מהכישלון של פלוג ועד משבר האמון של בנק ישראל - משימתו של פרופ' ירון

אם אכן נכון מה שפורסם אתמול והנגיד החדש לא היה מעורב בקבלת ההחלטה בעניין הריבית הרי שמצפה לו עבודה רבה עם כניסתו לתפקיד // דעה


 

|
(11)
החלטת הריבית אתמול, יותר משהפתיעה, חשפה שוב את תהליך אובדן האמינות ממנו סובל הבנק המרכזי כבר שנתיים וזה מסוכן.
ההחלטה להעלות את ריבית בנק ישראל ל-0.25% (לכתבה המלאה), לראשונה מזה שלוש וחצי שנים, הפתיעה את מי שרצה להיות מופתע. אם נבחן זאת כלכלית, ניתן למצוא סיבות רבות מדוע היה צריך להעלות ריבית כבר אתמול וסיבות רבות לא פחות מדוע צריך היה להמתין. אבל האופן בו התקבלה ההחלטה ומה שליווה אותה מהווים בעיני נורת אזהרה, שמהבהבת כבר למעלה משנתיים ומטילה עננה כבדה על תהליכי קבלת ההחלטות בבנק ישראל ועל אמינותו.

הכישלון של פלוג ומשבר האמינות של בנק ישראל
הנגידה לשעבר קרנית פלוג תיזכר בעיקר בגלל שני דברים - העלאת רמת האיבה בין האוצר ובנק ישראל לשיאים חסרי תקדים והאנמיות המוחלטת בתהליכי קבלת ההחלטות של הבנק, תוך שהנגידה מובלת למעשה על ידי מחלקת המחקר שלה שדאגה לאורך כל הדרך להתעלם מהמציאות, לעוות נתונים עד כדי סילופם ובסופו של דבר לפעול בניגוד למדיניות המוצהרת של בנק ישראל תוך פגיעה קשה באמינותו.

ממשרד האוצר ובעיקר משר האוצר אין לי הרבה ציפיות. זהו גוף פוליטי יותר משהוא ציבורי ועל כן האינטרס שלו לעיתים צר ולא רואה את טובת המשק כראשונה במעלה. מבנק ישראל הציפיות שונות. קשה לי להעלות על הדעת את פישר, קליין או פרנקל מגיעים לשפל כה עמוק במערכת היחסים בין שני הגופים שאמורים לנווט את כלכלת ישראל. לצער כולנו האנמיות של פלוג הביאה למצב הלא בריא ששורר היום ואת זה יצטרך הפרופסור אמיר ירון לתקן.

מה שחמור יותר בעיני היא מערכת קבלת ההחלטות בבנק בשנתיים האחרונות, מערכת שלוותה בהחלטות מנוגדות להצהרות הבנק ולעיתים באי מעש, מערכת שהגיעה לשיא השפל אתמול במה שליווה את תהליך החלטת הריבית. עד עכשיו אני מתקשה להאמין שהנגיד החדש לא היה מעורב בהחלטת הריבית ונודע לו עליה מהתקשורת. זה לכל הפחות מה שפורסם אתמול. עולה על דעתכם דבר שכזה? האם יש כאן ניסיון של הדרג הניהולי להראות למנהל הנכנס מי בעל הבית כאן? תהא אשר תהא הסיבה, בעיני הדבר הזוי ולא ראוי.

אבל מדוע אינני מופתע? היות ואני מלווה בפורומים שונים את תהליכי קבלת ההחלטות בבנק, בעיקר בנושא שער החליפין. הייתי שותף לדיונים בוועדת הכספים של הכנסת ושמעתי את טיעוניהם של בכירי הבנק שהוטעו על ידי מחלקת המחקר שלהם שלא צריך להיות מומחה גדול על מנת להבין שלדעתם אין צורך בהתערבות ושוק המט"ח הוא שוק חופשי. לא מעניינות העובדות. לא משנה שבמשך למעלה ממאה ימי מסחר בשנת 2017 השוק המקומי היה נתון למניפולציה פרועה. יש מטרה וכל האמצעים כשרים.

בשנתיים הראשונות לכהונתה עוד נהנתה הנגידה מהקרדיט שהעניקו השווקים לקודמה בתפקיד אולם מה שקרה בשוק המט"ח (וכמובן שאפשר להזכיר גם את ה"טיפול" בבנקים) הביא לאובדן האמינות, שרק הלך והחמיר עד לשיא אתמול.

הדרך להחלטת הריבית
בנק ישראל, בניגוד להצהרותיו, לא טיפל בכשלי השוק למרות שכשלים אלו בלטו במיוחד והעידו על מסחר לא תקין, מה שגרם לשקל להגיע לשיא כל הזמנים בשנתיים האחרונות. בנק ישראל הבטיח שיש לו כלים חדשים לזיהוי הכשלים אולם משום מה הוא כמעט ולא התערב בשוק, מה שתרם להתחזקות חסרת פרופורציות של השקל ולסנדול הבנק בכול הקשור למועד העלאת הריבית.

וכשתוצאות המדיניות הרופסת החלו לבוא לידי ביטוי ברבעון השני השנה (ידוע שהשפעת שערי החליפין על הצמיחה מגיעה באיחור של 12-18 חודשים) שוב הזדרזו אנשי מחלקת המחקר להצהיר שמדובר בתופעה חד פעמית ושהאינדיקטורים מראים שהצמיחה חוזרת לתוואי הרצוי ברבעון השלישי - כבר אז צחקתי בעצב. הנתונים שפורסמו בשבוע שעבר הוכיחו את ההיפך.

ולא סתם עולה חמתם של חלק מהכלכלנים והאנליסטים בכל הקשור להחלטת הריבית - מה היה שונה לפני חודש? לטענת הבנק המרכזי הם רצו לראות שהאינפלציה מתבססת בתוך היעד. האם היא מתבססת? אחרי ירידות של 25% במחירי הנפט וטירוף המחירים במבצעי סוף השנה שהחלו בבלאק פריידי יש למישהו ספק מה יהיו המדדים הקרובים?

אם אכן נכון מה שפורסם אתמול והנגיד החדש לא היה מעורב בקבלת ההחלטה בעניין הריבית הרי שמצפה לו עבודה רבה עם כניסתו לתפקיד. בראש ובראשונה עליו לשקם את אמינות הבנק בעיני אנשי המקצוע והציבור. לאחר מכן עליו לשקם במהרה את מערכת היחסים עם האוצר על מנת להחזיר את המשק לתוואי צמיחה רצוי. כולנו מאחלים לו בהצלחה.

הכותב הוא יוסי פרנק- יועץ פיננסי ומנכ"ל אנרג'י פייננס לניהול סיכונים

**החומר הכלול בסקירה זו ואפשרויות הפעולה המתוארות בה מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו בפרט או בתחום הנגזרים בכלל. סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  לא נמאס לך?
  איתי 02/12/2018 08:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  די. נמאס. כבר שנתיים אתה כותב טור אחר טור. משנה את המילים, אבל כותב את אותה המנגינה.לא השתכנעתי בפעם הראשונה ... ובטח לא בפעם העשירית.אתה מייצג ומקבל משכורת מהיצואנים. יש לך אינטרס בשער דולר גבוהה .. ואת זה אתה לא כותב.
  סגור
 • 10.
  הכישלון היחידי הוא
  בני גור 01/12/2018 21:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ששמוק כמוך, דיבר שנה שלמה על דולר שצריך לעלות, ובסוף הדולר ירד, מה שמלמד שחוץ מלקשקש אתה לא מבין כלום.
  סגור
 • 9.
  איך נפלתם עם פרנק, ביזפורטל
  מוטי 30/11/2018 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אתם היחידים שעוד מוכנים לפרסם את השטויות שלו.
  סגור
 • 8.
  עושה מה שבא לה, ולא מתייעצת עם הנגיד שנבחר. בעלה הרס את
  לזרוק את טרכטנברג 29/11/2018 15:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הבורסה בישראל, עקב המלצתו להעלות שיעור מס רווחי בורסה ל-25%. שיילכו שניהם לעזאזל.
  סגור
 • 7.
  עוד קשקשן שחושב שיודע הכל
  יעקב 28/11/2018 08:00
  הגב לתגובה זו
  3 7
  לא הבנתי מה הבעיה בבנק ישראל לאיזה משבר הוא בדיוק הכניס את המדינה אתה עוד קשקשן שנותנים לו לכתוב שטויות
  סגור
 • 6.
  הצרה שלפני שנים היו צריכים לעלות את הריבית אבל כוחות
  ישראל ישראלי 28/11/2018 00:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עלומים דאגו ששער הריבית תהיה אפסית, על מנת שבועת הנדלן תגדל תפרח עד שבקרוב אינשלה תתפוצץ סוף סוף לכולכם בפנים
  סגור
 • 5.
  כתבה מבריקה
  כל הכבוד 28/11/2018 00:00
  הגב לתגובה זו
  8 2
  אין לי ספק שכל הכוונה של הבנק הייתה להוכיח מי הבוס. אין שום סיבה מוצדקת לאור הנתונים של החודשיים האחרונים להעלות ריבית. זה רק מוכיח כמה שכן היה ניתן להעלות אותה חודשים קודם לכן. נקווה שאמינות הבנק תשתפר בעתיד. בהצלחה ירון!
  סגור
 • 4.
  אתה טועה ומטעה בנק ישראל כל השנים קוגה דולרים
  ישראל ישראלי 27/11/2018 23:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ותומך בשקל אם תסתכל על הטסט שנעשה כמדומתני ב 2008 שער הדולר ירד עד לכ 3.2 שקל לדולר. והוא לא נתן מאז לשקל לרדת מתחת ל 3.6 ו 3.5
  סגור
 • 3.
  הנגיד המיועד ידע ועוד אך ידע וגם היה שותף להחלטה!!! כי
  משקיע 27/11/2018 23:28
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ההסבר הוא פשוט מאוד: לא השתנה כלום מהחודש שעבר!!!!! הדבר היחיד שהשתנה שהנגיד המיועד לא מעוניין שיעלה את הריבית מהחודש הראשון לכניסתו לתפקיד. כי לרוב אם לא היו מעלים את הריבית כבר החודש ובמקביל בחודש דצמבר הפדראל בארהב יעלה את הריבית אז לא יהיה מנוס אלא שגם כלכלת ישראל תיישר קוו וגם היא תעלה את הריבית. אז אחרי העלאת הריבית עכשיו אם הפדראל ריזרב יעלה את הריבית שוב בארהב וכאן לא יעלו את הריבית אז לא יהיה נורא! פשוטו כמשמעו הנגיד החדש לא רוצה מכשנכנס יעלה ריבית!!! אז הוא בעצמו ביקש שיעלו אותה עכשיו כדי שכניסתו תהיה יותר נוחה ופחות חשופה לביקורת כבר מהחודש הראשון לכניסתו לתפקיד.
  סגור
 • 2.
  צריך לסגור את בנק ישראל שעושה רק נזקים (ל"ת)
  צדיק 27/11/2018 18:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  של הצמד
  תיסוף 27/11/2018 16:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דולריורו מול השקל 7.9 תיסוף ענק מול השקל חיזוק השקל כאשר תמיד היה 8.4 - 8.5 לצמד מול השקל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות