ההתרסקות הבלתי נתפסת הבוקר במטבע הפאונד הבריטי - הספקולציות חוגגות

בוקר סוער בשוק המט"ח ברקע להתרסקות פתאומית בפאונד הבריטי. והלחץ נמשך
 |  (7)
לירה שטרלינג, צילום: גטי אימג'ס ישראל
כזה דבר לא רואים כל יום, אפילו לא כל כמה שנים. מטבע הפאונד הבריטי (ליש"ט) התרסק הבוקר עד 6.1% מול הדולר בפתאומיות ללא כל סיבה נראית לעין. וגם אחרי שהנפילה הפתאומית חלפה, המטבע עדיין נסחר תחת לחץ. והנה העיקרי הוא מדד המניות הפוטסי שמזנק 1% בניגוד למגמה בגרמניה וצרפת (ירידות של סביב 0.6%) ובחוזים בוול סטריט (ירידות של 0.35%).

בשבוע שעבר הודיעה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי בכוונתה להפעיל את 'סעיף 50' לקראת במהלך הרבעון הראשון של 2017. דבריה הובילו להתחדשות הלחץ על הפאונד. אבל אף אחד לא היה מוכן למה שקרה הבוקר, והספקולציות חוגגות.

הצלילה הפתאומית הייתה הירידה היומית החדה ביותר מאז הנפילה שבאה בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה ב-24 לחודש יוני, אז קרס המטבע כ-8%, כאשר השוק היה רווי בספקולציות כי הנפילה הפתאומית באה בעקבות הזנת נתונים שגויים (fat-finger theory), וזאת מכיוון שמאז הודעתה של מיי, לא היה שום מידע חדש שמצדיק נפילה שכזו במטבע. ובכל זאת, המטבע לא תיקן את כל הנפילה היומית וכעת עדיין מאבד 2% מול הדולר.

ישנם אנליסטים שפוסלים אפשרות זו. אשרף לעידי, מנכ"ל Intermarket Strategy, אמר לאתר CNBC כי "בדרך כלל, לשגיאת הקלדה אין המשכיות כפי שאנחנו רואים עכשיו. קיים סיכוי שאכן מדובר בטעות, אך אינני מאמין כי ראינו את השפל האחרון במטבע".

אחרים "האשימו" את הכתבה שפורסמה בפיננשל טיימס בגין הירידה החדה, לאחר שנכתב כי לבריטניה צפויה 'יציאה קשה' מהאיחוד האירופי. בפיננשל טיימס ציטטו את דבריו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שאמר: "בריטניה החליטו לבצע את ה-'ברקזיט', אני מאמין שאפילו 'יציאה קשה' (מהאיחוד האירופי). ובכן, אנחנו מוכרחים ללכת עד הסוף דרך רצונה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי. אנחנו חייבים להיות איתנים". 'יציאה קשה' מהאיחוד האירופי בעצם תהיה כרוכה בוויתור של בריטניה לגישה מלאה למכסים באיחוד האירופי לטובת ביצוע עסקאות חדשות.

אנגוס ניקלסון, אנליסט מבית IG, אמר כי "מילות מפתח שהופיעו בכתבה של הפיננשל טיימס, (כמו למשל ברקזיט ו-'יציאה קשה'), או רצף של כתבות הפעיל טריגר לאלגוריתם שהחל במכירת מטבע הפאונד, כאשר אלגוריתמים אחרים ראו את המומנטום השלילי המטבע והחלו גם הם למכור את המטבע בשעות המוקדמות של המסחר באסיה, שעה שבה מחזורי המסחר במטבע נמוכים. ייתכן ותגובת השרשרת הזו היא מה שגרמה ל-'צלילת הפתע' במטבע".

ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר במט"ח בלאומי שוקי הון, התייחס היום לנפילה הגדולה בפאונד הבריטי: בלילה שבין חמישי לשישי הוריקן מתיו החל להכות בחופי פלורידה, אבל סערה גדולה נוספת התחוללה בלירה שטרלינג. ציטוט שלראש ממשלת צרפת, פרנסואה הולנד, אשר התבטא בחריפות נגד ה-BREXIT, ואמר שהאנגלים טועים לחשוב שהם לא ישלמו על היציאה מהאיחוד - גרר מה שבשווקים מכנים Flash Crash.
ההסבר לתופעה, שגרמה תוך פחות מדקה לפאונד לצנוח מרמות של 1.26 אל מתחת לרמות של 1.15, נובע מהעובדה שעשיית השוק- ניהול הנזילות בבנקים בחו"ל - נעשה באופן אוטומטי ע"י רובוטים המופעלים ע"י אלגוריתמים.

בשנים האחרונות אנו חווים יותר ויותר "התקפים" של תנודות קיצוניות בשוקי המטבעות. העדות הקשה ביותר לכך הייתה בינואר 2015 בפרנק השוויצרי, עת בוטלה ריצפת המסחר. הצמד אירו/סוויס התרסק אז ביותר מ 15% בדקות מסחר ספורות. בחודש ינואר הראנד הדרום אפריקאי נפל ביותר מ 9% ב 15 דקות, גם הדולר הניו- זילנדי חווה מהלך חד באוגוסט האחרון.

כך, ברגע שמתבצעת עסקה גדולה בשוק- כמו זו שהתחוללה בשל דבריו של הולנד - למצטטים האוטומטיים אין יכולת לספוג מלאי, כי הם לא באמת עושי שוק, ולא באמת ניתנה להם הסמכות לנהל חשיפות וסיכונים. ולכן, מרגע שהם קיבלו פאונד שעליו הם לא מצליחים להתכסות במחיר השוק במהירות, הם מכבים את עצמם ולא מאפשרים נזילות נוספת. יותר מכך, מרגע שהשוק זז במהירות, בשל אותו אובדן נזילות, מערכות רובוטיות אחרות יודעות לספק נזילות בשווקים שקטים ולהתכסות מיד, יודעות גם דבר נוסף וזה להשבית את עצמן לחלוטין מרגע שהשוק זז מעבר לסטיית תקן מסוימת. וכך המהלך האלים מחריף אף יותר.

בארץ המצב שונה:
1) יש חשיבות גדולה לגורם האנושי בניהול החשיפות וזה הוכח שוב בלילה שבין חמישי לשישי.
2) עשיית השוק בשקל נעשית ע"י בנקים שמתפקדים כעושי שוק דומיננטיים, ובכך מספקים מחירים גם בתנאי שוק קשים, פעילות שממנה נגזרות גם סמכויות לניהול החשיפות. וזה מה שמונע תזוזות קיצוניות בשקל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  שורט פאונד ענק(הרבה יותר מהיהודי ההונגרי הזקן)פי....
  I 07/10/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מול לונג פוטסי לתקופה מאד מוגדרת ועוד "פטנטים" רבים הובאו כאן בתקופה הדי ארוכה שאחורינו. מי שקרא בין השורות ובתוך השורות ומעל ומתחת ובתוך ובצד ובאמצע..קל היה להרים ולרוץ עם זה..וזה עוד כלום מול הבונבונים שמקבלים וקיבלו חינם היום ועוד ינתנו בעתיד חינם אין כסף. לא מבין בטכני ולמעשה עם מוח קטן ודי טיפש ואפילו אהבל.וגם לוזר..ועוד ועוד. (וגם בלי אמא ואבא מוגדרים כי אני חוצן מטריקס מגלקסיות רחוקות איזה טריליון שנות אור)בלי ידע מינימלי ובלי טיפת השכלה..אבל..אבל..ידע אולטימטיבי להסתכל למצב לאשורו בלבן שבעיניים שלו ולפרפר לו ת'צורה. מאי שם וגם מכאן..שבת טובה.
  סגור
 • 6.
  מדוע לתקוף את האנליסטים!!!!!! זה מה שיצא להם בקפה
  YL 07/10/2016 14:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וכי האנליסטים אשמים הם קראו בקפה כהרגלם בקדש אבל הברוקר מכר להם פולי קפה מקולקלים ו זה מה שיצא חשוב לציין שיש לי חיבה לאנליסטית אחת מ לאומי ש שנים היא נותנת תחזית הניתוח שלה מעולה אבל אלוהים דואג בקביעות לתת תוצאות הפוכות מ המלצותה בעיקר בתחום האנרגיה
  סגור
 • 5.
  הגהה
  הגהה ילדים 07/10/2016 13:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "...המטבע עדיין נסחר תחת לחץ. והנה העיקרי הוא מדד המניות הפוטסי..."
  סגור
 • 4.
  קרנות גידור +רובוטים
  דן 07/10/2016 13:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה יהיה שתהיה מפולת אמיתית ? אמא'לה
  סגור
 • 3.
  כל היתרונות שציינתם בשוק הישראלי בסוף הכתבה הם בעצם החה (ל"ת)
  אדי 07/10/2016 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בקיצור: אנליסטים מקבלים שכר עתק , אבל (ל"ת)
  לא יודעים יותר מאדם 07/10/2016 13:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  ליש"ט נופלת יגרום לעליית הדולר? (ל"ת)
  דורון 07/10/2016 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור