מיטב דש קרנות נאמנות ספגה מרשות ניירות ערך קנס בסך 500 אלף שקל

מדובר באכיפה ראשונה של הפרת חובת זהירות של מנהל קרן נאמנות; אם תחזור על עצמה יושת על החברה קנס נוסף של 250 אלף שקל

|
אילן רביב, צילום: קובי קנטור
ועדת האכיפה אישרה הסדר בין הרשות לניירות ערך לבין מיטב דש קרנות נאמנות, במסגרתו הוטל על החברה קנס כספי בסך 500,000 שקל בגין הפרת חובת זהירות החלה על מנהל קרן. מדובר באכיפה ראשונה של הפרת חובת זהירות של מנהל קרן נאמנות.
על פי ההסדר, הודתה מיטב דש בכל העובדות ובביצוע הפרה של חובת מנהל קרן לפעול בזהירות, באמונה ובשקידה במילוי תפקידו, וכן כי לא נקט באמצעים סבירים על מנת לעמוד בהתחייבויותיו מכוח תשקיף.
עוד התחייבה החברה לנקוט בצעדים למניעת חזרת ההפרה כגון שיפורים בנהלים ובבקרות על פעילות קרנות בהן נעשה שימוש באלגוריתם ממוחשב. אם יתברר כי לא עמדה בהתחייבותה, תישא בקנס נוסף בסך 250,000 שקל.
הרקע להסדר בביקורת שערכה רשות ניירות ערך, במהלכה נתגלו ב-13 ימים מתוך 44 ימים שנבדקו חריגות ממדיניות ההשקעה, של פרקי זמן שונים, בין דקות ספורות ועד כשעתיים, כאשר חריגה אחת נמשכה עד ליום המסחר הבא. שיעורי החריגות המקסימליים נעו בטווח של 2.1% - 29.4% חריגה מעל למותר על פי מדיניות ההשקעה של הקרן. כל העסקאות שהובילו לחשיפה חריגה למניות בוצעו על-ידי האלגוריתם הממוחשב ונבעו מהמודל על פיו פעל האלגוריתם, אשר תוכנן לנצל עיוותי מחיר בשוק בשלב טרום המסחר.
ממצאי הרשות העלו כי מיטב לא התאימה את מערכות הבקרה הקיימות שלה לדפוס הפעילות הייחודי של האלגוריתם וכשלה בבקרות על פעילותו, גם לאחר איתור חלק מהחריגות על ידי מערכת הבקרה של המשיבה.
 
ועדת האכיפה המנהלית ציינה כי ההסדר משקף את הסטנדרטים המצופים ממנהל קרן בכל הקשור לעמידה במדיניות ההשקעה ולהתאמת הבקרות למדיניות הייחודית של כל קרן, ובפרט כאשר מבקש מנהל הקרן לבצע חלק מפעילות ההשקעה באמצעות אלגוריתם ממחושב. 
ממיטב דש נמסר כי "הליך האכיפה התבצע לאחר שנתגלו, לפני כשנה וחצי, מספר חריגות במדיניות ההשקעות שנבעו מטעות בהגדרות אחד המודלים הממוחשבים. רוב החריגות תוקנו באופן ממוכן תוך דקות, עוד בטרם התגלו במערכות הבקרה של מנהל הקרן וללא שנגרם כל נזק ללקוחות החברה. החברה דיווחה על כך בדוחות רבעון 3, 2017. בנוסף החברה מסכימה עם דעתה של חברת המוטב, עו"ד רוני טלמור, שנושא זה יכול היה להיסגר ללא הליך אכיפה אלא בהליכים רגילים. יודגש כי בעקבות הארוע הודקו הבקרות לאיתור החריגות ולמניעת הישנות מקרים כאלו בעתיד".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות