לאומי שוקי הון: "סביר יותר לצפות לשתי העלאות ריבית על ידי הפד' השנה"

|
הסקירה השבועית
לקראת פתיחת שבוע המסחר מפרסם דוד רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון את סקירתו השבועית בנוגע להתפתחויות המאקרו כלכליות וכותב כך:
"דו"ח התעסוקה בארה"ב הציג תמונה חיובית לשווקים, לפיה הייתה עליה גבוהה מהצפוי במספר המשרות ועלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, זאת תוך עלייה בשיעור האבטלה, וחשוב מכך נרשמה האטה בעליית השכר לשעה. כלומר, למרות ששוק העבודה ממשיך להתחזק, לחצי השכר אינם גדלים ואינם מהווים כרגע איום של ממש שקובעי המדיניות המוניטרית צריך להיערך לו. בהקשר של דו"ח התעסוקה, וגם של מחירי הצריכה הפרטית, ששיעור עלייתם עדיין נמוך מ-2%, ניתן לשער כרגע שסביר יותר לצפות לשתי העלאות ריבית על ידי הפד במהלך 2017, מאשר מספר גדול יותר של העלאות השנה".
עוד מוסיף רזניק כי "הדולר אינקס בעולם רשם בחודש ינואר היחלשות משמעותית של יותר מ 4% על רקע הצהרות היוניות של הפד והחשש מ”מלחמת מטבעות” שתנציח את הריביות הנמוכות בעולם תקופה נוספת. “מלחמת מטבעות” ומצב של היחלשות הדולר בעולם עלולים להקשות על בנק ישראל, הממשיך את ההתערבויות בשוק המט"ח, בניסיון למנוע התחזקות השקל. למרות זאת המשיך השקל להתחזק בחודש ינואר הן מול סל המטבעות ובעיקר מול הדולר. על רקע זה ריבית בנק ישראל צפויה להיוותר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה".
רזניק מציין כי "למרות הירידה ביחס חוב תוצר בשנים האחרונות, חברת הדירוג P&S הותירה את דירוגה של ישראל ברמה של A  עם אופק דירוג יציב. חברת הדירוג ממשיכה לתמוך במדיניות רכישות המט"ח של בנק ישראל. בדו"ח מצוין כי הסיכונים העיקריים לדירוג המדינה הינם: עלייה בגרעון התקציבי, ירידות מחירים חדות בשוק הנדל"ן ומצב של בידוד בינלאומי. לעומת זאת עלייה בשיעורי הצמיחה לצד ירידה בחוב הציבורי עשויים להביא לעלייה בדירוג". כמו כן "שיעור האבטלה בישראל ירד ב 2016 מתחת ל 5% , רמה המלמדת על משק המתקרב לתעסוקה מלאה. השינוי במספר המועסקים בשנת 2016 לפי תחומי פעילות לא היה אחיד, ונראה ששיקף את המגמות הנוכחיות במשק – צמיחה מהירה יחסית בענפי השירותים והמסחר לצד חולשה בפעילות התעשייתית".
 
אג"ח ממשלתי
"מגמה חיובית אפיינה השבוע את המסחר בשוק האג"ח הממשלתי בהובלת צמודי המדד לטווח של 5 – 10 שנים. אנו ממשיכים להמליץ על מח"מ של 5 שנים תוך החזקה סינתטית של המח"מ. תלילות העקום השקלי הלא צמוד בטווח של 5 – 10 שנים חזרה לרמות הגבוהות של השנים האחרונות. גם בטווח של 10 שנים ומעלה התלילות בעקומים גבוהה ביותר. מומלץ מעבר להשקעה באג"ח הארוכות לטווח של מעל 15 שנה בשני העקומים". כמו כן "מומלצת אחזקה מאוזנת בין האפיקים. מרווחי ה AS השליליים בטווח הבינוני הצטמצמו לאחרונה. מומלצת מעבר לקניית ריביות הirs  הארוכות על פני הבינוניות כהגנה על תיק האג"ח הממשלתי המקומי".
אג"ח קונצרני
רזניק כותב בסקירתו כי "מגמת עליות השערים וירידת המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני נמשכה השבוע בהתאם למגמה מתחילת השנה. ביצועי האפיק הקונצרני היו גבוהים משמעותית מביצועי איגרות החוב הממשלתיות מתחילת השנה. מגמת העלייה בתיאבון לסיכון של המשקיעים נמשכת תוך המשך גיוסים, בחודש ינואר, בקרנות הנאמנות המשקיעות באג"ח קונצרני ומניות". עוד מוסיף כי "על רקע העלייה בתיאבון לסיכון והמעבר לאפיקים נושאי תשואה גבוהה, גייסו חברות, בשוק הראשוני, קרוב ל 7.5 מיליארד ₪ בחודש ינואר". רזניק מסכם בכך ש"ברמת המרווחים הנוכחית מומלצת הקטנת החשיפה לאפיק הקונצרני ובעיקר לצמודי המדד".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות