מדד המעו"ף: האם משהו על הגרף השתנה ומה רמת הסיכון כעת?

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את המדד המעו"ף ומצבו הנוכחי
 | 
(4)
אייל גורביץ
אחד מהעקרונות הבסיסיים ביותר בשיטת הניתוח הטכני הוא "עיקרון האישור והסתירה". משמעותו היא שמדדים מובילים אמורים לאשר את הסימנים הניתנים האחד אצל השני. כלומר, פריצת רמת התנגדות במדד אחד אמורה להיות מלווה בדיוק באותו אירוע במדד אחר.

מבט על התנהגות השוק האמריקני והשוק המקומי שבדרך כלל מפגינים טנגו משובח, מגלה שזה לא המקרה. בזמן שמדד ה-S&P500 מבלה מעל לרמת 1,300 הנקודות מזה פרק זמן לא מבוטל, מצוי מדד תל אביב 25 מתחת לרמת 1,138 הנקודות ואינו מצליח לחצותה מעלה. המשמעות אינה ברורה די הצורך וגם ההסבר אינו בנמצא, לפחות לא אצלי. אולי מוטב לקבל את המצב כמות שהוא.

מטבע הדברים הסקירה הנוכחית תהיה זהה לקודמתה, שכן בשבוע האחרון לא חדרו למשוואה הטכנית פרמטרים חדשים שיכולים לשפוך אור על כיוונו של מדד המעו"ף.

היום אהיה זמין לשאלותיכם באמצעות התגובות בתחתית הכתבה. אשמח לענות לכל שאלה, למעט אלו הקשורות למניות ספציפיות.

המגמה המשנית

1. בשבועות האחרונים כתבתי שהמגמה המשנית, זו שאפשר לראות אותה בעיקר בגרפים השבועיים מייצגת דשדוש. הדשדוש האמור מתקיים בטווחי רמות התמיכה 1,000-1,174 הנקודות. יחד עם התנהלות השוק, אפשר לראות את רצועות בולינגר "שסוגרות" על הטווחים האמורים בגרף השבועי המצורף. גם השבוע נותרה ההגדרה על מקומה, כאשר שום רמת התנגדות משמעותית לא נפרצה מעלה.2. יחד עם זאת ברמת המגמה המשנית ישנם מספר מרכיבים חיוביים:

א. מדד המעו"ף התבסס בשבועות האחרונים לראשונה מאז תחילת מגמת הירידה, מעל ממוצע נע ל-20 יחידות זמן. המעבר מעל לממוצע נע זה מהווה פרמטר חיובי, אם כי הוא חייב להיות מגובה בנתונים נוספים.

ב. מדדי העוצמה מוסיפים גם מימד מעניין משל עצמם: מדד RSI חצה כלפי מעלה את רמת 50% ומתבסס בטריטוריה השמורה למגמות עלייה. מדד MACD קרוב מאוד לרמת שיווי המשקל כאשר "עקום הפעולה" (העקומה הירוקה) מצוי במגמת עלייה.3. עוד אפשר לראות כי לפני חודשיים נרשם "נר של קונים". מדובר בנר עם צללית תחתונה ארוכה יחסית לגוף. במקרה הנוכחי מעיד הנר על כניסתם של קונים לשוק ברמת 1,057 הנקודות אותה נסמן לתקופה הקרובה כרמת תמיכה.

4. שלושת הפרמטרים אותם אפשר לראות על גבי הגרף השבועי המצורף מספקים אינדיקציות חיוביות לטווח הקצר. יחד עם זאת, אין להקל ראש ברמת 1,138 הנקודות שמשמשת כרמת התנגדות משמעותית.לסיכום, אותו סטטוס קוו מתקיים פרק זמן נכבד, אך כמובן שלא יתקיים לנצח. למרות זאת, כל עוד מדד המעו"ף חסר כיוון ברור ואין סימנים מוגדרים לפריצה של אחד מהצדדים, רמת הסיכון המוצעת גבוהה יחסית.

לאתר בית הספר ול קורסים בשוק ההון: www.eyalg.co.il

*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  האם לא נגיע הזמן לבחון שוב את עקרונות היסוד
  רונן 06/02/2012 08:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של השיטה הטכנית???. השיטה הטכנית נכשלה בחיזוי היציאה מהמשבר הגדול הקודם. אז המחזורים היו קטנים לפני המפולת וגדלו מעט לאחריו אך לא ראינו כל גידול במחזורים לפני ובזמן הפריצה, יחסית למחזורים בדשדוש. במפולת הנוכחית המחזורים דווקא כן קפצו דרסטית לפני המפולת וכמובן יחסית להם המחזורים כעת קטנים. אך הם הרבה יותר גדולים מהתקופה שלפני הדשדוש שלפני המפולת. כלומר נקודת הייחוס לגודל המחזורים צריכה להיות העלייה שלפני. השינוי נובע לדעתי מהעובדה שכיום, בישראל כלי השורטים הפך להיות מרכזי. גופים מתחילים לסחור בשורטים בקנה מידה גדול ולכן עלייה בשורטים (ובמחזורים) כן " מנבאים" מפולת ואילו לפני עלייה המחזורים לא עולים יותר כי יש צמצום במסחר בשורטים. במחזורים הקודמים בין מפולת לבין גאות היתה תקופה ארוכה מאוד (שלעיתים נמשכה שנים) של דשדוש עם מחזורים מאוד נמוכים. בשני המחזורים הנוכחיים הצטמצם מאוד שלב זה
  סגור
 • 3.
  בזק
  כפיר בן גליל 06/02/2012 07:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי, בזק פרצה בעצם תבנית ראש כתפיים וזה אמור לדרדר אותה עוד הרבה למטה,, האם אתה נותן לפריצה זו משקל קטן יחסית בגלל הנרות של הקונים שהופיעו ברמה זו?
  סגור
 • 2.
  השוק נכנס לדשדוש (ל"ת)
  samsung 05/02/2012 18:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  צריך לומר,מדד המעוף במגמת ירידה!
  כותב 05/02/2012 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכל המעוניינים להכנס למסיבה.עוד מעט יתחיל תיקון שבועי גם באמריקה הירוקה ומדד המעוף סביר שיעשה את דרכו למטה חזרה דווקא. 1140-42 התנגדות,1100 תמיכה.
  סגור