תכניסו ליומנים - אלו האירועים שצפויים להכתיב השבוע את כיוון השווקים

מהסאגה הפוליטית בבריטניה, דרך מאריו דרגי ועד נתוני המאקרו החשובים לקראת עדכון הריבית בארה"ב

 |  (4)
השיאים ישברו?
אחרי רמות השיא שנקבעו בוול סטריט ביום שישי וכאשר מדד הפחד בשפל של 24 שנים (על 9.75% בלבד), המשקיעים בשווקים ממתינים כעת לשלל אירועים משמעותיים.
בארה"ב ממתינים לשטף של נתוני מאקרו חשובים וזאת לקראת עדכון הריבית ב-14 ביוני כאשר העיניים גם מופנות כל העת גם להתפתחויות מהגזרה הפוליטית שעשויות לטרוף את הקלפים. בצד השני של הים, ייפנו את תשומת הלב לבריטניה, שם ייערכו הבחירות לראשות הממשלה, במקביל להחלטת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה. הנה רשימת האירועים המרכזיים השבוע שיכתיבו את הטון:
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בחירות לראשות ממשלת בריטניה, יום חמישי (8.6)
ביום חמישי הקרוב יתקיימו הבחירות בממלכה וזאת ברקע לגל הטרור ששוטף את המדינה בשבועות האחרונים. בתוך כך, סקרים שנערכו הבימים האחרונים מצביעים על כך שהתחרות עשויה להיות צמודה, אם כי יתרון קל מיוחס בשלב זה למפלגתה של תרזה מיי, ראש הממשלה המכהנת, שכזכור הכריזה באמצע חודש אפריל על בחירות בזק במדינה וזאת לאור המחלוקות הקשות בתוך בית הנבחרים הבריטי וכדי לאפשר יציאה מסודרת של בריטניה מהאיחוד מתוך עמדה של כוח.
בפסגות בית השקעות התייחסו לבחירות הדרמטיות וכתבו בסקירתם השבועית כי "תהליך הברקזיט הוא תהליך ארוך ומסובך משפטית ופוליטית. תרזה מיי הלכה לבחירות בזק כדי להשיג רוב מוחלט בפרלמנט, מה שהיה נראה כתרחיש בהסתברות גבוהה. כעת, הסקרים מראים תמונה אחרת לגמרי שעשויה לשתק את ממשלת בריטניה ולהקשות עליה מאוד בהתמודדות מול האיחוד האירופי במו"מ על תנאי הברקזיט. במהלך החודש החולף אנו עדים למגמה של צמצום פערים דרמטי - מפלגת הלייבור קיזזה את רוב הפער שגרם לתרזה מיי ללכת מראש לבחירות פער של 20% בסקרים הפך בחודש מאי לפער של 5% בלבד".
נציין כי רוב פרלמנטרי גדול לתרזה מיי עשוי להקל על אי הוודאות וצפוי לסלול את הדרך להעלאת ריבית מוקדמת מהצפוי מצד הבנק המרכזי במדינה. יחד עם זאת, אם מיי לא תשיג רוב גדול, ייתכן והפוליטיקה הבריטית תעמוד בפני סערה.
עדות ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי
השווקים מסביב לעולם מושפעים בתקופה האחרונה לא רק מכיוון הנתונים הכלכליים אלא גם מהתפתחויות דרמטיות מכיוון הבית הלבן, שם עדיין שורר מתח בנוגע לקשריו של טראמפ עם בכירים רוסים במהלך קמפיין הבחירות האחרון.
בתוך כך, ראש סוכנות ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, צפוי להעיד בפני ועדת המודיעין של הסאנט ביום חמישי הקרוב בנוגע להתערבותה של רוסיה בבחירות האחרונות שהתקיימו במדינה, בהן כידוע זכה דונלד טראמפ.
בהופעתו הפומבית הראשונה מאז פוטר קומי על ידי טראמפ, עשוי הראשון להישאל בנוגע לשיחות שקיימו השניים כאשר במוקד הפרשייה עומדת השאלה בדבר הלחצים שלכאורה הפעיל טראמפ על קומי במטרה להניע אותו מפתיחת חקירה של היועץ לביטחון לאומי דאז, מיכאל פלין, שקשריו עם רוסיה נמצאים תחת בדיקה גם הן.
נציין כי בארה"ב נערכת מזה תקופה ארוכה חקירה בנוגע להתערבותה של רוסיה בבחירות לנשיאות ואף על מגעים בין פקידים רוסיים למקורביו של טראמפ. לכל התפתחות בנושא זה עשויה גם להיות השלכה על יוזמותיו הכלכליות של טראמפ, כדוגמת הפחתת הרגולציה, הקיצוצים במס וכיוצא בזה.
רצף נתונים מאקרו כלכליים בארה"ב, ימי שני - שלישי (5-6.6)
נראה שהמשקיעים בארה"ב לא התרגשו יותר מדי מנתון התעסוקה המאכזב שפורסם ביום שישי האחרון כאשר אלו שלחו את המדדים המובילים בסיום המסחר לרשום שיאים חדשים. עם זאת, שטף נתוני מאקרו כלכליים צפויים להתפרסם כבר בראשית שבוע המסחר ומלבד ההשפעה על המגמה הכללית אולי אף להכריע בדבר החלטת הריבית של הפדרל ריזרב בשבוע הבא (14.6). אלו הנתונים המשמעותיים השבוע:
מדד מנהלי הרכש במגזר הלא יצרני לחודש מאי - המדד מצביע על המצב הכלכלי הכולל של המגזר הלא תעשייתי כאשר כל קריאה מעל ל-50 הינה חיובית. המדד כעת עומד על 57.5 כאשר התחזית היא לקריאה של 57 שהינה כאמור חיובית ומסמנת יציבות במגזר.
משרות פתוחות - סקר שנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב כאשר זה מצביע על המשרות הפנויות ברחבי המדינה. הצפי עומד כעת על 5.67 מיליון משרות פנויות.
הזמנות ממפעלים - התחזית מצביעה על עלייה של 0.4%, זאת לאחר שהנתון הקודם דווקא הציג ירידה קלה של 0.2%.
יתרה מכך, נתונים כדוגמת רמת התעסוקה במגזר הלא תעשייתי (ISM), מכירות קמעונאיות ותביעות אבטלה עשויים לנתב את השווקים בהתאם לתוצאה.
החלטת הריבית בגוש האירו, יום חמישי (8.6)
ביום חמישי תתקיים ישיבת בכירי הבנק המרכזי באירופה כאשר הצפי המוקדם הינו שהבנק המרכזי האירופי יותיר את הריבית על כנה. עוד מצביעות ההערכות כי לא צפוי שינוי במדיניותו הכלכלית, זאת למרות האינפלציה הגואה ונתוני הצמיחה החזקים ששוחררו לאחרונה.
מירב תשומת הלב, בדומה לפעמים קודמות, תופנה למסיבת העיתונאים שייערוך נשיא הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, כ-45 דקות לאחר ההרכזה על הריבית. ההערכות הן כי דראגי יימנע מהצהרה על שינוי במדיניות וידבוק בעמדתו כי העלייה האחרונה באינפלציה היא זמנית, נתוני הצמיחה שבריריים וכי הסיכונים הפוליטיים בגוש האירו מחייבים את המשך התמיכה מצד הבנק המרכזי. יתרה מכך, המשקיעים מצידם מקווים לשמוע כי הריבית הנמוכה תישאר ברמתה הנוכחית בטווח הארוך במקביל להתחייבות להגדלת היקף הרכישות של הבנק המרכזי אם יהיה צורך בכך.
נציין כי לאור הסיכונים הפוליטיים והבחירות הדרמטיות הצפויות במדינות מרכזיות ביבשת (שכאמור, אחת מהן תתקיים ביום חמישי הקרוב בבריטניה), סקר שערך 'רויטרס' הצביע על כך כי הבנק המרכזי של אירופה צפוי לשנות את מדיניותוו המוניטרית רק לקראת תום השנה או בתחילת השנה הבאה.
מלאי הנפט בארה"ב - יום רביעי (7.6)
הזהב השחור איבד ביום שישי האחרון 1.1% מערכו ונקבע על מחיר של 47.84 דולר לחבית. המגמה נרשמה ברקע להודעתו הדרמטית של דונלד טראמפ, על כך שארה"ב תפרוש מהסכם פריז למאבק בשינויי האקלים. הודעתו של הנשיא הטרי מגבירה את החשש להיווצרות היצע יתר בשוק הנפט, זאת מאחר וזניחה של ממשלת ארה"ב את הסכם עשויה להביא לגל חדש של קידוחי נפט במדינה - ללא רגולציה סביבתית.
נציין כי ללא קשר לנאום הנשיא או החלטתו, על פי משרד האנרגיה, שוק הנפט האמריקני נמצא כבר במומנטום משמעותי של הגדלת תפוקת הקידוח. במאי האחרון, התפוקה בארה"ב הגיעה לידי 9.3 מיליון חביות ליום, כמות המציבה אותה עם שתי המדינות הייצוא הותיקות בתחום - רוסיה (עם 10.5 מיליון חביות ליום) וערב הסעודית (10.4 מיליון).
בתוך כך, דו"ח המלאים האמריקני עשוי לאותית לגבי תפוקת הנפט במדינה וזאת לאחר שדו"ח המלאים האחרון הציג ירידה חדה במלאי הנפט הגולמי באופן ממשי מעבר לצפי השוק. בשבוע האחרון כמות מלאי הנפט הגולמי ירדה ב-6.4 מיליון חביות. מדובר בירידה השבועית התשיעית ברציפות והמשמעותית ביותר מאז תחילת חודש ינואר האחרון.
נזכיר כי במפגש מדינות אופ"ק שהתקיים בחודש החולף הוחלט כי הסכם הקיצוץ יוארך בעוד כתשעה חודשים וזאת במטרה לייצוב מחירו של הנוזל השחור.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מניה קטנה אחת תעשה היסטוריה, כנסו
  עוד ארוע משמעותי 05/06/2017 04:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניית CYTR שהתרופה לסרטן שלה נמצאה יעילה, הולכת לטרוף את קופות ביופארמה השבוע. מה שהתחיל לפני שבוע ב- 0.4 דולר יגיע ב- 2018 ל10 דולר. כל הכבוד למדע, לנצח את הסרטן
  סגור
 • 3.
  גם השבוע ישברו שיאים
  צבי 04/06/2017 15:55
  הגב לתגובה זו
  6 3
  שום דבר לא יעצור את החגיגה
  סגור
 • 2.
  בארהב עלתה 10% . בישראל היא לא עולה ככה
  אופקו 04/06/2017 15:54
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כי אנחנו עם סוחרים עם סגולה שיודעים יותר טוב מהאמריקאים הכל. גאונים כלכליים. זבלונים
  סגור
 • 1.
  הדגש הוא על טראמפ
  משקיע נבון 04/06/2017 15:35
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כל תזוזה שלו השווקים נעים בהתאם
  סגור