הגודל לא קובע: כל הסיבות להשקעה במידקאפ

יוסי ישראל, מנהל מחלקת מחקר בתכלית, מתייחס לכדאיות ההשקעה במדדי המניות הבינוניות על פני אלה הגדולות
|
בעת בחירת אפיק השקעה מנייתי, נוטים המשקיעים לבחור בצורה אוטומטית השקעה במדדים מובילים, שברוב המוחלט מורכבים ממניות בעלות גדול בלבד (Large Cap), אך האם זה נכון להיחשף דווקא אליהן?

מבדיקה שערכנו, עולה שדווקא מדדי מניות בינוניות (Mid Cap) מניבים למשקיעים עדיפה בזמן ששוקי המניות נמצאים בתקופה חיובית. השאלה היא למה דווקא המניות הבינוניות מניבות ?

יתרון בפעילות העסקית . היבט כלכלי המהווה יתרון בנוגע להשקעה במניות בעלות שווי שוק בינוני, זו העובדה שהן נמצאות במרכז המחזור העסקי שלהן, כלומר עשויות להיות אופטימליות להשקעה בשלב ביניים. הן כבר אינן חברות 'חלום' או חברות הזנק, אלא בעלות מוצר/שירות מוכחים. עם זאת, הן עדיין אינן פועלות בהיקפים גלובליים גדולים, בדומה לחברות הגדולות.

חברות קטנות (Small Cap) הן לרוב חברות בתחילת דרכן, לכן הסיכוי, אך גם הסיכון, בהשקעה בהן גבוה יותר. לעומתן, חברות גדולות הן בדרך כלל בוגרות ועל כן בעלות פוטנציאל צמיחה מועט בהשוואה לחברות הבינוניות.

יעד למיזוגים ורכישות . הנקודה העסקית בה ניצבת חברת מידקאפ יוצרת לה יתרון על פני חברות בעלות שווי שוק שונה. מצד אחד היא מהווה יעד אטרקטיבי למיזוג עם חברה גדולה או לרכישה ע"י חברה גדולה, אשר מעוניינת להרחיב את הפעילות העסקית שלה. עובדה זו מקבלת משנה תוקף בסביבה העסקית הנוכחית, בה הריבית בשווקים אפסית וישנן חברות רבות בעלות מאזנים חזקים יחסית ועודפי מזומן גבוהים.

מצד שני, היא גדולה מספיק כדי לרכוש חברה קטנה או להתמזג עם חברה בינונית אחרת, להרחיב את הפעילות העסקית שלה ולהגדיל את נתח השוק בענף בו היא פועלת.

סיקור מועט . מאפיין שעשוי להיות דווקא לרועץ היא מידת הסיקור המועטה יחסית של חברות מידקאפ ביחס לחברות בעלות שווי שוק גדול. בעוד שכמות האנליסטים המסקרים חברות Large Cap בארה"ב (שווי שוק של 10 מיליארד דולר ומעלה) גבוהה מ-20, הרי שכמות האנליסטים המסקרים חברות MidCap היא 13 בלבד (שווי שוק של 2-10 מיליארד דולר). זאת למרות שמספר חברות המידקאפ הנסחרות בארה"ב הוא יותר מכפול ממספר החברות הגדולות.

התאמה לכלכלה המקומית . רוב חברות המידקאפ ובהתאם מדדי מידקאפ מייצגים טוב יותר את הכלכלה המקומית. כלומר אם משקיע מאמין בכלכלה מסוימת, בדרך כלל עדיף לו להיחשף אליה דרך מדד MidCap. מדדי המניות הגדולות אמנם מוכרים יותר, אבל חלק משמעותי מהם מורכב מחברות גלובליות שפחות מושפעות ממה שקורה בכלכלה המקומית. הרי לכולנו ברור שפייסבוק או גוגל בארה"ב פחות מושפעות ממה שקורה בכלכלת ארה"ב, ויותר מושפעות יותר מתהליכים עולמיים.

בארץ הדבר בא לידי ביטוי עם חברות כמו טבע -2.82% טבע 2,515 -2.82% טבע בסיס:2,588 פתיחה:2,490 גבוה:2,517 נמוך:2,474 תמורה:20,655,161 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , {פריגו}, או נייס -2.27% נייס 52,900 -2.27% נייס בסיס:54,130 פתיחה:52,940 גבוה:53,260 נמוך:52,900 תמורה:29,468,813 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שרוב פעילותן בחו"ל, ואפילו חברות הגז הגדולות המושפעות מהסכמים למכירת גז ופחות מהכלכלה המקומית.

לעומת זאת, מדדי מניות מידקאפ מורכבים בדרך כלל ממניות חברות מקומיות שעדיין לא יצאו לשווקים חיצוניים, או שזה חלק שאינו משמעותי בפעילות שלהן, ולכן הן משקפות את ביצועי הכלכלה בצורה טובה יותר.

הבדלי תשואות . מהטבלה המצורפת, ניתן לראות בבירור את יתרון ההשקעה במניות השורה השנייה בשנים האחרונות. כמובן שבשנים פחות טובות, מדדי השורה השנייה נפגעים יותר, אך בשנים הטובות הם נוהגים לפצות על כך.

לסיכום, כששוק המניות נמצא במגמה חיובית, ישנה עדיפות להשקיע במניות השורה השנייה על פני מניות השורה הראשונה. אומנם העובדה שמניות אלה קטנות יותר ולכן גם תנודתיות יותר מגדילה את הסיכון בהשקעה בהן, אך לרוב מדדי השורה השנייה הם בעלי מספר מניות גדול יותר וישנן פחות מניות שתופסות אחוז גדול מהמדד, לכן הבדלי הסיכון בין מדדי השורה הראשונה לשנייה אינו כה גבוה.

הכותב הינו עובד של קבוצת תכלית תעודות סל. הכותב אינו בעל רישיון יועץ השקעות על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. הכותב עשוי למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים בהודעותיו. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותב הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות