סקירת פועלים: "את הסיכון בחשיפה לחברות עדיף ליטול באמצעות מניות"

כלכלני הבנק אומרים כי "ניתן להחזיק בחשיפה מנייתית בינונית בתיקי ההשקעות עם מיקוד התיק במניות דפנסיביות". "ספק אם הצמיחה השתפרה ברבעון הראשון". הריבית במשק תישאר 1.75%
 | 
סוחרים
"שוק המניות מגלם כיום, להערכתנו, "ישיבה על הגדר" של המשקיעים". כך כותבים כלכלני בנק הפועלים בסקירתם השבועית ומוסיפים כי "הדבר מקבל ביטוי במחזורים הנמוכים ובתנודתיות המתונה של מדדי המניות".

בפועלים סבורים, כי "גורמי אי-הוודאות מגולמים ברובם בשוק. עם זאת, אין להקל ראש בגורמי הסיכון השונים ובראשם תקציב המדינה המגובש בימים אלו. ההערכות הן, כי תוכנית זו תכלול העלאת מסים וקיצוץ בסעיפי התקציב השונים, אשר יביאו לפגיעה גם בחברות המקומיות. ברם, נראה כי שוק ההון מגלם כבר את הצפי לפגיעה, ולכן כל זמן שלא תהיה הפתעה בעוצמת הגזירות, לא צפויה תגובה משמעותית לפרסומן".

סטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף ממשיכות להיות נמוכות מאוד, סביב 12%-11%. מדובר בסטיית התקן הנמוכה ביותר שנרשמה בשוק מזה שלוש שנים, והיא מעידה על חוסר העניין של המשקיעים בשוק בשבועות האחרונים והמתנתם להתפתחויות שיביאו לקביעת מגמה ברורה בשוק. בפועלים סבורים כי "ניתן לעשות שימוש במכשיר זה לבניית אסטרטגיית חשיפה לשוק תוך תשומת לב לתנודתיות הנמוכה בנכס הבסיס".

"לאור האמור ולנוכח רמות התמחור הנוחות יחסית בבורסה בתל אביב אנו סבורים כי ניתן להחזיק בחשיפה מנייתית בינונית בתיקי ההשקעות עם מיקוד התיק במניות דפנסיביות. כמו כן אנו סבורים כי את הסיכון בחשיפה לחברות עדיף ליטול באמצעות מניות על פני קונצרניות".

ספק אם הצמיחה השתפרה

כלכלני פועלים מביעים ספק אם הצמיחה השתפרה ברבעון הראשון. יצוא הסחורות רשם אמנם עלייה יפה ברבעון זה בעיקר הודות לזינוק ביצוא התרופות ועלייה ביצוא רכיבים אלקטרוניים, אך אינדיקטורים אחרים היו פושרים יותר. בעיקר בולטת הירידה המתמשכת ביבוא נכסי השקעה. "אנו מעריכים כי הצמיחה ברבעון הראשון לא הייתה שונה באופן ניכר מזו של הרבעון הקודם (2.6% במונחים שנתיים). במבט קדימה אנו סבורים כי המצב הפיסקאלי מעמיד השנה אתגר משמעותי".

נציין כי גישה דומה באה לידי ביטוי גם בבלוג של לאומי שפורסם היום ולפיו ברבעון הראשון של 2013 צפויה צמיחה מתונה של התוצר העסקי, בדומה לשנת 2012, בה צמח התוצר של המגזר העסקי בשיעור רבעוני ממוצע של כ- 3.0% (במונחים שנתיים)".

וחזרה לסקירת כלכלני בנק הפועלים, שמתייחסים גם לריבית ואומרים כי " צפויה להיוותר בתקופה הקרובה ברמה של 1.75%. הסיבה המרכזית לכך שהריבית אינה נמוכה יותר היא מחירי הדירות".

על הגירעון התקציבי אומרים בפועלים כי "תוואי הגירעון ללא נקיטת קיצוצים מגיע השנה, להערכתנו, לכ- 5% מהתמ"ג ואולי אף יותר. מכיוון שאנו מתקרבים לאמצע השנה ולא ניתן להטיל מסים רטרואקטיבית, יעד הגירעון לשנה הנוכחית פחות משמעותי מבעבר.

"אנו מעריכים כי בחודשים הקרובים יועלו שיעורי המסים - הן ישירים והן עקיפים, וכן יבוצעו קיצוצים נרחבים בצד ההוצאות. בהתאם להנחה זו היקף הגירעון השנה צפוי להיות דומה לזה של שנה שעברה - מעט מעל 4% מהתוצר".

בסיכום שנתי משאירים כלכלני הבנק הגדול במדינה את תחזית הצמיחה שלהם לשנה כולה על כנה - 3.3%, ו- 2.5% ללא תרומת הגז הטבעי, אולם אומרים "בכוונתנו לבדוק שוב תחזיות אלה לאחר שתתבהר התמונה באשר לצעדי המדיניות הספציפיים שהממשלה תאשר בנוגע לתקציבי 2014-2013".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה