המניות המומלצות של ניר זוננברג ממיטב, "הפער מחו"ל יימשך"

ניר זוננברג מסתכל על 2012 כשנת מבחן למשק. "הדשדוש לא ימשך, או שהשוק יפול או שיטפס". צפו ברשימה המניות המומלצות
 | 
(16)
ניר זוננברג, (צילום: תום ברטוב, יח"צ)
"שנת 2012 הולכת להיות שנת מבחן למשק הישראלי. אני לא מאמין שהדשדוש יימשך. השנה תהיה הכרעה - או שהשוק יפול אם הסיכונים והבלאגן בשווקים הזרים ובמצב הגיאופוליטי באיזור יגברו, או שהמצב ירגע והשווקים ישתפרו ויעלו", כך אמר בראיון ל-Bizportal מנהל מחלקת המחקר של בית ההשקעות מיטב.

ניר זוננברג מכנה את שנת 2011 "הזויה" ומאשים בעיקר את הרגולציה בפער שפתחה הבורסה המקומית מול השווקים בחו"ל. "לא היתה אבן אחת שהיא לא הפכה. ההתערבות היתה בכל ענפי המשק. ומעל כל זה עלה גם מס החברות. דבר כזה עוד לא היה - פתאום, תוך שנה אחת המשק הישראלי עבר ממשק עם רגולציה חסרה למשק עם רגולציה עודפת. אמנם חלק מהמהלכים הרגולטוריים הם נכונים, אבל הרגולציה שהובילה לפגיעה ברווחיות החברות היא שאחראית לפער שנוצר בין השוק בישראל לעולם. זהו פער מובנה והפער הזה צפוי להשאר ולא להסגר".

כשהוא מסתכל קדימה הוא רואה בעיקר אתגרים. "זו בהחלט צפויה להיות שנה מאתגרת וישראל שהצליחה לעבור את המשבר העולמי ב-2008 בהצלחה, עלולה להיפגע מהמעגל השני של המשבר בעיקר בתחום הריאלי כאשר חברות בין לאומיות צפויות להפחית את השקעותיהם בחברות הישראליות או בהקמת מפעלים ופרויקטים במשק הישראלי".

רבעון מכריע לחברות הנפט גז

בהתייחסו להשקעות המומלצות לשנה הקרובה זוננברג אומר כי ההמלצה הכי חשובה היא "לבחון כל מקרה לגופו", גם באפיק המנייתי וגם באפיק האג"חים הקונצרניים.

הסקטור הבנקאי הוא באופן כללי זול ויש להתייחס אליו כאל עוגן בתיק ההשקעות, אומר זוננברג ומוסיף כי גם כאן הבעיה המרכזית היא עודף הרגולציה במסגרתה העלה את דרישות הלימות ההון לבנקים. "יצטרכו לעשות הקלות מסויימות ברגולציה. הבנקים נסחרים לפי שווי של 75% בלבד על הונם העצמי וזה לא נורמלי, לכן הסקטור כולו נראה אטרקטיבי ובמחירים הנוכחיים, כאשר ההמלצה שלי היא להחזיק בבנקים הגדולים, פועלים ולאומי".

על סקטור הנפט גז אומר זוננברג כי הוא לא סופר זול אבל בהחלט מעניין, "כבר ברבעון הנוכחי צפויים המשקיעים להיחשף לשני ארועים משמעותיים ביותר. האירוע הראשון הוא פרסום מסקנות ועדת צמח, שצפויה לקבוע את מדיניות ייצוא הגז מישראל, מה שישפיע ישירות על השותפות במאגר 'לוויתן'. ועדה זו צפויה להמליץ על גובה שנות רזרבות הגז שעל המדינה לשמור לעתיד, כאשר רזרבות של 20 שנות גז יחשבו להמלצה מקלה ואילו 100 שנות גז יחשבו להמלצה מחמירה. האירוע המהותי השני שירכז את תשומת הלב בתקופה הקרובה הוא האם ימצא נפט בעומק מאגר 'לוויתן', קידוח המתקיים כעת".

"לבעלי הלב החלש שרוצים להשקיע בתחום זה מומלץ להחזיק בישראמקו, אשר חשופה בעיקר למאגר 'תמר' שנמצא בפיתוח מתקדם וכבר בשנה הבאה צפוי להתחיל להפיק גז באופן מסחרי. ישראמקו היא השקעה סבירה ולא יותר מסוכנת משאר החברות שפועלות בשוק. לעומת זאת, ההשקעה ברציו שחשופה ל'לוויתן' תושפע מאד הן מהחלטות ועדת צמח והן מתגלית של נפט".

אל דלק קידוחים, אבנר ודלק אנרגיה מתייחס זוננברג כאל "השקעה הנותנת את החשיפה המיטבית לענף. זאת, בשל החזקותיהם במרבית התגליות באיזור כמו 'לוויתן', 'תמר' ו'ים תטיס', כולל גם את 'בלוק 12' בקפריסין, שם יכול להיות שהפיתוח יצבור תאוצה ויגביר גם את הלחץ על ישראל לזרז את פיתוחי התגליות שלה". להערכתו ברמות הנוכחיות ועל פי הנתונים שאנו יודעים כיום המחירים בענף הנפט-גז נראים סבירים. אך מדגיש כי "אם תהיה תגלית של נפט - יש לנו עוד הרבה לאן לעלות".

זוננברג מעדיף לא להתייחס לחברות כגון מודיעין, הכשרה אנרגיה, שמן ואחרות אשר מצויות בשלבי אקספלורציה זאת מאחר שאין "יכולת אנליטית רצינית" להעריך את כדאיות ההשקעה בהן. עם זאת הוא מדגיש מסכים כי יש לעקוב אחריהן כיוון שבעתיד הן "בהחלט יכולות להיות מעניינות".

צפי לדוחות חזקים לפוקס וקסטרו

רשתות הקמעונאות הבינוניות מעניינות כיום להשקעה בטווח הזמן הקצר, לדוגמא רשתות האופנה קסטרו ופוקס צפויות לפרסם בקרוב תוצאות חזקות לרבעון הרביעי וגם הרבעון הראשון מסתמן כחזק. לדבריו "הציבור הישראלי אוהב את הקניונים ובחורף הזה הגשם הכניס את האנשים לקניונים והקור גרם להם לקנות מעיל במקום גופיה".

על ענף התקשרת אומר זוננברג, "כמכלול הענף הוא בעייתי. מי שעדיין רוצה להשקיע בתחום עדיפה כרגע השקעה בחברות הסלולר על פני ההשקעה בבזק שלדעתי תהיה הקורבן הבא של הרגולטור".

שינוי קונספטואלי באלקטרה

"באופן כללי ובתקופה הנוכחית בפרט, אנו לא אוהבים את ההשקעה בחברות של יזמי וקבלני הנדל"ן. בתחום הנדל"ן המניב מועדפת ההשקעה בחברות המחזיקות בקניונים כאשר ההעדפה שלנו היא למליסרון על פני עזריאלי שמעניינת פחות כי היא סולידית מדי ויושבת על יותר מדי מזומן". בין חברות הקבלנות מציין זוננברג כי הוא אוהב את חברת אלקטרה על רקע זכייתה במכרז עיר הבה"דים, אשר הקונספט לגביה משתנה מקבלן לקבלן מפעיל של פרוייקט שיניב להם הכנסות במשך שנים ארוכות.

"ועדת הריכוזיות הפכה את הקערה על פיה ביחס לחברות ההחזקה. למרות שעוד לא ברורות עד הסוף המסקנות שייושמו בפועל, ועדת הריכוזיות אמורה להיטיב עם המשקיעים על חשבון פרמיית השליטה ממנה נהנו עד כה בעלי השליטה בחברות אלו. הפגיעה היא בבעל השליטה ולאו דווקא בחברה הציבורית שדווקא יכולות כעת להוות מטרה להשתלטות ולכן יכולות להיות מעניינות".
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  ניר זוננברג טעה בגדול
  דודו 18/07/2017 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו אפשר לראות שה"גאון" ניר זוננברג רק מדבר שטיות. חלפו 5 שנים וכול הנבאות התגלו כשטיות
  סגור
 • 14.
  יש אגדה מעניינת מוול סטריט בנושא......
  אחד העם 08/02/2012 23:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מספרים על מנהל השקעות שרצה להקים בית השקעות מתחרה לגדולים,לקח ספר טלפונים והתקשר ל 5000 אנשים לחצי אמר שהוא צופה שהשוק יעלה ולחצי ירד,כעבור חודש התקשר ל2500 שההמלצה הצליחה וגם לחצי אמר יעלה ולחצי יורד וכןהלאה ,אחרי 3 חודשים היה לו קהל של 625 משקיעם שהיו בטוחים שהוא נביא
  סגור
 • 13.
  כנסו כנסו
  משקיע 08/02/2012 20:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגע השוק לא תפס כיוון אבל נקווה שהשוק יעלה ,ההמלצות פה הם בהחלט מניות טובות עם השוק יעלה ,שאפו מחלקת מחקר של מיטב פוגעת כבר כמה שנים.....
  סגור
 • 12.
  לדעתי אלקטרה נדלן תהיה סוס רציני השנה (ל"ת)
  משקיע 08/02/2012 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  כל מה שהוא אמר אני עושה הפוך וזה תמיד מצליח
  כלכלן 08/02/2012 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא אמר לקנות סלולר אני קונה בזק הוא אמר לקנות ניות גז אני לא נוגע בהם חח זה תמיד מצליח פשוט לעשות הפוך ממנו
  סגור
 • 10.
  או ... או...
  משקיע 08/02/2012 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היינו מצפים קצת יותר ממנתח של חברת מיטב הנותן הערכה של שוק ש" לא ידשדש אבל אולי יעלה או אולי ירד" - חבל על הזמן.
  סגור
 • גבעות לא מוזכרת והיא מאוד זולה ותפתיע בגדול (ל"ת)
  אבי 08/02/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  אם בקפריסים הרבה נפט אולי גם בליוויתן? (ל"ת)
  ל 08/02/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  חכם...או יעלה או ירד.כיסוי עכוז וישבן ותחת
  קליפ 08/02/2012 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או שהשוק יפול אם הסיכונים והבלאגן בשווקים הזרים ובמצב הגיאופוליטי באיזור יגברו, או שהמצב ירגע והשווקים ישתפרו ויע
  סגור
 • 7.
  גז
  גורג 08/02/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומה קורא עם שני התגליות של מיבנה גל של רציו מה שכחתה אותם אז בבקשה תומר לשר התשתיות לאשר את שני הרשיונות של מיבנה גל כי לפי הבדיקות הססמיות יש נפט וגםגז
  סגור
 • 6.
  בורסה מורסה
  אורי 08/02/2012 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי נכון? השוק יעלה או ירד? חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח על זה היינו אומרים בצעירותינו " אל תצחיק אותי. יש לי שפתיים סדוקות.
  סגור
 • 5.
  באמת מומחה גדול
  ברוך 08/02/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אני אומר או שהשוק ירד או שיטפס
  סגור
 • 4.
  זה מה שקורה כשהפופוליזם משתולל (ל"ת)
  חוקקו את השוק לסופו 08/02/2012 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הפסידה הרבה כסף ברוסיה.
  קסטרו 08/02/2012 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל ההמלצות פה אינטרסנטיות.
  סגור
 • 2.
  קסטרו אכזבה השנה אופנה לא יפה במחירים גבוהים
  פוקס וקסטרו 08/02/2012 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם סוף העונה שלהם לא משהו עדיין חולצות נמכרות בהרבה כסף הם יקרנים יחסית לאופנה שמיוצרת בסין.
  סגור
 • 1.
  הכי טובה להשקעה היא תתן הרבה כסף דיבידנד (ל"ת)
  בזק 08/02/2012 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור