הספקולנטים דרוכים: המסחר בזכויות של אידיבי פתוח יתבצע היום - מה הצפי?

החברה שואפת לגייס 325 מיליון שקלים. Bizportal מנתח את השווי הצפוי של הזכויות. תתכוננו למסחר סוער במיוחד...
 | 
(8)
ניתוח
דריכות רבה נרשמת בקרב המשקיעים של {אידיבי פתוח} אשר מתכננת להשלים גיוס של 325 מיליון שקל מבעלי המניות במסגרת הנפקת הזכויות. בימים האחרונים סובלת מניית החברה ממומנטום שלילי ומאז נכנסה המניה למדד ת"א 100 לפני כשבועיים היא איבדה כ-13% מערכה. ירידות אלו הפחיתו בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה של הנפקת הזכויות כאשר היום זה היום הקריטי.

היום בשעה 10:15 יחל המסחר בזכויות של אידיבי פיתוח. המשקיעים אשר החזיקו במניה ביום הקובע (16 ביוני) קיבלו לחשבון הבנק שלהם את הזכויות ונדרשים לבחור האם לממש את הזכויות ולהזרים כסף אל תוך החברה - או למכור את הזכויות בשוק. המסחר בזכויות צפוי לייצר לחץ שלילי נוסף מצד שחקני ארביטראז'.

כל יחידת זכות אשר תיסחר מאפשרת למשקיע להיחשף לאידיבי פיתוח באמצעות השקעה של 65 שקלים (לכל יחידה). כל יחידת זכות מורכבת מ-13 מניות לפי מחיר של 5 שקלים. בנוסף המשקיעים מקבלים ללא תמורה כתבי משלוש סדרות הניתנים למימוש למניות בתאריכים ובמחירי מימוש מדורגים.

בכמה אמורה להיסחר יחידת זכות? מבדיקת Bizportal עולה כי על פניו, בהתבסס על מחיר מניית החברה הבוקר אשר עומד על 473 אגורות, יחידת זכות אמורה להיסחר תמורת 4.27 שקלים. עם זאת, מדובר בחישוב אופטימי המניח כי כתבי האופציה ייסחרו בדיוק על פי ערכן התיאורטי (על פי מודל בלק&שולטס). אתם יכולים לעקוב אחר החישוב - בהתאם לטבלה הבאה.

השווי המחושב של מחיר יחידת זכויות של אידיבי פיתוח
השווי המחושב של מחיר יחידת זכויות של אידיבי פיתוח


בדרך כלל המסחר בזכויות הוא מסחר אשר כולל הרבה מאוד אמוציות - ועל כן המחיר התיאורטי עשוי להשתנות בהתאם למספר כוחות אשר צפויים לתת את אותותיהם במהלך המסחר. בצד החיובי, ל-Bizportal נודע כי בעלי השליטה באידיבי פיתוח מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין משדרים למקורבים שלהם כי הם עשויים לרכוש זכויות במסחר - דבר אשר עשוי לתמוך במחיר הזכויות.

גורם חיובי נוסף אשר עשוי להשפיע לחיוב על המסחר בזכויות הן הפעילות של שחקני הארביטראז' אשר ניצלו את עדכון המדדים כדי לפתוח פוזיציית שורט בנייר. אותם שחקנים שנטלו פוזיציה שלילית מתכננים לרכוש מחר במסגרת המסחר זכויות ובכך לכסות את הפוזיציה השלילית שלהם - ברווח כמובן.

הסוחרים מתכוננים ללחץ שלילי נוסף על המניה

עד לכאן - הגורמים שיתמכו במסגרת המסחר. כעת - לגורמים השליליים. באידיבי פיתוח ישנם לא מעט מחזיקים פרטיים וקרנות אשר חשופים לחברה במסגרת הסדר החוב שביצעה אידיבי אחזקות. קרוב לוודאי שאותם גופים לא יהיו שמחים לממש את הזכויות שבידם ולהגדיל את חשיפתם לחברה - ועל כן הם עשויים למכור את הזכויות שבידם בשוק או לממש את הזכויות ולמכור את מניית אידיבי פיתוח בשוק.

פעילות זו עשויה ללחוץ עוד יותר מטה את השווי התיאורטי של הזכויות שחושב לעיל. כך למשל, אם מחיר מניית אידיבי פיתוח יעמוד מחר על 4.6 שקלים (לעומת 4.73 שקלים כעת) - השווי התיאורטי של יחידת זכות מתכווץ ל-1.51 שקלים.

מהו השווי שבו אמורה להיסחר יחידת זכות?

הסוחרים באחד העם בדרך כלל לא מתחשבים בשווי התיאורטי ובחישוב גס מתמחרים את כתבי האופציה על פי חצי מהערך על פי מודל בלק&שולטס. נתון זה גוזר שמחיר של הזכויות הוא קרוב לאפס, או ליתר דיוק 38 אגורות. מדובר בנתון אשר מקשה על הצלחת ההנפקה ועלול לגרום למשקיעים להעדיף רכישה ישירה של מניות מאשר רכישה של זכויות בשוק.

לטובת המשקיעים לטווח ארוך נזכיר כי בעלי השליטה בחברה צפויים לפרסם למניות אידיבי פיתוח עד סוף שנת 2015 בהיקף מהותי ולפי מחיר של יותר מ-8 שקלים למניה. הציפייה להצעת הרכש צפויה לתמוך בעליית מחיר המניה לאחר הנפקת הזכויות ועלייה בערכן של כתבי האופציה הנגזרת מכך.

רכישת זכויות בשוק מהווה למעשה אופציה למנף את ההשקעה באידיבי פיתוח בצורה פשוטה. כמו כן, צריך לזכור שגם אם אידיבי פיתוח תגייס את מלוא הסכום שהיא רוצה - האתגרים הפיננסיים העומדים בפני הקבוצה עדיין גדולים מאוד והמהלך הנוכחי הוא רק שלב אחד בייצוב הקונצרן.

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  חשבתי שהרוכשים הביאו כסף מהבית ועכשיו למחלבת זכויות (ל"ת)
  ציון 26/06/2014 08:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  לדעתי המניה שווה הרבה יותר ולכן יהיה משעמם (ל"ת)
  משקיף מהצד 26/06/2014 08:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  יצליח בגדול , יגייסו את כל ה 325 מיליון
  רן 26/06/2014 08:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  א. הכל מקוון לכך שבן משה ואלשטיין הולכים להתנפל על הזכויות ולהגדיל אחיזה באידיבי (לביזפורטל נודע...) ב. המניה לאחר הגיוס תעוף למעלה , רק ממתינים להנפקת אדמה או מכירת הנדלן של שופרסל או דיבידנד מדסקש וכו ג. המשקיע צריך להבין שתמורת 25 אג' לנייר הוא מקבל חבילת אופציות ל 3 מועדים ד. בהסדר נקבע כי הבעלים החדשים יציעו הצעות רכש לפי 8 ₪ למניה ...כמעט פי 2 מהשווי בשוק היום תממשו את הזכויות , אל תהיו טיפשים , חברה לאחר הסדר , בעלים חדשים , עצם הרצון לא למכור את כלל מראה על נכונות להשבחה והצפת ערך בטווח הארוך .
  סגור
 • 4.
  כתבה מצויינת. תודה. (ל"ת)
  חיפאי 26/06/2014 08:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  קונה מחוץ לבורסה אגח דוראה, טאו, חבס, אולימפיה ולנדמרק
  קונה אגח 26/06/2014 08:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עסקה תמורת מזומן. מוכר כמגן מס. פרטים במייל : dor123dori@walla.com
  סגור
 • 2.
  כמה שטויות וטעויות בכתבה אחת
  סוחר ותיק 26/06/2014 08:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהצלחה לקוראים התמימים...
  סגור
 • 1.
  נו נראה מה היום מכינים לנו הנוכלים ......
  אודי 26/06/2014 08:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מסחר אך ורק בחו"ל , שם נמצא המסחר השפוי
  סגור
 • אותם נוכלים רוקדים בשתי החתונות תל אביב ובארהב (ל"ת)
  ציון 26/06/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור