הרגולטור האמריקאי אישר: הרכישה הסינית הגדולה אי פעם של חברה מערבית יוצאת לדרך - והשוק מגיב בעוצמה

 |  (2)
בענף האגרו
חצי שנה לאחר החתימה, וחודש וחצי לפני המועד הצפוי - הוועדה להשקעות זרות בארה"ב (CFIUS) אישרה היום את ההסכם לעסקת הענק בעולם האגרוכימיה כאשר חברת הכימיקלים הלאומית הסינית כימצ'יינה תרכוש את יצרנית קוטלי החרקים והזרעים המהונדסים השווצית סינג'טה תמורת 43 מיליארד דולר. מניית סינג'טה מזנקת בתגובה ב-12% בבורסת ציריך.
מדובר למעשה בהסרת המכשול המשמעותי בדרך לרכישה הסינית הגדולה ביותר אי פעם של חברה מערבית. בכך הרכישה עבור כימצ'יינה הסינית מהווה דריסת רגל בשוק האמריקאי והזדמנות להרחיב את החברה השווצרית בסין. החברות מצפות להשלמת העסקה באופן סופי עוד השנה.
הקשר הישראלי: כימצ'יינה היא בעלת השליטה בחברת אדמה (לשעבר 'מכתשים אגן') עם 60% כאשר היתרה היא בידי דסק"ש. בחודש שעבר דווח כי כיצ'יינה תירכוש מדסק"ש את אותה יתרה (40%) ב'אדמה' תמורת 230 מיליון דולר כך שהחברה תהפוך לחברה בבעלות מלאה של כימצ'יינה. לא בלתי אפשרי להניח שהמהלך של כימצ'יינה לרכוש את שארית ההחזקה ב'אדמה' בשווי גבוה כ"כ (נזכיר כי ביום הדיווח זינקה דסק"ש ב-22% במחזור ענק) היה במטרה לקדם את השלמת רכישת סינג'נטה. וכאשר זו נראית כעת קרובה מתמיד, גם השלמת העסקה לרכישת 40% מ'אדמה' נראית קרובה מתמיד.
לסיום נזכיר כי טרם הדיווח על רכישת יתרת האחזקה, בדסק"ש ראו בכוונת כימצ'יינה לרכוש את סינג'נטה הפרת התחייבות (כחלק מהסכם הרכישה הראשוני) מצד כימצ'יינה שלא להתחרות באופן ישיר ב'אדמה' שכן יצירת תחרות פנימית עלולה להביא לאי רצון לפתח דווקא את 'אדמה', והרי סינג'נטה הענקית פועלת בתחום ההדברה בו פועלת 'אדמה'. בדיווח מהחודש שעבר על כוונה לרכוש את שארית ההחזקה מידי דסק"ש, נכתב כי  העסקה עדיין כפופה לאישורים ועם השלמתה כל צד יוותר על טענותיו ותביעותיו כלפי הצד האחר.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  העיסקה לא תאושר
  יורם 22/08/2016 10:59
  הגב לתגובה זו
  3 4
  לא ניתן למכור חברה ישראלית עם כספי ציבור לא מבוטחים לחברה זרה. עוד קשקוש של כאילו מביני עניין
  סגור
 • מדובר בחברה שוויצרית שנסחרת בבורסה של ציריך. (ל"ת)
  חניבעל 22/08/2016 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור