הבורסה ורשות ניירות ערך פותחות את התחרות בתחום הברוקראז'

באחרונה נפגשו ראשי הרשות והבורסה עם 15 גופים שיכולים לפעול כברוקרים קמעונאיים. מטרת המהלך היא להוזיל משמעותית את עמלות ניהול תיקי ההשקעות, בדומה למה שעשתה גולן טלקום בתחום הסלולר
|
(1)
איתי בן זאב, צילום: קובי קנטור

למוסדיים יש סיבה לדאגה? הרשות לניירות ערך בשיתוף עם הבורסה לני"ע הוציאו "קול קורא" משותף, בו הם מזמינים שחקנים חדשים מתחום הפינטק לקבל אישור כברוקר קמעונאי בישראל. לטענתם המהלך נועד "לאפשר לציבור הרחב ליהנות משירותי מסחר ישירים, מתקדמים, זולים ונגישים יותר".

כחלק מהמהלך, בכוונת הנהלות הבורסה והרשות לקדם שינויים ברגולציה ובתקנון הבורסה, במטרה להקל עוד יותר על הפעילות של ברוקרים קמעונאים בשוק המקומי. זאת תוך שימת דגש על הפחתת דרישות הון ודיגיטציה מלאה של תהליך פתיחת חשבון ניירות ערך, כנהוג בשוקי ההון המפותחים והמתקדמים בעולם.
 
הבורסה והרשות מחפשות את ה"גולן טלקום" של הברוקראז'
כחלק מגיבוש המהלך, לאחרונה הרשות והבורסה נפגשו עם כ-15 גופים שונים, מתוך מטרה להגדיל את מגוון הברוקרים הפועלים בשוק ההון המקומי תוך הגברת התחרות על ציבור המשקיעים.
 
בעבר, המנהלים הבלעדיים של ניהול תיקי השקעות היו הבנקים הגדולים, בראשם בנק לאומי. אמנם בשנים האחרונות הבנקים איבדו את המונופול שלהם על ניהול תיקי השקעות לבתי השקעות, בפועל, בשל התלות ההדדית של הגופים הפיננסיים הללו, לא חל מהפך מהותי בתחום - מאחר ובתי ההשקעות אינם רוצים "לעצבן" את הבנקים יתר על המידה. 

המהלך הנוכחי, שפתוח לקבוצות חדשות מהארץ ומהעולם, מגיע כניסיון לשבור את השוק ובעצם למצוא את ה-"גולן טלקום" של הברוקראז', שכאמור נכנס לשוק בעקבות הרפורמה בשוק הסלולר, לאחר שהציבור בישראל היה שבוי של חברות הסלולר לאורך שנים רבות.

היתכנות המהלך היא ברת ביצוע בתוך חודשים ספורים, מאחר והבורסה כבר אינה נזקקת לאישור שר האוצר לביצוע הרפורמה. כיום בעולם ישנן חברות שאינן גובות עמלות כלל על ניהול התיקים ואנחנו רק יכולים לקוות שהמודל הזה ייושם בארץ - ויאפשר תחרות אמיתית

המטרה: להגביר את ההשקעה של הציבור בבורסה
"צעדים אלו ננקטים במטרה להגדיל את מגוון הברוקרים הפועלים בשוק ההון המקומי תוך הגברת התחרות על ציבור המשקיעים, כשהמהלך תואם את התכניות האסטרטגיות של הרשות והבורסה לקידום חדשנות טכנולוגית בשוק ההון והוזלת עלויות של השירותים הפיננסיים."
 
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "מתפקידנו לייצר למשקיע היצע איכותי, נגיש, מוזל ומתקדם של שירותי מסחר בניירות ערך. לכן, היום אנחנו משיקים מהלך שנועד לאפשר לחברות פינטק לפעול בישראל, להיטיב עם ציבור המשקיעים וליישר קו עם שוקי ההון המתקדמים בעולם. הברוקרים הקמעונאיים יצטרפו לשחקנים הקיימים בשוק ויאפשרו את הגברת התחרות בשוק".
 
מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב: "כחלק מהתוכנית האסטרטגית של הבורסה, אנו פועלים יחד עם רשות ניירות ערך לפתוח את הבורסה בתל אביב לשחקנים חדשים, בדומה למקובל בבורסות בעולם. אנו פועלים להסרת החסמים וקידום הכללים לכניסת חברי בורסה חדשים.

"אנו בטוחים כי כניסתם של שחקנים חדשים לשוק ההון המקומי, יגבירו את התחרות על ציבור המשקיעים ויהפכו את הבורסה בתל אביב לדומיננטית ולנגישה יותר לציבור הרחב."

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קודם הורסים את הענף ועכשיו מחפשים תרופת סבתא
  אילן 14/08/2019 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הענף נכחד לפני שנים..... הראל בית השקעות, מגדל שרותי בורסה, גאון בית השקעות, ישיר בית השקעות, כלל פיננסים, דש שהתמזג עם מיטב , אי ברוקר שקנה את הראל ועבר למיטב....כולם נעלמו התמזגו התעדו.... הריווחיות בענף לפי המחזורים בבורסה שרק יורדים ....מה השתנה בשוק שכדאי למישהו להתקרב לביזנס הזה??
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות