קרנות אג"ח כללי פדתה החודש סכום של כ-30 מיליון שקל. בקרב קרנות אג"ח חברות נמשך המומנטום החיובי מתחילת השנה, גם בחודש מרץ, תוך עלייה משמעותית בקצב הגיוסים לסכום של כ-620 מיליון שקל, הן בקרב הקרנות המחקות והן בקרנות הסל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות