פועלים: "לנצל את הסטיות הנמוכות להגנות זולות; חזרת הזרים מעודדת"

בסקירתם השבועית כותבים כלכלני הבנק: "מסתמן ששיעור האבטלה יעלה. בצד החיובי - בקרוב נראה זרימת גז ממאגר תמר, ואולי זה מה שיביא לשינוי במגמות הנוכחיות. כרגע לשמור על מרכיב נזילות גבוה"
|
(3)
סוחרים
"צמיחת המשק האטה, ככל הנראה, כתגובה למצב העולמי", כך כותבים היום כלכלני בנק הפועלים בסקירתם השבועית בהתייחסם לישראל. "סביר שנראה קיצוץ פיסקאלי נרחב לאחר שתקום ממשלה וגם זה לא יתרום לצמיחה".

כלכלני הבנק חוששים מהרעה בשוק התעסוקה המקומי, אך מנגד שואבים עידוד מתחילת הזרמת הגז מ"תמר" וכותבים, "מסתמן ששוק העבודה התחיל להגיב לצמיחה הנמוכה, וכי שיעור האבטלה יעלה. הצד החיובי הוא שבקרוב נראה את זרימת הגז ממאגר תמר, ואולי זה מה שיביא לשינוי במגמות הנוכחיות. גם הסיכון לעלייה משמעותית ברמת האינפלציה בטווח הקצר נראה נמוך כעת".

בפועלים מעריכים כי תיוותר יציבה בחודשים הקרובים ברמה של 1.75%, "בעיקר עד שנראה מהן ההשלכות של ההגבלות על המשכנתאות על שוק הדיור וכן עד להתבהרות התמונה הפיסקאלית".

חשיפה נמוכה למניות מקומיות

בבנק הגדול במדינה אומרים כי לפי שעה גורמי הסיכון שרירים וקיימים (חשש מפני גזירות תקציביות, האטה בכלכלה המקומית והסיכונים הגיאופוליטיים) ולכן ממשיכים להמליץ "לשמור על מרכיב נזילות גבוה לאור הערכתנו כי תהליך הורדת הריבית קרוב למיצוי וכי הפוטנציאל לרווחי הון במח"מ הארוך נמוך. אנו רואים לנכון להחזיק ברמת חשיפה נמוכה יחסית ברכיב המנייתי המקומי תוך הדגשת רמת הסיכון הגבוהה ברכיב זה בטווח הקרוב".

חרף גורמי אי-הוודאות רשם שוק המניות המקומי בחודשיים הראשונים של 2013 חיובית עם עליות של עד כ-5% במדדי המניות הכבדות. עם זאת, עליות אלו נרשמו תוך מחזורי מסחר נמוכים יחסית, כשרמת הפעילות היומית עדיין מתקשה לחצות את רף מיליארד השקלים.

כלכלני הבנק אומרים כי "במבט לעתיד אנו סבורים כי שוק המניות עדיין מאוים על ידי מספר גורמי אי-ודאות. בראש הרשימה נמצאת האווירה הכלכלית שכן מרבית האינדיקטורים ממשיכים להצביע על האטה בקצב הצמיחה של הכלכלה המקומית, וקיים חשש מפני גזירות כלכליות, אשר יפגעו ברווחיות החברות ובביקושים המקומיים. גם האווירה הגלובלית עודנה רחוקה מהתייצבות- גורם אי-הוודאות התורן מגיע מתוצאות הבחירות באיטליה".

בפועלים ממליצים לנצל את רמת הפחד הנמוכה יחסית לצורך בניית אסטרטגיות הגנה זולות "למרות העלייה המסוימת באי-הוודאות נראה לפי שעה כי תחושת הביטחון של המשקיעים עדיין חזקה יחסית. סטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף ממשיכות להיות נמוכות מאוד, סביב רמה ממוצעת של כ-13%-14% בלבד. רמות אלו מצדיקות שימוש במכשיר זה הן לצורך הרכיב המנייתי בתיקי ההשקעות והן לצורך יצירת אסטרטגיות חשיפה בעלויות נמוכות יחסית".

חזרת הזרים - זריקת עידוד משמעותית לשוק המקומי

בהתייחס לעונת הדוחות הנוכחית מה שבאמת מעניין את כלכלני הבנק הן התחזיות שיפרסמו החברות ומעריכים כי "ביצועי החברות המסוקרות מתוך רשימת ת"א 25 צפויים לרשום בשנה הקרובה מגמה מעורבת בהשוואה ל-2012. התמונה הכללית תציג שיפור ברווחיות המצרפית של החברות במדד, אולם בחלוקה ענפית תימשך השונות בין הענפים השונים. ענף התקשורת צפוי להמשיך ולסבול מהרעה, כשמנגד צפוי שיפור בענפי המזון, האנרגיה והנדל"ן. יתר הענפים יציגו, להערכתנו, מגמה מעורבת בתוצאותיהם".

כלכלני הבנק מציינים לטובה את נתוני בנק ישראל שהתפרסמו אתמול ולפיהם המשקיעים הזרים ממשיכים להביע אמון בשוק המניות המקומי. על פי הבנק המרכזי, ב-2012 כולה רכשו משקיעים זרים מניות מקומיות בכ-428 מיליון דולר נטו. נתון מעודד עוד יותר הוא הערכת בנק ישראל כי בחודשים ינואר-פברואר רכשו משקיעים זרים מניות מקומיות בסכום של כ-430 מיליון דולר נטו. "מדובר בזריקת עידוד משמעותית לשוק המקומי אשר ממשיך לזכות באמון המשקיעים הגלובליים חרף אי-הוודאות המקומית והגלובלית".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  להגדיל החשיפה למניות מקומיות.
  oraemunna 08/03/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מרכיבי הסיכון שמציין הבנק מתומחרים. מרכיב הסיכוי לא מתומחר לחלוטין. המדדים מוחזקים ועלות בלימתם יקרה. מניות של חברות מוטות יצוא כמו כי"ל נסחרות בזול. חברות הזיקוק ידווחו על רווחים. מניות הבנקים נסחרות בתמחור של סיכון יתר. חברות האחזקה נסחרות במחיר של פשיטת רגל למרות שברור שהגדולות יצלחו את המשבר. חברת טבע מתומחרת כאילו ולא תהיה הצלחה גדולה בארגון מחדש. לאור העליות בעולם ולאור ההנחה שעליות אלו יבקרו גם אצלנו, אני ממליצה להגדיל משמעותית את המרכיב המנייתי ולא להחשף ל"הגנות" שאין הם אלא ג'יטונים בקזינו.
  סגור
 • חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח (ל"ת)
  אנונימי 08/03/2013 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תפסיקו לגנוב דעת
  אמיר 08/03/2013 11:28
  הגב לתגובה זו
  13 1
  אין פה שוק בישראל!!!על איזה שוק אתם מדברים??על מוסדיים שיושבים בצד ולא עושים כלום??על זרים שעובדים רק בבזק וכיל??חלאס כבר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות