עמדת השוק: Bizportal שוחח עם גורמים שונים על 'הרפורמה' - והמניות שיושפעו

הבורסה בוחנת רפורמה ענקית במדדים (לא עוד ת"א 25). Bizportal שוחח עם גורמים בשוק ההון
|
(10)
בדרך למהפכה

הנהלת הבורסה פרסמה היום הודעה דרמטית לפיה נבחנת כעת רפורמה ענקית בתחום המדדים בת"א במטרה לשפר את היציבות ולהקטין את הסיכון של המשקיעים בנכסים עוקבי מדד. לב הרפורמה זה הפחתת המשקל המקסימאלי של המניות הגדולות והרחבת המדדים המובילים, אבל יש עוד צעדים רבים. לכתבה על הרפורמה המתוכננת - לחץ כאן.

Bizportal שוחח עם מספר פעילים בשוק ההון ושמע מהם את דעתם את הרפורמה אותה מנסים בבורסה לקדם כעת.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

זיו פניני, מגדל שוקי הון: "פעילות הבורסה לני"ע מבורכת וניכר באמת שמשתדלים שם לחשוב מחוץ לקופסא כדי להגדיל את המחזורים ולהשיב עטרה ליושנה. יחד עם זאת, ישנן מספר נקודות שחשוב לשים עליהן את הדגש. ראשית, אכן המניות הגדולות הכלולות במדדים הן המניות הסחירות והנזילות בארץ והגדלת מספר המניות במדדים אכן צפויה להגדיל את המחזור במניות נוספות. לעומת זאת, השתת תקרה של 4% במדד בו יש 35 מניות בלבד, משולה למדד במשקל שווה, המעקרת את העיקרון שבו המדד יושפע לפי שווי המניות וסחירותן. כתוצאה מכך, המדד הופך לתנודתי יותר ובפוטנציאל גם קל יותר לתמרון והשפעה. שנית, הגדלת המאגר, וכן חישוב חודשי של משקלות, עדכון משקלות בימי מסחר 'רגילים' בהחלט יכול להגדיל את נפח המסחר בשוק המקומי המשני לרווחת המשקיעים".

"חשוב להבין, מלבד שתי הנקודות הללו של הגדלת מספר המניות במדד ועדכון המשקולות, ללא הסתכלות כוללת במונחי רגולציית מסחר ומסים - יהיה קשה לבורסה לחזור לימי הפריחה ההיסטוריים. בנוסף, מחזורי מסחר הם אמצעי ולא מטרה בפני עצמה -טיפול אך ורק במחזורי המסחר על ידי אמצעים מלאכותיים, לא ישיג את המטרה הכלכלית של בורסה במשק קפיטליסטי".

סבינה לוי, לידר שוקי הון, הצביעה על המניות שיושפעו מהמהלך: "המניות טבע, פריגו, פועלים ולאומי יהיו הנפגעות העיקריות מההפחתה הצפויה בתקרת המשקל במדדים המובילים. המשקל של מניות אלו צפוי לרדת משמעותית - מה שיוביל למכירות בתעודות הסל ובקרנות המחקות. קבוצת עזריאלי, אסם ואמות צפויות להערכתנו להפיץ מניות ולהישאר במדדים בהסתברות גבוהה, ואף ליהנות מגידול במשקל במדדים. לגבי הפניקס קיים סימן שאלה בנוגע להישארותה של החברה במדדים המובילים, על רקע שינוי השליטה והמעבר לידיים זרות. שפיר הנדסה נדרשת להגדלת הון צף בכ-10% ביחס למצב הנוכחי, מהלך שעלול להיות מאתגר נוכח אחוז אחזקות הציבור הנמוך והעובדה שהחברה ביצעה לאחרונה הנפקה ראשונית לציבור." 

"אי.די.בי פתוח צריכה להפיץ קרוב ל-11% ממניותיה על מנת להבטיח את מקומה במדדים, מהלך שעשוי להיות מאתגר נוכח ההתפתחויות בקבוצה בתקופה האחרונה. לגבי כלכלית ירושלים, המניה צריכה להפיץ קרוב ל-10% ממניות. בהתחשב באחוז אחזקות הציבור הנמוך והירידות החדות שנרשמו במניה בתקופה האחרונה, אנו מעריכים כי סיכויי ההצלחה של המהלך אינם גבוהים".

עמית טסלר, תמיר פישמן: "על השינויים הצפויים עם המהלך האחרון של הבורסה יש להבין על רקע רצונה להפוך לחברה שממקסמת רווחים, מחלקת דיבידנדים ומנפיקה את מניותיה לציבור, ולכן: השינוי הטכני לכאורה בהרכב מדדי המניות, אמור להוביל להגדלת היקף המסחר במניות ומכאן להגדלת הכנסות הבורסה מעמלות קניה ומכירה. השינוי אמור להפוך את מדדי המניות המובילים לכאלה המעניקים תמונת ראי טובה יותר של הכלכלה הישראלית בכללה.

"המצב כיום, לפיו 4 המניות הגדולות ביותר (טבע, פועלים, לאומי ופריגו) מהוות יחד כ- 40% מת"א 25, אינו שקף נאמנה את הכלכלה הישראלית. השינוי יקטין את התלות של מדד ת"א 25 בביצועים של מספר מצומצם של מניות גדולות. עלול להיווצר עיוות טכני בשווי השוק של חלק מהחברות לקראת 'היום הקובע' בו יתבצע השינוי. לדוגמה: משקיע שמעוניין להחזיק בתיק ההשקעות במניית טבע לפי משקלה במדד יגלה ביום הקובע כי החזקתו משקפת משקל יחסי של למעלה מפי שניים ממשקלה במדד שכן הבורסה הקטינה את המשקל המקסימאלי של מנייה בודדת במדד המעו"ף מ 10% ל 4%. משקיע שכזה יירצה למכור את מניית טבע כדי שלא להיחשף אליה בצורה מוגזמת ובמקביל - לרכוש את המניות החדשות שייכנסו למדד החדש והמורחב (ת"א 35). פעילות שכזו מאפיינת משקיעים מוסדיים ובעיקר - תעודות סל, עלולה להוביל לעיוותים זמניים בשווי השוק של החברות".

עוזי לוי, אינפיניטי: "אנחנו חושבים שהכיוון הוא חיובי, יש רצון לשפר. סך הכל הבשורה הגדולה ביותר היא הפחתת הריכוזיות במדדים באופן רוחבי. לאחר הרפורמה נקבל מדד שמשקף בצורה יותר טובה את הבורסה. 10 המניות הגדולות המהוות 70% מת"א 25 - לאחר הרפורמה יהוו 40% בלבד. בנוסף מדובר באבן דרך לפתיחת השוק המקומי לעולם. יש ניסיון להביא זרים ולהתאים את הצרכים הגלובליים. ימי העדכון של המדדים יותאמו למשקיעים הזרים וזה בהחלט מראה את ההליכה לקראתם. יש כאן אמירה, השינוי צפוי לשקף טוב יותר את הכלכלה ומאפשר למשקיעים פיזור משמעותי". 

שמואל בן אריה, מקבוצת פיוניר: הפתרון שמציעה הבורסה אכן יכול לסייע לבעיית הנזילות בשוק. החלק הנסחר בתעודות סל כיום הולך וגדל מידי יום ותופס נתח משמעותי. אין לי ספק כי הביקושים לחברות הגדולות כגון טבע, פריגו ולאומי ירדו כתוצאה מהאיזון שחברות תעודת הסל יצטרכו לבצע בעקבות הרפורמה המוצעת. למרות זאת, חשוב לזכור כי חברות אלו אינן סובלות מבעיית נזילות. באופן טבעי, החברות הקטנות והבינוניות (mid-cup) ייהנו מעלייה בביקושים ובכך תצליח הבורסה להגדיל את הנזילות במניות הסובלות מבעיית נזילות כגון חברות קצה בת"א 75. עם זאת, הפתרון המוצע עדיין לא מטפל בבעיה האמיתית – חוסר האטרקטיביות של הבורסה בעיני החברות המנפיקות. חברות טכנולוגיות מובילות מעדיפות עדיין להנפיק מניותיהן בנאסד"ק ובורסות אחרות – הן מבחינה רגולטורית והן מבחינת נפח המשקיעים. לראייה בשבע השנים האחרונות עזבו את הבורסה כ-200 חברות והונפקו רק כ-20 חברות חדשות. הגדלת הנזילות הינה פתרון ראשוני בלבד."

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אם לא יהיה עדכון מס כלפי מטה המהלך ייכשל..!!
  מייקל 10/08/2015 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע העת לבחון מחדש את מיסוי שוק ההון (מדובר במס אגרסיבי שמכביד מאוד על המשקיע מהציבור הרחב)...אחרת משקיעים מבית ומחוץ ידירו רגליהם מהמדדים החדשים...בדיוק כפי שזה קורה בפועל היום..!!
  סגור
 • 8.
  עמלות ומיסים
  שלום 09/08/2015 18:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תגבילו את עמלות הבנקים על קניה ומכירה ותורידו את המס לפחות ל10% אהה ותורידו קצת מהמשכורת שלכם
  סגור
 • 7.
  לאלו שם ברשות המסים : לא יודע מי נתן לכם את התפקיד
  שוקי 09/08/2015 16:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אבל אתם לא מתאימים לו ומובילים את המדינה למקום לא טוב. תתעשתו ותורידו את המס גג ל 10% לפני שהבורסה תקרוס כאן.
  סגור
 • 6.
  הורדת מס על רווחים המדינה תרוויח והאזרחים ירוויחו ברור. (ל"ת)
  סם 09/08/2015 16:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • גם אני סבורה שהורדת מס תתרום להצלחת המהלך.... (ל"ת)
  אלונה 10/08/2015 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  כל הגאונים שמבינים בבורסה...רק הורדת מס משמעותית תעזור (ל"ת)
  ייי 09/08/2015 16:13
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 4.
  מיסים
  מס הכנסה 09/08/2015 15:30
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מיסים מיסים מיסים.
  סגור
 • 3.
  רק מס רק מס!!!להוריד מיסים (ל"ת)
  סוחר 09/08/2015 15:03
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 2.
  עובדים לפי המכונות
  שטויות במיץ 09/08/2015 14:52
  הגב לתגובה זו
  3 2
  עו
  סגור
 • 1.
  בקיצור אם לא יורידו את המס על רווחי הון ל 10 אחוז
  gs 09/08/2015 14:46
  הגב לתגובה זו
  11 0
  עוד ועוד סוחרים יוציאו את כספם וייקנו דירות אם בארץ או בחו''ל. הטפשות חוגגת...ואף אחד לא צועק המלך הוא עירום
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות