קובי נימקובסקי מתייחס לאפשרות של "סוף הסייקל" - ומסמן את השוק החם כעת

מנכ"ל אלומות שמצליח לייצר בשנים האחרונות תשואות עודפות, מסמן את הכיוון. ונותן טיפ למשקיע בימים אלו
 |  (10)
קובי נימקובסקי, צילום: יח"צ
מדד המעו"ף זינק בכ-12% מתחילת השנה לאחר זינוק בשיעור של כ-10% בשנת 2014. השווקים באסיה ובאירופה בראלי מטורף (גם אם נרשם בימים האחרונים תיקון חזק באדאקס) כאשר סביבת הריבית הנמוכה דוחפת לנטילת סיכונים גדולים יותר. קובי נימקובסקי, מנכ"ל בית ההשקעות אלומות שמציג בשנים האחרונות בקרנות הנאמנות תשואות עודפות בצורה משמעותית על פני השוק, מסביר מה הסיכוי לתיקון קרוב? איך משקיעים כשהריבית אפסית? וגם איך תדעו מתי הגיע הזמן לסוף הסייקל?
אין לך "פחד גבהים"? "שוקי המניות נמצאים בשלב שבו הם עולים לא בגלל שהם זולים במיוחד (התמחור הוגן), אלא מפני ששאר אפיקי ההשקעה יקרים מדי ולא מצויים בשיווי משקל. כל עוד המימון יהיה זול ויאפשר לחברות למחזר הלוואות יקרות ולהחליפן בזולות, למנף את מאזניהן ולרכוש מניות של עצמן במימון זול ונוח - יהיו לשווקים גורמי תמיכה חזקים. אני לא חושב שיהיו ירידות חזקות, מעבר לתיקונים פה ושם. בסך הכול מצב החברות הוא מעולה. במאקרו, הן נמצאות ביעילות שיא תפעולית, הן מייצרות מזומנים ברמות שיא, ולכן גם מחלקות דיבידנדים ומבצעות הרבה BUY BACK של המניות של עצמן. אני מעריך שבמצב הנוכחי גם נראה הרבה מיזוגים ורכישות (לדוגמא: פריגו-טבע-מיילן), מה שיכול לדחוף את השווקים עוד יותר למעלה, היות והציפייה היא שמיזוג טוב לבעלי מניות בכך שהוא יוצר  ערך חדש כתוצאה מהסינרגיה שנוצרת במיזוג. בניהול הסיכונים, מה שחשוב זה לשים לב האם אחד הפרמטרים המהותיים משתנה באופן קבוע - אז יתכן שמדדי המניות ירדו באופן שאינו זמני".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
ומה לגבי המיני-דרמה בדאקס בימים האחרונים "?אני לא מתרגש מזה כי ייתכנו תיקונים ותנודתיות, אך כל עוד התוכניות להרחבה כמותית נמשכות - מהגמה החיובית העיקרית נמשכת".
אז מה הגורמים שאמורים לאותת לנו על סיום הסייקל? "1. פרסום רצף נתונים חיוביים ביחס לצפי הצרכנים והעסקים לגבי הכלכלות האירופאיות, בעיקר גרמניה, (מאחר והם יגרמו לעלייה בציפיות להפסקת תכנית ההרחבה הכמותית); 2. עלייה בציפיות האינפלציה באירופה, או רמיזות על הפסקת תכנית ההרחבה הכמותית; 3. עלייה בהסתברות להעלאת הריבית בארה"ב על בסיס החוזים הרלוונטיים; 4. פתיחת המרווחים בין האג"ח הקונצרני בעולם; לגבי שלושת הסעיפים הראשונים - הציפיות חשובות יותר מהנתונים שמתפרסמים בשוטף".
ההשפעה של הריבית האפסית? "סביבת הריבית האפסית משפיעה בכך שהמשקיעים נוטים ליצור מחמי"ם סינטטיים, על ידי רכישת אג"ח קצר וארוך, זאת על מנת לנסות לנצל את התלילות שעוד נותרה בעקום. בחיפוש אחר תשואה, יש נטייה להעביר נתח גדול יותר של השקעות לאג"ח קונצרני, אך במח"מ קצר יותר. סביבת הריבית האפסית גם גורמת למשקיעים לקחת סיכון, יותר דרך המניות ופחות דרך האג"ח, מכיוון שבמניות הפוטנציאל לכאורה אינו מוגבל ואילו באג"ח יש מועד פדיון ידוע ותשואה ידועה, ומכיוון שהריביות נמוכות והמרווחים קטנים כבר כמעט לא נשאר באג"ח פוטנציאל".
מה הכי חשוב לעשות בסיטואציה הנוכחית? "הדבר הכי חשוב כחלק מהאסטרטגיה הנוכחית זה שמירה על חלק מהכסף במזומן, הן כחלק מהמח"מ הסינטטי והן כחלק מהיתרות, לצורך ניצול הזדמנויות. בנוסף, בגלל הרמות הגבוהות, השווקים עצבניים ורגישים לכל תנודה, ולכן יש משמעות הולכת וגוברת לסחור בקצבי זמן קצרים יותר בתוך המגמות המשניות".
כיצד היית ממליץ לבנות היום את תיק ההשקעות? "כמובן שמבנה של כל תיק השקעות חייב להיות מותאם ללקוח באופן אישי ולרמת הסיכון אותה הוא מוכן ליטול, אך באופן כללי הייתי ממליץ להחזיק תיק עם חשיפה גדולה לשוקי המניות. בגלל תכנית ההרחבה הכמותית באירופה והתמחור של שוקי המניות שם, שלדעתי הוא עדיף, אני בעד חשיפה משמעותית לאזור גאוגרפי זה. כמובן שבטווח הקצר והבינוני אירועים קיצוניים, כדוגמת החרפה במצב של יוון, עלולים להשפיע על השווקים ולהוביל לתנודות חדות. גורם חשוב נוסף, שאליו צריך לתת את הדעת בעת הפניית ההשקעות לאירופה, הוא השינויים בשער החליפין של היורו והסיכון הנלווה להשקעה במט"ח. לגבי שוק האג"ח - לא הייתי ממהר להספיד את ההשקעה באפיק אג"ח מדינה. עקום התשואות בארץ הוא בין התלולים בעולם. מדובר בשוק נזיל, בו ניתן להיכנס ולצאת מהר מפוזיציות. לדעתי, במידה ורמות הריבית הנמוכות ימשכו, וכרגע אין צפי לעליות ריבית משמעותיות, ימשיך אפיק זה להניב תשואה עודפת על נכסים עם סיכון נמוך, כגון פיקדונות".
מדד המעו"ף מאז 2008:
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  לפני כל מפולת צצים כל הממליצים שנשלחו לחזק (ל"ת)
  מומ 01/05/2015 08:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מומחה יקר מצטער לא נתתה שום כיוון חוץ ממילים מכובסות (ל"ת)
  משה ראשל"צ 30/04/2015 22:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  תכינו היום רשימה של..
  ישראלי 30/04/2015 16:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כל מצעד הממליצים להיכנס למניות כי אין אלטרנטיבה כאשר יהיה התיקון הגדול..הרשימה גדולה...אף אחד לא ממליץ למכור..והם יהיו הראשונים למכור לפני העדר...
  סגור
 • הם כבר מוכרים
  אהרון 01/05/2015 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם כבר התחילו למכור מניות ואומרים לכם שאין אלטרנטיבה למניות
  סגור
 • 6.
  אין פחד באירופה מיוון ? (ל"ת)
  רוני 30/04/2015 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  האם כדאי כבר להכנס לאג״ח בריבית משתנה ? (ל"ת)
  סוחר 30/04/2015 14:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 4.
  כולם ממליצים על חשיפת יתר למניות... (ל"ת)
  אני כנראה מפספס משהו 30/04/2015 13:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  בניית הון עצמי לרכישת דירה להשקעה - חפשו בגוגל (ל"ת)
  דירה להשקעה 30/04/2015 13:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד לו על האומץ והביצועים. לי יש פחד גבהים (ל"ת)
  משקיע 30/04/2015 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  טוחן המים...
  יסר 30/04/2015 13:21
  הגב לתגובה זו
  1 5
  ומה התכלס ...פרסום ודיבורים
  סגור