לסוחרים שלא מפחדים - מניות במחירים מגוחכים

ינון אריאלי, מתייחס בטורו למצבו הנוכחי של שוק ההון המקומי. כיצד ניתן למקסם רווחים בבורסה בלי מנהל? מניית תיא השקעות כדוגמא
 |  (12)
אין ספק שמשהו לא טוב עובר על השוק המקומי. אני לא מדבר רק על הירידה הדרמטית בסחירות, הבריחה של הזרים, חוסר העניין של המוסדיים במניות המקומיות והמחסור בהנפקות הון חדשות. אני גם לא מדבר על זה שבוול סטריט יחגגו בקרוב חמש שנים של ראלי פנומנלי, בעוד המדדים המקומיים דורכים במקום. כוונתי לעובדה, שאף בכיר כלכלי לא מעוניין במשרת נגיד , ואף אחד גם לא ממש שש לקחת לידיו את המושכות של ניהול הבורסה בת"א.

לצערי, גם החברות הציבוריות הבינוניות והקטנות לא מרימות את הכפפה ולוקחות עושי שוק שיגדילו את הסחירות במניותיהן. בצד החיובי, חוסר העניין הזה יצר הצפה של השוק במניות קטנות הנסחרות במחירים מגוחכים. חלק נכבד מהן כבר עשו מהלך מרשים בשנה האחרונה, אולם משקיעים קטנים שלא מפחדים מסחירות נמוכה, יכולים עדיין לדוג מניות סופר-אטרקטיביות. אני שמח לתרום את תרומתי הצנועה כדי לחשוף חלק מהן, ואולי לעזור במעט לעורר את הסחירות בקרב המניות המקומיות, ובעיקר בקרב הקטנות מביניהן.

קחו לדוגמא את תיא השקעות -0.1% תיא השקעות 5,960 -0.1% תיא השקעות בסיס:5,966 פתיחה:5,966 גבוה:5,966 נמוך:5,940 תמורה:714 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . החברה עוסקת בהפקת שידורי טלוויזיה ומתן שירותים בתחום המדיה באמצעות חברות הבנות אווסקו (AVESCO Group) ו"האולפנים המאוחדים", ובפיתוח קרקע למגורים באמצעות אולפני הרצליה. על פניו, הפעילות שלה די פשוטה לניתוח, אולם כמו שקורה לחברות מקומיות רבות, הסחירות הנמוכה הובילו אותה להיסחר בדיסקאונט משמעותי למחיר ההוגן שלה.

תיא מצליחה לייצר חיובי לאחרונה, אולם בואו נתעלם מזה ונחשב רק את השווי הנכסי שלה. נתחיל מהמאזן, שמלמד שיש לה נכסים נזילים (בניכוי חובות) של כ-34.5 מיליוני שקלים. פרט לכך, היא מחזיקה בכ-29.9% ממניות חברת אווסקו הבינלאומית, הנסחרת בלונדון לפי שווי של כ-55 מיליון פאונד, כלומר שווי ההחזקה הוא כ-90 מיליון שקל.

הפעילות העסקית של אווסקו הואטה ברבעון הראשון של השנה, בעיקר בשל לחצי תמחור ותחרות גוברת בשווקים בהם נמצאת החברה. עם זאת, היא צופה שיפור ניכר בפעילות ב-2014, בעיקר כתוצאה מאירועי ספורט גדולים הצפויים בעולם, כגון אולימפיאדת החורף ברוסיה, משחקי הקומונוולת' בסקוטלנד והגביע העולמי בכדורגל בברזיל.

בנוסף, אווסקו דיווחה לאחרונה כי קיבלה את חלקה בסכום הזכייה בתביעה שהוגשה נגד וולט דיסני בארה"ב בשל הפרת הסכם מכירת זכויות יוצרים של התוכנית "מי רוצה להיות מיליונר" - נאמד בכ-66 מיליון דולר (לאחר מס). זכייה אשר צפויה להגדיל את קופת המזומנים שלה ויתרום גם להגדלת שווייה של תיא. אווסקו מתכננת לחלק של 1.1 פאונד למניה, משהו שיכניס לקופתה של תיא כ-35 מיליון שקלים. אם נחבר את כל הנכסים עד עתה, נקבל שווי של 161 מיליון שקלים, כ-37% מעל שווי השוק הנוכחי של תיא.

בהחלט דיסקאונט נחמד, אבל אם כאן היה מסתיים הסיפור, כנראה שלא היינו שומעים, שהנהלת תיא אישרה לפני כחודשיים תוכנית רכישה עצמית של מניותיה בסכום כולל של מעל 5 מיליוני שקלים, כמעט 4.5% משווי השוק של החברה - מדוע היא רוצה לקנות ממניותיה?

ובכן, תיא מחזיקה כמחצית ממניות חברת אולפני הרצליה, שיש לה שותפות עם אפריקה מגורים ושני שותפים נוספים בפרויקט לבניית עד 350 יחידות דיור בהרצליה. לפי הדיווח שנמסר בדוח רבעון הראשון, נדרשים עדיין אישורים מסוימים לפני שהדירות יחלו להיבנות, אולם חלקה של תיא בשוויו של הפרויקט מוערך בטווח שווי של 100-130 מיליון שקלים (תלוי כמה זמן ייקח להשלים אותו ובאיזה מקדם משתמשים). לא משנה באיזה שווי תבחרו מתוך הטווח הזה, תקבלו שהדיסקאונט בו נסחרת תיא הוא אדיר.

אמנם לא התחשבתי בהוצאות ההנהלה והכלליות שצפויות בדרך, אולם מנגד, התעלמתי לחלוטין מהתזרים של החברה מהפעילות השוטפת, משהו שצפוי לפחות לקזז את ההוצאות האלו.

שימו לב שמדובר במניה הנמצאת כעת ברשימת דלי הסחירות, לכן היא נסחרת רק פעמיים ביום - בשלב טרום הפתיחה ובנעילה. מצד שני, אם החברה החלה לאחרונה לרכוש בחזרה מניות של עצמה בשווי כולל שעשוי להסתכם במיליוני שקלים, אני לא רואה סיבה מדוע הסחירות הנמוכה צריכה להפחיד מישהו מלקנות את המניה. אין ספק שאם תיא תחזור לרשימה הראשית, זה יקל עליה להגיע למחיר ההוגן בזריזות. אבל גם אם היא תישאר ברשימת דלי הסחירות עוד תקופה ארוכה, אני מאמין שהיא תצליח לעלות בעשרות אחוזים בשנה הקרובה.

הכותב, ד"ר ינון אריאלי, מנהל כסף למשקיעים גדולים, מייעץ לחברות, ומפעיל בלוג השקעות בכתובת http://bursa4u.com . תקנות הייעוץ הכללי של אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, אולם אתם מוזמנים לפנות אליו באמצעות המייל. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, והוא לא מחזיק במניות שהוזכרו בכתבה.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מעניין
  יוחנן 17/08/2013 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניה בשיא לאחר טיפוס של עשרות אחוזים ןעכשיו הוא מחפש למכור לנו אותה
  סגור
 • 10.
  לך תעשה עסקים עם עמי גניגר
  נמי 15/08/2013 16:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמשיך השטויות שלך מזכיר לי את טכנוט פלסט ואיזה דוח קיבלנו
  סגור
 • 9.
  ספירה כפולה
  אבי 13/08/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  4 1
  גם לחשב את הדיבידנד וגם להניח שאווסקו תשאר באותו שווי לאחר החלוקה ?
  סגור
 • 8.
  מעניין
  zik 12/08/2013 11:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לחבר את שווי השוק של אווסקו עם הדיבידנד שהיא עומדת לחלק...
  סגור
 • 7.
  קבוצת נץ
  רוזן ישראל 12/08/2013 09:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה שכתבת לגבי נסווקס נכון ושווי השוק המאד מאד נמוך של החברה יעלה בטווח הקרוב בעשרות אחוזים . רציתי להפנות את תשומת לבך למנייה של קבוצת נץ שנסחרת בשווי שוק של 85 מיליון ש"ח ומרוויחה ותרוויח כל רבעון מעל 10 מיליון ש"ח בגלל רכישת השליטה במנדלסון . ברבעון הראשון הרוויחה 13.7 מיליון ש"ח ורווח גבוה דומה צפוי ברבעון השני וברבעונים הבאים לא פלא שלפני מספר ימים נעשתה המרה של הלוואות של בעלי מניות למניות של החברה . אודה על התייחסותך .
  סגור
 • 6.
  סינרג' כבלים באותם פרמטרים עם פוטנציאל צמיחה (ל"ת)
  משה 12/08/2013 09:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  למה אתה לא מחזיק במניה בעצמך?
  סקרן 12/08/2013 09:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אם זו כזאת הזדמנות לדעתך...!???
  סגור
 • 4.
  הסיכוי לרכוש את המניה נמוך
  שמואל 12/08/2013 06:11
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כקורא נאמן של המלצותיו של הכותב אני רוצה לציין לטובה את המלצותיו יחד עם זאת ההמלצה שלו למניה דלת סחירות עלולה לגרום לביקושים גדולים ללא היצע מספק ולעליית מחיר גבוהה שתהווה מלכודת למשקיעים העובדבה שהחברה רוכשת מניותיה מקטינה את ההיצע המשקיעים המחזיקים במניה ישחררו סחורה רק לאחר עליה למחיר לא מוצדק
  סגור
 • 3.
  המלצת על כמה מניות כבר וכולן לא משהו
  לא מבין את הניתוח 11/08/2013 17:46
  הגב לתגובה זו
  5 3
  גרינסטון למשל- רק יורדת למרות הון עצמי- מסתבר שהשוק הרבה יותר חכם למזלך לא רבים עוקבים אחרי שוק ההון המקומי.....
  סגור
 • הזכיר אותה כדרך אגב ב- 48 והיום באותו מחיר אבל לא ירדה
  שחרר כבר 12/08/2013 10:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תדייק
  סגור
 • 2.
  בוני תיכון נסחרת בשליש מהשווי האמיתי
  אלי 11/08/2013 14:12
  הגב לתגובה זו
  5 3
  גם המניה הזו בדלי סחירות. בעלי ענין מחזיקים כ84% ממנה. הרויחה בעבר 50 מליון שקל כל שנה ובשנה האחרונה "רק" 20 מליון. שווי שוק של 48 מליון !!! יותר עצוב ממצחיק. . . . .
  סגור
 • 1.
  עלתה כבר 81% מתחילת השנה ... יש עוד מקום לעליות ?? (ל"ת)
  יואל השואל 11/08/2013 13:44
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור