//

גלזר על פרשת המס של פועלים: "האם זה מפתיע? לא ממש"

 | 
אלון גלזר, צילום: bizportal
פועלים הודיעה הבוקר על התקדמות לקראת הסדר עם משרד המשפטים בארה"ב לפיו הבנק  צפוי להגדיל את ההפרשה בקשר לחקירת רשויות המס האמריקאית בעוד כ-70 מיליון דולר, וזאת בנוסף ל-50 מיליון דולר שכבר הפריש הבנק.
אלון גלזר מלידר שוקי הון התייחס להודעה: "האם זה מפתיע? לא ממש לדעתנו. ציינו לאורך כל התקופה כי למרות ההצהרות האופטימיות שלו (של בנק הפועלים) לפיהן 'האירועים בפועלים היו חמורים הרבה פחות מלאומי ואצלנו לא תידרש הפרשה' האמריקאים ינצחו ונראה הפרשה בפועלים, כאשר לאור האמירות האופטימיות של הבנק הערכנו שההפרשה הנוספת תהיה בסדר גודל של 300-500 מיליון שקל".
"גם התזמון לא הפתיע את גלזר, לדבריו "אנו מניחים שהזמן שעבר וגם העובדה שהמנכ"ל החדש ירצה לסיים הפרשה כבר ב- 2016 (עוד לא שנה שלו), וכן בשל הרצון להגדיל הדיבידנדים, ברור לנו הרצון של הבנק לבצע את כל ההפרשות בהקדם. לא נופתע אם מהסיבות הנ"ל נראה גם הפרשה נוספת ברבעון הרביעי של השנה". 
 
גלזר מוסיף כי "מאז שהתפוצצה הפרשה טענו בבנק לאומי שהם לא עשו משהו שונה משמעותית מהבנקים האחרים, והעובדה שהם אלה שהיו ראשונים שהגיעו להסדר אף תהיה לטובתם (האמריקאים נוהגים להתחשב בראשונים שמגיעים להסדר), ואילו הפועלים טענו שאצלם הסיפור הרבה פחות חמור וההפרשה תהיה נמוכה יותר". 
"בנק לאומי הפריש בסופו של דבר 1.5 מיליארד שקל (כולל הוצאות משפטיות), ואילו הפועלים הפריש עד כה כ- 450 מיליון שקל. עם זאת, ההפרשה בפועל של הפועלים גדולה יותר כאשר ברבעונים האחרונים ביצע הבנק הפרשה נוספת להוצאות משפטיות (בלי לפרט הסכומים), כאשר מהבנק נמסר שמדובר בעשרות מיליוני שקלים לרבעון השנה, כלומר בפועל ההפרשה בפועלים כבר חצתה כנראה את הסכום של 600 מיליון שקל. אנו מניחים שאם ההפרשה של פועלים תהיה בסופו של דבר סביב ה-200 מיליון דולר, הדבר יחשב כחדשות טובות לבנק, ומעבר לסכום זה יהיה מדובר בהפתעה שלילית".
"אנו חוששים כי ההודעה מהיום מגדילה החשש שההפרשה בסופו של דבר תהיה גדולה מההערכות הקודמות משתי סיבות: נראה שעד עכשיו הבנק עוד לא הגיע לשלב המשא ומתן עם הרשויות, וכעת כשאנחנו מגיעים לישורת האחרונה נראה שהמקרה של הפועלים לא שונה כל כך משל לאומי. גם בלאומי ראינו הפרשות לצד עוד דרישות מהאמריקאים, ובסופו של דבר הפרשה גדולה מאד".
"הסיבה השנייה היא "אם עד עכשיו נראה היה שהפועלים לא לחוץ, העובדה שהבנק רוצה להגדיל את הדיבידנדים ולהערכתנו גם הרצון לסיים עד פרסום הדוחות השנתיים, כל אלה נותנים עוד יתרון לרשויות בארה"ב בניהול המשא ומתן. בסופו של דבר משרד המשפטים בארה"ב הינו הצד החזק בנמשא ומתן (פועלים רוצה להמשיך לפעול ואף להרחיב הפעילות בארה"ב), והדבר עשוי להשפיע על סכום ההפרשה הסופי".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה