פישר התערב בשוק: הדולר נחלש ל-3.678 ש'; "השפעת ההתערבות - רגעית"

הדולר נחלש ב-0.25% לאחר שבנק ישראל רכש עשרות מיליוני דולרים. לפני ההתערבות הדולר ירד ב-0.5%. ATRADE: "פעולות בנק ישראל והנגיד משפיעות לטווח קצר ואין בהן כדי לשנות את המגמה"
|
(5)
פרופ' סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
אפקט הפחתת הריבית הכפולה שביצע בחודש מאי כשהוריד את הריבית במשק לרמה של 1.25% במטרה לחזק את שערו של הדולר - הולך ומתפוגג, על רקע מגמת ההיחלשות של הדולר בעולם בימים האחרונים. הבוקר התערב בנק ישראל במסחר וקנה כמה עשרות מיליוני דולרים על על מנת להחליש את שערו של השקל.

בשעה זו נחלש הדולר בשיעור של כ-0.25% ונסחר ברמה של 3.677 שקלים לאחר שמוקדם יותר איבד כ-0.5% ולאחר שאתמול רשם הדולר היציג עלייה מתונה בשיעור של 0.1% ונקבע על 3.687 שקלים. נזכיר כי בעת ההחלטה על הפחתת הריבית זינק שערו מעל לרמה של 3.7 שקלים. האירו עולה ב-0.3% ל-4.781 שקלים, לאחר שאתמול נסוג היציג בשיעור קל של 0.1% ונקבע על 4.7945 שקלים.

בעולם נחלש כעת האירו כנגד הדולר בשיעור של כ-0.15%, אך הצמד עדיין נסחר מעל לרמה של 1.305 דולר לאירו. הדולר מתחזק הבוקר בכ-0.5% כנגד הין היפני והצמד בוחן את רמת 100 הינים לדולר.

תגובת אורן אלדד מנכ"ל ATRADE למהלך רכישת הדולרים של בנק ישראל: "כפי שאמרתי בעבר, פעולות הבנק המרכזי והנגיד בראשו, משפיעות לטווח קצר בלבד ואין בהן די בכדי לשנות את המגמה. יחד עם זאת יש לציין כי הפעם , בשונה מפעמים קודמות, חולשתו של הדולר נובעת בין היתר מהיחלשותו בעולם אל מול סל המטבעות. רכישה של כמה עשרות מיליוני דולרים אינה מספיקה בכדי לבלום את המגמה העולמית בשער הדולר אלא מהווה איתות והשפעתה רגעית ולא יותר".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות מעריך הבוקר כי "בנק ישראל יתערב במסחר אם הדולר ישוב ויירד מתחת לרמה של 3.65 שקלים" ומוסיף, "היצעי תחילת החודש הקלנדרי לצד היחלשות הדולר בעולם אל מול המטבעות המובילים פועלים כצפוי להתחזקות השקל, וזאת על אף רכישות בנק ישראל והפחתת הריבית האגרסיבית הדולר נחלש וממשיך בתנועה כצפוי אל עבר רמת 3.65 שקלים. להערכתנו, הנגיד פישר המשמש כמבוגר האחראי צפוי שלא להירדם על המשמר ובנק ישראל צפוי לשוב ולהתערב במסחר אם הדולר ישוב ויירד לרמה של 3.65 שקלים לדולר".

FXCM ישראל גם הם טוענים כי "המפנה השלילי של הדולר בעולם מאיים למחוק את העלייה של הדולר-שקל" וטוענים כי "בנק ישראל יהיה חייב להתערב במסחר".

"הדולר מצוי בעולם במגמת עלייה ניכרת מאז תחילת פברואר, כאשר לפני כשבועיים קבע מדד הדולר שיא של כמעט שלוש שנים. כעת אנחנו מתחילים לראות סימנים של תיקון, המתבטא גם במסחר בדולר-שקל. רמת התמיכה המשמעותית היא 3.65 שקלים. שבירה מתחת לרמה הזו עשויה להרחיב את התיקון לאזור 3.61-3.62 שקלים".

גדעון בן נון, מנכ"ל מעריך גם הוא כי "ההתדרדרות באירופה והתאוששות כלכלת ארה"ב ימשיכו להחליש את השקל" ומוסיף, "למרות ששער הדולר- שקל לא מצליח להתייצב מעל 3.70 שקלים, הוא גם אינו יורד באופן משמעותי מתחת לרף זה. בנוסף, השבוע ראינו כי התנהגות הצמד תואמת את התנהגות הדולר מול האירו, מתאם שחזר להתחזק לאחר הפעולות של בנק ישראל ו"התנקות" השוק מגורמים ספקולנטים".

"עם המשך ההתדרדרות באירופה וההתאוששות של כלכלת ארה״ב והדולר, אנו צופים כי גם השקל יפעל בהתאם וימשיך להילחש מול הדולר, מעבר לפיחות שכבר נוצר בעקבות ההתערבות של בנק ישראל".

חזי ינושבסקי ראש מחלקת מחקר ATRADE מעריך כי "צמד הדולר שקל יכנס לדשדש בין 3.67- 3.71 שקלים, לפחות עד לפרסום דוח התעסוקה של ארה"ב. נתוני התעסוקה של ארה"ב הם אלו אשר יקבעו האם הפד' יכול לסיים או לצמצם את תוכנית רכישות האג"ח העומד כיום על היקף של 85 מיליארד דולר בחודש. הדולר נחלש בשעות האחרונות מול מרבית המטבעות הנסחרים מולו וזה למעשה עלול להפעיל לחץ על הדולר גם כנגד השקל. שבירה של 3.67 שקלים תוביל להמשך הירידות אל עבר 3.65 שקלים לפחות.


תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  פישר
  מיכאל 04/06/2013 22:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא מסוגל לכלום קטסטרופה נתנהו הבאי בובה פה שארס את היצוא מתערב מעט מידי ומאוחר מדי אין לו ביצים סתם פרופסור חבל שהמשיך לקדנציה שניה .
  סגור
 • 4.
  לא מעניין אותו הדולר הוא רוצה למכור דירות
  קובי 04/06/2013 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל דירה נותנת מס אגרות ומע״מ כ60% מערך הדירה אז נראה לכם שמעניין אותו הדולר הוא דוחף לנו דירות ומספר לנו סיפורים
  סגור
 • 3.
  חייב להוריד את הריבית לפחות בעוד 1% ורק אז יתן מכה לספק
  חצי עבודה 04/06/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לספקולנטים שמחזקים את השקל על מנת לפגוע במדינה
  סגור
 • 2.
  לא יעזור לו כלום הדולר יחלש והוא לא יוכל לעשות יותר כלו (ל"ת)
  מיליונים 04/06/2013 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אים הורדת ריבית לא עוזרת נסו משהו אחר .
  בא 04/06/2013 10:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ופישל הזוגות הצעירים בארץ היו רוצים שתשאר לעוד קדנציה או שתים . תהנה מקריאת הזורנל במיאמי .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות