בנק ישראל: עלות ניהול חשבון עו"ש בירידה - הנה המספרים

הדו"ח החצי שנתי של בנק ישראל מסמן את הירידה בעמלות השירותים הבנקאיים - ואלו השינויים שצפויים להיכנס בהמשך השנה ולהוזילם עוד יותר
|
(1)
עוברים לדיגיטל
המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדוה בר, הגישה היום לוועדת הכלכלה של הכנסת את הדיווח החצי שנתי אודות מחירי השירותים הבנקאיים למשקי הבית. ברקע לסקירת עמלות הבנקים בשנה החולפת, בבנק ישראל מציעים למשקי הבית את האפשרויות שעומדות בפניהם להוזיל את גובה העמלות, ומספקים צפי לגבי השינויים שצפויים להיכנס בהמשך השנה ולהוזיל עוד יותר את העמלות.
הדו"ח מבוסס על דיווח של הכנסות בפועל של הבנקים ושל חברות כרטיסי האשראי מעמלות שנגבו על ידם במהלך שנת 2016. לפי בנק ישראל, מגמת הירידה בשיעור ההכנסות של הבנקים מעמלות ביחס להיקפי הפעילות, המאפיינת את השנים האחרונות, נמשכה גם בשנת 2016, בעיקר מירידה בהכנסות מפעילות שוק ההון. (ההכנסות של הבנקים מעמלות (ביחס לנכסים) ירדו מרמה של 1.39% בשנת 2009 ל-0.99% בשנת 2016).
בכל הנוגע לעלות חשבון ניהול עו"ש והחזקת כרטיס אשראי לחשבון עו"ש משק בית ובנקאות פרטית, בבנק ישראל מצאו כי אלו נמצאים במגמת ירידה. העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש משקי בית ובנקאות פרטית ב-2016 עבור ניהול עו"ש והחזקת כרטיס אשראי הסתכמה בכ-24.8 שקלים בממוצע לחשבון. עלות ניהול חשבון - 13.7 שקלים; עלות החזקת כרטיס אשראי  - 11.1 שקלים). ב-6 השנים האחרונות עלות זו ירדה בכ-15.6%.
איך תחסכו בעלויות לפי בנק ישראל?
בנקאות ישירה - לפי הדו"ח, עלות ביצוע פעולה בנקאית בערוץ ישיר (אינטרנט בעיקר) נמוכה בכ-75% בממוצע מעלות ביצוע הפעולה באמצעות פקיד בסניף הבנק. 
מסלולי עמלות - מסלולי עמלות - ההצטרפות למסלול הבסיסי, שעלותו החודשית עומדת על 10 שקלים, במרבית הבנקים, כדאית יותר מתשלום העמלה התעריפית בגין כל פעולה בחשבון העו"ש בנפרד. לפני שבוחרים באפשרות זו צריך לברר מה היקף הפעילות שלכם בחשבון הבנק. 
תעודת הזהות הבנקאית - השימוש במכשיר אפשר לכל לקוח לראות כמה עמלות הוא שילם במשך השנה ולעשות השוואה בין הבנקים.
וכמה תחסכו בפעילות בניירות ערך? לפי בנק ישראל, ההנחה בגין ביצוע פעילות בניירות ערך באינטרנט נעה בין 10% ל-53%.
בתוך כך, בשנת 2017 צפויים להיכנס לתוקף שינויי חקיקה בתחום העמלות אשר ימשיכו את מגמת הפחתת עלויות השירותים הבנקאיים למשקי הבית:
1. בנקים יהיו מחויבים להעניק הנחה בתעריף של שירות הניתן באמצעים ישירים, בהשוואה לתעריף הנגבה בגין אותו השירות באמצעות פקיד. בנוסף, יידרשו הבנקים להציג השוואה בין תעריפי הפקיד לבין תעריפי הערוץ הישיר. מהלך זה נועד להבטיח שגם לקוחות הבנקים ייהנו מהחיסכון שייווצר כתוצאה מהליכי ההתייעלות בבנקים והמעבר לבנקאות ישירה.
2. עלות משיכת מזומנים מכל כספומט של הבנק בו מתנהל חשבון הלקוח, יישא עלות של פעולה ישירה של 1.5 שקלים לכל היותר או במסגרת מסלול העמלות.
3. בעת סגירת סניף בנק (על רקע המעבר לבנקאות דיגיטלית) הפיקוח על הבנקים ידרוש להשאיר כספומט בסביבה, ויגביל את גובה עמלת המשיכה ממנו, אלא אם הפיקוח על הבנקים לא דרש את השארת הכספומט כתנאי לסגירת הסניף.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בנק ירושלים גנב אותנו בעמלות אלפי שח בניגוד להסעם (ל"ת)
  הר י 02/08/2017 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות