ועדת הכספים דורשת גביית מס מקסימלית מחברות ענק במשק

יו"ר הוועדה גפני: "כשברקע גירעון תקציבי וגזירות כלכליות על הציבור, יש לגבות מקסימום מס רווחי החברות הכלואות שמסתכמים בכ-100 מיליארד שקל"
 |  (11)
"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים (צילום: יח"צ)
בדיון שנערך היום (ב') בוועדת הכספים על מיסוי 'החברות הכלואות', שזכו להטבות מס ועתה אינן יכולות להשקיע את רווחיהן בחו"ל, קרא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לאוצר "לנוכח הגזירות הכלכלית הצפויות על הציבור, יש לגבות מקסימום מס מהחברות. מדובר בסכומים גדולים מאוד שיכולים לפתור את כל הבעיות התקציביות ואם הם היו משולמים, כל הגזירות הכלכליות היו הופכות למיותרות". שר האוצר, יובל שטייניץ לא נכח בדיון.

גפני הסיף, "אנחנו הולכים לתקופה קשה וכאן מדובר בסכומים אסטרונומיים ולכן על האוצר ללכת לפתרון של הוראת שעה ביחס לחוק לעידוד השקעות הון ולגבות את המס הגבוה ביותר שניתן מהחברות. אף אחד לא בהן לא ייפגע. בין האלטרנטיבה של פגיעה בחינוך, בבריאות, ברווחה או גזירות על הציבור לבין המס על החברות, עדיף שייגבו מקסימום מס מחברות הענק".

יוזמת הדיון, ח"כ זהבה גלאון (מר"צ): "מדברים על רווחים כלואים של כ- 100 מיליארד שקל, חברות שמקבלות פטור והקלות במסים, מס רווחי הון ומס חברות ואם מצטבר להן רווח שהן רוצות להשקיע בחו"ל, עליהן לוותר על הפטור. ההסדר לא עומד במבחן ולכן שר האוצר החליט לעשות . אם הן יאלצו לשלם את המס, ההערכה הגבוהה מדברת על בין 30 ל- 40 מיליארד שקל תוספת להכנסות המדינה. אך הן תקבלנה הנחה ויוציאו את הכסף מישראל. כפי הנראה, שר האוצר מקדם 'מבצע' של 15 מיליארד שקל וכפי הנראה זה משתלם לו כי זה סוגר לו חור בתקציב. זוהי קומבינה של מיליארדים שהציבור משלם עבורה. זהו ניסיון סחיטה אלים מצד חברות הענק ואם שר האוצר ייכנע זה מצב מחפיר. למה בכלל האוצר מנהל עימן מו"מ ולא פשוט קובע להן שומה? זה היה ההסדר במשך שנים, אז מה קרה עכשיו שהחברות מנסות להיאבק בו? למה כולם מתקפלים בפניהן?"

מנהלת מחלקה בכירה שוק ההון ברשות המסים, ליאת גרבר: שר האוצר טרם קיבל החלטה בעניין. אנחנו עדיין בשלב של איסוף נתונים ולימוד הנושא. כשהחברות רוצות לנצל את הרווחים העודפים עליהם לשלם את היקף מס החברות שקיבלו פטור וכן מס על . ביחד זה מגיע לכ- 36%. הסכומים גדולים מאוד אבל עדיין אין מספרים מדויקים. היועץ מקצועי למנהל רשות המסים, יעקב קרטה הוסיף, "מדובר בעודפים חשבוניים. לא מדובר בתזרים מזומנים".

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) הביע תרעומת על הימנעות אנשי רשות המסים מלציין את הסכומים בהם מדובר. "במדינות מתוקנות, כגון בארה"ב, פקידים מחויבים להציג את כל הנתונים שהם נדרשים בפני נבחרי הציבור; כך הדבר למשל בוועדת ההקצבות של הסנאט. מדוע חברות משקיעות או לא במדינת ישראל. הבעיה איננה המיסוי, אלא שאין עם מי לעבוד. המדען הראשי אומר דבר אחד, שר התמ"ת דבר אחד ושר האוצר אומר דבר אחר. נדרש שינוי בשיטת הניהול".

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו): "על האוצר להציג לוועדה מדיניות בתחום המסים; כיצד מתכוונים למסות חברות וכו'. תמיד יש את הפראיירים הקבועים; נוטלי המשכנתאות המשלמים ריביות גבוהות ואילו אלה שממנפים את כספי הציבור להשקעות ובסוף לא מחזירים את הכספים בזכות תספורות. יש עסק קטן שמרוויח עשרות ומאות אלפי שקלים ומשלם את מלוא המס ויש את מי שמרוויח 30 מיליון שקלים ומקבל פטורים. השאלה היא מה המדיניות. כפי הנראה מי שיסבול נכון לעכשיו, אלו בעלי העסקים הקטנים ומעמד הביניים". "לא יתכן שאני כחברת כנסת, חברת ועדת הכספים, אינני יודעת מה מדיניות המסים הכוללת של ישראל".

ח"כ דב חנין (חד"ש): "דווקא יש מדיניות, שהיא קלוקלת ובעייתית המבוססת על אידיאולוגיה מוטעית; אם רק נתמרץ את החברות הן יניעו את כל המשק וכולם ייהנו. צריכים להבין שלא ניתן יותר להעניק מתנות לטייקונים. יש לומר למשרד האוצר, שבמקום גזירות על הציבור הרחב ופגיעה בעניים ובמעמד הביניים, קחו מאלה שיש להם הרבה יותר מדי".

ח"כ שכיב שנאן (העצמאות) מחה על הימנעות פקידי רשות המסים מלנקוב במספרים מפורשים על היקף החבות במס של אותן חברות. "אם לנו, חברי הכנסת, לא מוסרים נתונים אז למי כן?" תהה.

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) דרש לקיים דיון נוסף בעניין בטרם קבלת החלטה בעניין ע"י האוצר "ואז יציגו בפנינו את כל הנתונים".

נשיא לשכת ארגוני העצמאים, יהודה טלמון: "מה כולא את חברות הענק האלה: הרצון שלא שלם מס. לגיטימי לחלק דיבידנדים לבעלי המניות ולגיטימי להוציא רווחים לחו"ל אך לגיטימי גם לשלם מס".

מנהל הכספים הראשי של טבע, איל דשא: "המס שמשלמת טבע עומדת על 4%. אין לנו כל רצון להימנע מתשלומי מס. טבע פועלת לישראל ותמשיך כך. מעסיקה כעשרת אלפים עובדים ובמעגל השני עוד כ- 40 אלף עובדים כולל ספקים, חברות קטנות ובינוניות. ב- 2011 טבע שילמה מסים בהיקף 834 מיליון שקל. אנחנו מעריכים שטבע מייצרת למדינה עוד 2 מיליארד שקל בשנה עקב הפעילות של המעגל השני. החוק לעידוד השקעות הון תרם לחיזוק החברה ובא לידי ביטוי בהגברת התעסוקה, כולל בפריפריה אך החוק יצר את בעיית הכספים הכלואים".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  רווח פקטיבי לאינטל
  אני 04/06/2012 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינטל מייצרת רק שלב אחד ולא סופי בתהליך הייצור. הרווח שנצבר הוא ההפרש בין עלות הייצור ומחיר שרירותי שאינטל קבעה על מנת לא לשלם מס גבוה יותר בארה"ב. באים ידרשו מהם מס גבוה יותר בארץ הם יכולים לרשום מחיר שרירותי נמוך יותר ולהוציא את הכסף כהפסד. מס לא נראה מזה. הדרך לקבל מס כלשהוא היא להגעה אתם להסכם.
  סגור
 • 8.
  עולם כמינהגו נוהג.
  קונספירציה 04/06/2012 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה ידוע מזמן שטבע משלמת מס של 4 אחוז. וגם אינטל ועוד כמה תאגידים גדולים. ואת הנטל מעמיסים על מעמד הביניים שקדורס ואין לו כוח סחיטה. רק שחיטה נותן לו הממשל של ביבי. עד מתי רשעים יעלוזו. ?!
  סגור
 • 7.
  אני ממש לא בעד חברות הענק אבל...
  אלעד 04/06/2012 13:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תראו מי שמדבר!! אין לך בושה? אתה מייצג חבורה אחרת שגוזלת את כספי הציבור. טבע, אינטל ואחרות לפחות נותנים מקומות עבודה, מה אתה עושה חוץ מלסחוט תפוזים טעימים? (מעמד הביניים)
  סגור
 • 6.
  עליבבה ברישיון (ל"ת)
  מרציאנו 04/06/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  שגפני יחשוף כמה מתוקצבים החרדים
  עושה סדר 04/06/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הוא מפנה את זעמו על החברות היצרניות שמספקות אלפי מקומות עבודה..שיפנה את אותו מרץ לגלות לנו כמה עולה תיקצוב הישיבות וכל שאר הפרזיטים שלא רק שלא מתגייסים לא גם לא עובדים?
  סגור
 • תקציבים
  צחי 04/06/2012 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  החרדים מתוקצים הרבה פחות מחלקם היחסי באוכלוסיה, לדוגמה בתקצבי תרבות המדינה משלמת מליונים כשהחרדים כלל לא נהנים מזה כגון ספורט, תעשית הסרטים ועוד ועוד. ומה שהחרדים לא עובדים רק מועיל לחילונים שיש להם עוד מקומות עבודה שאינם נתפסים על ידי החרדים!!!
  סגור
 • 4.
  ממשלה פיאודלית הדמוקרטיה מתה (ל"ת)
  ני 04/06/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מדיניות ביבי:לקחת כמה שיותר ממעמד הביניים ולתת לטיקונים (ל"ת)
  מאיר 04/06/2012 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  נחשף בלוף הגזרות של ביבי ושטייניץ
  שכיר 04/06/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רוצים למסות את הציבור בגלל שהחברות לא משלמות מס אמת וכתוצאה מכך צברו רווחי עתק.
  סגור
 • 1.
  למה שחברה כמו טבע תשלם רק 4% מס ? (ל"ת)
  אחד 04/06/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני בעד ביטול מס הכנסה לכווווווווווולם (ל"ת)
  משה 04/06/2012 22:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור