המניה שטסה השבוע 18% בת"א לשיא של שנים, המנכ"ל - "השוק היה ספקן"

עונת הדו"חות בת"א מייצרת לא מעט דרמות, בעיקר בקרב מניות השורה השלישי - הנה דוגמה קלאסית
 |  (10)
אמיר וידמן, צילום: יח"צ
עונת הדו"חות לרבעון השני באחוזת בית הצליחה לייצר כמה הפתעות כאשר השבוע היתה זו מניית המלט -1.99% המלט 6,599 -1.99% המלט בסיס:6,733 פתיחה:6,733 גבוה:6,734 נמוך:6,586 תמורה:750,060 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שטסה 18% לאחר פרסום התוצאות במחזור גדול מאוד.
המלט עוסקת בפיתוח מחברים, ברזים ושסתומים לתעשייה. האסטרטגיה העסקית של החברה בשנים האחרונות היא התרחבות וביסוס מעמדה כאחת מהשחקניות המובילות בשוק בו היא פועלת, והדרכים שהיא נוקטת להשגת המטרה הן, בין היתר, רכישות של חברות קטנות ממנה ברחבי העולם. ברבעון השני החברה איחדה את תוצאות החברה הבת הסינית Jiangsu Xinghe Valves שנרכשה באפריל האחרון תמורת 15.7 מיליון דולר. מדובר בחברה סינית פרטית שפועלת בתחום התעשייה התהליכית ומייצרת בעיקר ברזים ומחברים לחברות הפועלות בסין בתחום האנרגיה הגרעינית, נפט וגז ותחומי תעשייה נוספים. החברה מעסיקה כ 220 עובדים וכל מכירותיה הן בשוק הסיני.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
השוק בו פועלות המלט והחברה הבת הסינית שנרכשה, הוא שוק שמונע בשנים האחרונות מהדרישה הגוברת לשסתומים ומחברים בתעשיית האנרגיה. לפי חברת הייעוץ פרומתאוס, בשנים 2019-2014 השוק העולמי צפוי לצמוח בשיעור ממוצע של 5.4% לשנה, ולגבי השוק בסין הציפייה אף גבוהה יותר ועומדת על שיעור צמיחה ממוצע של 7.2% לשנה.
אם לא די בכך, העלייה העולמית בהיקפי ייצור הגז הטבעי והעלייה בהיקפי ייצור חביות הנפט - שהגיעה בין היתר עקב השינויים הגאו-פוליטיים בכלכלה העולמית, הגבירו עוד יותר את הדרישה לשסתומים ומחברים. בפרומתאוס צופים כי עקב כך השוק צפוי לגדול לכ-78 מיליארד דולר בשנה, שכן השוק משרת תעשיות גדולות אחרות שמתאפיינות בשינויים וחדשנות טכנולוגיים, והוא מאופיין בהשקעה רבה במחקר ופיתוח של טכנולוגיות ופתרונות חדשנים.
מכירותיה של המלט מופנות בעיקר לייצוא (95% מהמכירות ב-2015), ואלו עלו ברבעון השני בעיקר כתוצאה מעלייה במכירות במזרח הרחוק וצפון אמריקה. כתוצאה מאיחוד לראשונה של החברה הבת שנרכשה, התחייבויותיה השוטפות של המלט ברבעון גדלו ב-18.5 מיליון שקל, מה שהקטין את הרווח הנקי ב-467 אלף דולר. ללא איחוד התוצאות, המלט הציגה זינוק של 98% ברווח הנקי, והמשקיעים הסתערו במהלך השבוע על המניה שהשלימה מהלך עליות של יותר מ-55% בששת החודשים האחרונים.
מנכ"ל המלט, אמיר וידמן, אומר בשיחה עם Bizportal כי הוא לא מבין מדוע השוק הופתע שכן החברה סיפקה את האסטרטגיה שלה בתחילת השנה ובניגוד לעבר - הפעם היא מבצעת אותה.
"קשה לי להסביר את ההסתערות על המניה. בדו"חות שפרסמנו הסינים מוסיפים רק לשורה העליונה. בתחילת השנה שחררנו לשוק מצגת שמדברת על האסטרטגיה שלנו ובה הודענו לכולם מה אנו הולכים לעשות. השוק כהרגלו תמיד קצת ספקן, כמי שאומר: 'המלט חברה ותיקה, שנים אמרו שיעשו דברים ולא ממש קרה', אבל מה שהיה כתוב בשקפים זה בדיוק מה שעשינו", אמר וידמן.
"האסטרטגיה שלנו יחסית פשוטה. הגדרנו 11 לקוחות אסטרטגיים גדולים שעליהם אנו מרכזים את כל המאמצים של החברה. אלה הלקוחות שמייצגים את כל אחד מששת הסגמנטים שהחברה משרתת היום. לכל אחד מהם פוטנציאל גדול ואם נצליח בכל אחד מהם לממש את הפוטנציאל - אז ההצלחה של החברה קורלטיבית. כל אחד מהלקוחות הללו כמובן לא קונה רק את המוצרים של המלט ואם הם יראו בנו ספק אסטרטגי הם יפתחו בפנינו בעיות נוספות וצוות המהנדסים שלנו יוכל לספק פתרונות נוספים".
"אנו נמשיך להתעניין ברכישות שיתנו להמלט עוד דריסת רגל לשווקים חדשים מבחינת מוצרים נוספים עם בידול מסויים. דוגמא לכך ניתן למצוא בחברה בסין שרכשנו. יותר מהכפלנו את כוח המכירה שלנו בשוק הסיני ויש לנו גם אמצעי ייצור שכבר לפני שבועיים הוכיח את הכדאיות שלו, כי למעשה החברה הסינית שלנו הצליחה להתקבל כאחד הספקים לתחנות הכוח הגרעיניות שהסינים הולכים לפתח בקצב מהיר. את זה רק חברה סינית יכלה לקבל. אם היינו באים כחברת המלט מישראל - לא היינו יכולים לקבל זאת".
"באלמנט של הצמיחה לפי התכנית שלנו יש אלמנט של רכישות שאנו בוחנים כל הזמן. לפעמים אתה אומר 'אני יכול לפתח מוצר, לעשות אינגייג'מנט עם מספר לקוחות בתחום ולהחדיר את המוצר לשוק' ולגדול איתו יחד או להגיד 'אני מזהה את הטכנולוגיה בחברה מסויימת והנה אני רוכש אותה לחדירה מהירה יותר לשוק".
מה עם ההאטה הכלכלית בסין?
"כאשר אני בוחן את המהלכים שלנו אני מסתכל על החלק של המלט בנתח השוק העולמי וממה הוא יכול להיות מושפע. המלט משרתת היום בערך 2% מהשוק. גם אם נכפיל את נתח השוק של החברה ל-4%, זה אמנם יהיה מאד משמעותי להמלט - ולכן פוטנציאל הגידול הוא מאד גבוה - אבל לא לנתח העולמי. אבל אם השוק בסין יגדל 5% במקום 8% - להמלט זו לא דרמה שמשפיעה עלינו לכאן או לכאן".
מניית המלט מתחילת השנה (גרף שבועי), מהלך של 68% מסוף ינואר
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  או שבורסה תעלה או שבורסה תרד אבל תמצה כיון (ל"ת)
  דוד 19/08/2016 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 7.
  ל6 אתה צודק אבל בורסה בטנגו לו ניתן לכנס לבורסה כזות (ל"ת)
  דוד 19/08/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 6.
  אין לכם הבנה בסיסית בשוק ההון הישראלי
  לזקן בבורסה ולדוד 19/08/2016 12:02
  הגב לתגובה זו
  8 1
  כמה הסבירו וכמה עוד יסבירו (אני לא המצאתי כלום): 1. בעבר השוק פה עלה יותר מהשווקים המפותחים - כאשר היינו שוק מתעורר - עם המעבר לשוק מפותח וסוף הגאות בשווקים המתעוררים ברור שיהיו לזה השלכות. 2. כתוצאה מכך ומעוד כמה דברים כגון רגולוציה מחמירה שוק מווסת מס גבוה - הבורסה דלילה ממחזורים, במצב כזה, שאין הרבה גופים פעילים והציבור בחוץ - ברור שיש אינטרנס לגופים שכן פעילים לשמור על יציבות בשוק (כותבים אופציות). וזה מה שקורה בפועל - התנודתיות קטנה מאוד. יש לכך חסרונות רבים אבל גם יתרונות. 3. השוק בארהב הוא היחיד שבשיא ושובר שיאים, שאר שווקי עולם גם המפותח וגם המתעורר - רחוקים מהשיא, וכנל גם אנחנו. התגובות פה ברמה ירודה מאוד ואף מעצבנת שבת שלום לכולם
  סגור
 • שגם הפוטסי באיזור השיא. רק ש
  שכחתי לציין 19/08/2016 12:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא בשיא שהוא קבע לפני משבר 2008 - כלומר שווה ערך למעוף 1250. כמו כן יש עוד מדדים בבורסה, לא רק מעוף. סך הכל לא עלינו יותר מדי וגם לא ירדנו יותר מדי בהשוואה לשאר העולם.
  סגור
 • 5.
  המפולת בסין מתקרבת ואז נראה מה יקרה? (ל"ת)
  מני 19/08/2016 11:36
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 4.
  בכול העולם תראו אך משחקת הבורסה הקאק ירדת 0ץ93 היורוסו
  דוד 19/08/2016 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 3
  יורדת 103 הדקס יורד 93 ופו תראו שיהה דישדוש כי זה בורסה שהי עובדת בעולם שלה
  סגור
 • 3.
  מדשדשת יום עולה ימיים צריך מעדון רקודים הבורסה ירווח יו
  זקן ב בבורסה 19/08/2016 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 5
  במעדון הבורסה יקבל יותר טוב הציבור לו יכול ליכנס במצב של סי בבורסה
  סגור
 • 2.
  אני 20 שנה בבורסה אבל בורסה כזות לו ראיתי מעולם
  זקן ב בבורסה 19/08/2016 11:16
  הגב לתגובה זו
  3 6
  מי580 שהיתה נפילה חזקה בבורסהעד היום הבורסה רק עלתה זה לו בורסה תראו אך משחקת הבורסה בעולם פעם עולה ופעם יורדת אבל אצלנו הבורסה רוצה רק לעלות האים כסף גדל על העצים או בחממות שבורסה רוצה רק לעלות אני יודעה שצריך לשלם מיסים אבל צריך לדעת שבורסה צריך גם הציבור ליכנס אבל לו באש פו זה בורסה שמשחקת טנגו לכן צריך ארון קבורה כי זה לו בורסה
  סגור
 • 1.
  מניה דומה היא בית שמש
  זקן בבורסה 19/08/2016 10:35
  הגב לתגובה זו
  5 2
  שם הפוטנצייאל הרבה יותר גדול
  סגור
 • בית שמוש (ל"ת)
  יענה 19/08/2016 16:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור