כשהפחד חוזר לשווקים: הנה רשימת מניות לפי שיטת בנג מין גראהם

ינון אריאלי מתייחס בטורו למניות ה'נט-נט', דווקא כעת כאשר השווקים מתחילים לתנהג בעצבנות הולכת וגוברת
 |  (6)
הסערה שמתחוללת בשווקים לאחרונה מטרידה את שנתם של משקיעים רבים. הפעם, בניגוד למה שקרה בשנים האחרונות, גם מחזיקי האג"ח חווים ירידות מכאיבות בתיקים שלהם. למען האמת, כבר שנה וחצי שאני טוען שיש בועה בשוק האג"ח, הן הממשלתיות, ובוודאי הקונצרניות. לאחרונה, היא מתחילה להתפוצץ בעקבות עליית התשואות בארה"ב. בניגוד לאג"ח, שוק המניות, לפחות האמריקני, נסחר במחיר הוגן פחות או יותר, ועדיין יש מניות זולות, לכן אני ממשיך להאמין שהוא עדיף על האפיק האג"חי בשנים הקרובות.

בכל מקרה, אין ספק שהתנודתיות בשווקים תימשך השנה ביתר שאת, לאור העמימות הלא מבוטלת של הנגידים בעולם, והעובדה שברננקי הולך לסיים את כהונתו - מה שמביא לאי-וודאות באשר למדיניות של מחליפו (והלוואי וזה יהיה סטנלי פישר, ששמו נזרק לאוויר כאחד המחליפים האפשריים לתפקיד). אחת הדרכים להתמודד עם התנודתיות, היא לחפש מניות בעלות קורלציה (מתאם) נמוכה כמה שניתן להתנהגות השוק. כך, בין אם הוא יעלה או ירד, המניות האלו עשויות להניב חיובית.

סוג של מניות המקיימות את הדרישה הזו הן מניות הנט-נט של בנג’מין גראהם (אבי השקעות הערך) שכבר הזכרתי אותן לא פעם בעבר. מדובר במניות הנסחרות מתחת לשווי הנכסי שלהן בעקבות בעיה כלשהי, שגם אם היא אמיתית, היא עדיין אינה מצדיקה תמחור כה נמוך של אותן חברות, ולכן הן צריכות לעלות למחיר הגיוני יותר בעתיד.

ברב המכר "המשקיע האינטליגנטי", הגדיר גראהם את שווי הנט-נט כחיבור המזומנים ושווי המזומנים ביחד עם 75% מחשבונות הלקוחות (הסכום הכספי שחייבים לחברה הלקוחות שלה בעבור המוצרים שרכשו ממנה) ו-50% מהמלאי הנמצא במחסני החברה, והחסרת כל ההתחייבויות שלה.

במילים אחרות, שווי הנט-נט הוא הערכה שמרנית לסכום הכספי שיישאר בידי החברה אם תחליט לסגור את פעילותה, תצליח למכור רק את הנכסים השוטפים שלה ותחזיר את כל התחייבויותיה. ההערכה הזו שמרנית למדי לא רק מפני שסביר להניח שהחברה תקבל את מרבית מהכסף שחייבים לה לקוחותיה ותמכור יותר ממחצית מהמלאי, אלא גם בגלל שלא התחשבנו כלל בשווי של הרכוש הקבוע והנכסים הלא מוחשיים שיש לחברה, דברים שבוודאי שווים משהו.

גראהם חיפש מניות הנסחרות בשווי שוק נמוך בלפחות 33% משווי הנט-נט שלהן כדי להגדיל אף יותר את מרווח הביטחון של ההשקעה. מובן שיהיו חברות נט-נט שימשיכו לשרוף את המזומנים שלהן ולא ירוויחו כספים חדשים, לכן תהיה הצדקה לירידת הערך שלהן. מצד שני, בחלק נכבד מהמקרים, אפילו אם החברה לא תחזור לשגשוג בעתיד, אבל תתגבר על המשבר שהיא חווה, המניות שלה עשויות להניב תשואות פנומנליות.

בתקופתו של גראהם היו מאות חברות כאלו, אולם כיום הן צצות רק בעיתות משבר קיצוני כמו זה שהיה ב-2008. למרות זאת, אחת לחצי שנה אני סינון שיאתר את מניות הנט-נט בעולם, ומצליח להוציא מהרשימה לפחות כמה שמות ששווים זהב. בדרך כלל מדובר בחברות קטנות בעלות נמוכה, אולם במקרים רבים המאמץ הכרוך בקניה סבלנית שלהן, משתלם מאוד.

בבורסה המקומית אין היום מניות נט-נט שאינן שלדים בורסאיים ללא פעילות, אבל בבורסות בארה"ב יש מספר מניות מאוד מעניינות ששווה להכיר, למשל SYCAMORE NETWORK, INFOSONICS, EMERSON RADIO (MSN), TRANSCEPT PHARMA ו-IGO INC.

האסטרטגיה של גראהם דיברה על רכישה של קבוצת המניות והחזקת כל אחת מהן למשך שנתיים, או עד שהיא מכפילה את מחירה. בזמנו, הוא הרוויחו הרבה כסף מיישומה. מהניסיון שלי אכן כדאי להגביל את החזקתה של כל לשנתיים, אולם התשואה של הקבוצה משתפרות פלאים אם לא מוכרים אותן לאחר עלייה של 100% ונותנים להן להמשיך לזנק למעלה.

*הכותב, ד"ר ינון אריאלי, מנהל כסף למשקיעים גדולים, מייעץ לחברות, ומפעיל בלוג השקעות בכתובת http://bursa4u.com . תקנות הייעוץ הכללי של אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, אולם אתם מוזמנים לפנות אליו באמצעות המייל. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, והוא לא מחזיק את המניות המדוברות.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ינון, איך זה שכאן אפשר להגיב לכתבה שלך ובאתר שלך לא? (ל"ת)
  ckhkh 29/06/2013 10:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מניות ללא סימון
  f15 28/06/2013 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה מסתתר מאחורי זה שלא ניתנו סימוני המניות
  סגור
 • הוא רוצא כסף יש לו אתר ששם בתשלום חודשי קבוע
  22 30/06/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מקבל שמות של נירות ערך לפי השיטה שהוא פועל בא לכן הוא לא מפרסם את הסימבולים של המניות
  סגור
 • יש את הסימבולים בבלוג שלו (בחינם אגב...)
  שוקי 01/07/2013 01:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  SYCAMORE NETWORK (SCMR), (TRANSCEPT PHARMA (TSPT, (INFOSONICS (IFON, (IGO INC (IGOI ו- (EMERSON RADIO (MSN.
  סגור
 • 2.
  אזהרה - סחירות ואפשרות מחיקה מהבורסה
  yavor 28/06/2013 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מכיוון שהסחירות נמוכה וגם חלק מהמניות נסחרות בערך של מתחת לדולאר אחד יתכן מאוד שבשנה הקרובה מניות אלה ימחקו מהבורסה ואולי יועברו לרשימת סוג ב. הסחירות שם נמוכה עוד יותר. לידיעתכם.
  סגור
 • 1.
  מה זה נט נט (ל"ת)
  יובי 28/06/2013 11:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור