הזרים בת"א: רכשו בשנה החולפת מניות ב-1.5 מיליארד דולר - באיזה סקטורים?

ברמת שנתית, ניתן לראות התעוררות דרמטית, אבל ברמה רבעונית - זה לא נראה טוב. וגם - מה היקף הרכישות של ישראלים בחו"ל?
|
סוחר
לא מעט מילים נשפכו במהלך השנה האחרונה על היקף נוכחות הזרים בבורסה בת"א. היום מפרסם נתונים רשמיים על פעילותם בבורסה בת"א, וגם על פעילות הישראלים בשוקי המניות בחו"ל.

פעילות הזרים בבורסה בת"א

לגבי הזרים, בשנת 2013 רכשו משקיעים זרים מניות בבורסה בת"א בסכום של 1.5 מיליארד דולר. לכאורה נשמע סכום לא גדול מידי (בטח לעומת היקף ההשקעות של ישראל במניות בחו"ל), אבל מדובר בגידול דרמטי לעומת שנים קודמות. כך לדוגמה, בשנת 2012 היקף רכישת המניות מצד משקיעים זרים בבורסה בת"א ב-413 מיליון דולר בלבד, אחרי 2011 אז הסתכמו הרכישות ב-657 מיליון דולר. אגב, בשנת 2010 נרשמו מימושים של סביב 800 מיליון דולר, כנראה בעיקר סביב שינוי הסטטוס מצד MSCI.

עם זאת, ספציפית לגבי דצמבר האחרון, מהנתונים שמפרסם בנק ישראל עולה כי הזרים רכשו מניות בבורסה בת"א בסכום של 45 מיליון דולר בלבד, הרבעון החלש ביותר בכל 2013. ויותר מזה, ברבעון האחרון של 2013 הסתכם היקף הרכישות מצד זרים ב-206 מיליון דולר בלבד. מדובר בהיחלשות עקבית של זרימת הכספים מצד הזרים במהלך השנה, מ-550 מיליון דולר ברבעון הראשון, ל-429 מיליון דולר ברבעון השני, ל-273 מיליון דולר בשלישי, ל-206 מיליון דולר בלבד באחרון.

באילו מניות? נציין בעניין השקעות הזרים, כי לפי הדיווח של בנק ישראל, עיקר הקניות היו בענפי התרופות, הבנקאות והתקשורת.

פעילות הישראלים במניות בחו"ל

הציבור בישראל הזרים לשוקי המניות בחו"ל יותר מ-7 מיליארד דולר בשנת 2013 כאשר מתוך הסכום הזה כ-3.6 מיליארד דולר הוזרמו על ידי המוסדיים, 2.1 מיליארד דולר על ידי משקי הבית וכ-1.3 מיליארד דולר על ידי המגזר העסקי (לא כולל בנקים). כל זאת, מבלי להחשיב השקעות בהיקף של 3.15 מיליארד דולר בשוק האג"ח הזרות

ספציפית לדצמבר, הישראלים הזרימו כ-733 מיליון דולר לשוקי המניות בחו"ל - עלייה של 9% לעומת חודש נובמבר. בכל הרבעון האחרון השקיעו הישראלים כ-1.9 מיליארד דולר במניות בחו"ל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות