תגובות חלוקות בשוק לכוונה להטיל מס על הזרים בשוק האג"ח הממשלתי

האג"ח הארוכות נפלו, אך תוך זמן קצר עברו לעליות חדות. צחי ליבוביץ', מנהל השקעות ראשי באימפקט: "גם הטלת מס, עדיין תותיר את האג"ח הישראליות אטרקטיביות, בשל פער הריביות הגדול"
 |  (2)
וול סטריט
היום (ה') בשעות הצהריים נודעה כוונתו של לבקש מהאוצר להטיל מס על המשקיעים הזרים הרוכשים של ממשלת ישראל, במטרה למתן את זרימת הכסף הזר אל המכשירים הפיננסים נושאי הריבית השקלית, ובכך לסייע בתמיכה בשערי המט"ח שצנחו לרמות שפל.

התגובה בשוק האג"ח ובשוק המט"ח היתה מהירה מאוד, אך במהרה היא שינתה את פניה. מדהים היה לראות את ההתנהגות של האג"חים, שחטפו מכה ברגע שפורסמה הידיעה בתקשורת למשך מספר דקות, אך תוך מהרה חזרו לתוואי עליות שאף הולכות והתעצמו לפני ששבו וירדו. בעיקר נרשמה תגובה באג"ח השקליות הארוכות שירדו בכ-0.3% עם פירסום הידיעה אך במהרה עברו לעליות של עד 0.5%.נראה שהמשקיעים באג"ח לא באמת מתרגשים מהמהלך שמתכנן פישר. הסיבה לכך היא שגם הטלת מס עדיין תותיר את האג"ח הישראליות אטרקטיביות, בשל פער הריביות הגדול ביננו לבין ארה"ב ואירופה. האג"ח האמריקנית ל-10 שנים עומדת כיום על של 1.8% לעומת זאת האג"ח הישראלית ל-10 שנים מסוג עומדת על כ-3.5%, מדובר בפער של 1.7% ובשווקים של היום זה נחשב לפער פער גבוה, שהופך את השקל למטבע לקרי טרייד.

צחי ליבוביץ' , מנהל השקעות ראשי באימפקט ניהול תיקי השקעות מקבוצת איגוד אמר בתגובה למהלך, "אני לא יודע אם המס הזה יוטל בסופו של דבר או לא, אבל ברור לי שבאוצר בהחלט מקשיבים למה שיש לפישר להגיד. האוצר לא יכול להתעלם ממה שפישר עושה מבחינת המאמצים לחזק את שערו של הדולר כנגד השקל, מכיוון שהוא עושה זאת על מנת לתמוך ביצוא הישראלי ובכך תומך בהמשך צמיחת המשק וכושר התחרות שלו בעולם. כרגע בהחלט נראה שפישר מפסיד במאבק כנגד הספקולנטים על שער הדולר, לכן לדעתי בהחלט יש מקום שהאוצר יסייע לפישר במאבק הזה כנגד הספקולנטים הזרים".

ליבוביץ מוסיף כי "הגזרות התקציביות שמתכנן האוצר אמנם מעוררות סערה גדולה בישראל, אך המשקיעים הזרים דווקא רואים בכך מהלך שמחזק באופן משמעותי את העמידות של המשק הישראלי. ועל כן משק בעל עמידות כל כך גבוהה עם מרווח של 1.7% מעל לאג"ח האמריקניות הוא השקעה אטרקטיבית בעיני הזרים, ולכן גם אם תיהיה הטלה של מס היא לא תקזז כל כך את הפער הזה".

"ביום ראשון קיבלנו דוגמא למימוש אגרסיבי באג"חים הארוכות ויש לא מעט משקיעים שחוששים מזה. בהסתכלות מתוך המשק הישראלי נראה שהתשואות ברמה מאוד מאוד נמוכה ואין כבר לאן לרדת, אבל ברגע שמסתכלים על התמונה בעיניים של משקיעים זרים שמשווים את התשואות פה לאלה שבארה"ב ובגרמניה, עדיין נראה שיש לתשואה פה לאן לרדת".

"מאוד קשה כרגע לנבא מה יהיה הגורם שישפיע יותר על שוק האג"ח המקומי. אבל לדעתי כל עוד המשקיעים הזרים ימשיכו להוות פה שחקן מרכזי בשוק האג"ח המקומי, אז למרות העליות החדות שכבר נרשמו בתקופה האחורנה במחירי האג"ח הממשלתיות - המחירים עדיין יכול להמשיך ולעלות. לאור זאת, אנחנו חושבים שמשקיע סולידי לא יכול להרשות לעצמו לא להיות באג"חים עם המח"מים הארוכים, אבל לנוכח העליות שכבר היו בהן הייתי ממליץ להקטין במידה מסויימת את חשיפה אליהן".

"רעיון רע"

יניב פגוט , האסטרטג הראשי של קבוצת איילון סבור כי "הרעיון לפעול באמצעות מיסוי משקיעים זרים בשוק האג"ח הממשלתי על מנת לזנב במשקיעים אלו ולתמוך בהחלשות השקל הינו רעיון רע. לא פותרים בעיה אחת באמצעות יצירת בעיה אחרת, שכן סביר כי יבוא היום בו נשווע להשקעות זרות בשוק החוב הממשלתי".

"בניגוד למצב אשר התקיים בשוק המק"ם המקומי בו מיסוי הזרים היה מוצדק שכן המשקיעים הזרים היוו שחקן מרכזי ותרמו באופן דרמטי להחלשות השקל הרי בכל האמור בהשקעה באגרות חוב ממשלתיות לטווחים ארוכים המשקיעים הזרים הינם שחקני משנה ולפיכך האפקט של צעד כזה על זרימת הדולרים למשק המקומי לא תהא גדולה".

"הבנק המרכזי בירושלים צריך לפעול בשוק הריביות בדומה לצעדי בנקים מרכזים רבים בעולם הנלחמים בימים אלו בהתחזקות המטבע המקומי ולהפחית את הריבית במשק על מנת להפחית את פער הריביות הגדול המהווה סוג של מכס מגן על השקל".

יוסי פריימן , מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר כי "הפגיעה באטרקטיביות של אחזקת אג"ח ישראלי על ידי זרים, בתקופה שבה מנסים למשוך כמה שיותר משקיעים לזרים לפעילות בזירת שוק ההון המקומי, עומדת בסתירה לניסיונות לאושש את הפעילות בשוק ההון המקומי ועשויה להעצים עוד יותר את הריכוזיות הקיימת בשוק האג"ח המקומי".

"פישר הבין שההתערבות אינה אפקטיבית"

טל זהר , מנכ"ל חברת המסחר במט"ח FXCM ישראל: "פישר הבין שההתערבות במסחר במט"ח אינה אפקטיבית וגם עולה למדינה הרבה כסף ולכן הוא מחפש פתרונות אחרים. אנחנו רואים בהתערבויות האחרונות שהן פשוט לא מצליחות להשיג את מטרות בנק ישראל משום שלא הצליחו להחליש את השקל".

"במידה ויהיה מיסוי אגרסיבי על משקיעים זרים המהלך עשוי להבריח אותם ולחזק את השקל. מדובר במהלך שיסייע ליצואנים, אך חשוב לזכור כי אינו מתיישב עם המדיניות הכלכלית של ישראל ולכן יש לשקול בזהירות מה התועלת שעשויה לצמוח מזה".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  זה טוב: לפחות לאוצר יהיה עוד מיסים מהזרים
  אבי 09/05/2013 15:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וגם שפישר יפחית את הריבית.
  סגור
 • נהדר
  גסי ליוורמור 09/05/2013 15:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האחרון שיוצא מהשוק שיכבה את האור :)
  סגור