בנק ישראל יוזם צעד נוסף להגברת התחרות במערכת הבנקאית

"בנקאות פתוחה" - תוך שנה, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי יחויבו לאפשר לגופים חיצוניים, גישה לחשבון הלקוח, ככל שניתנה לכך הסכמתו המפורשת, במטרה לסייע בהשוואת עלויות וקבלת שירותים פיננסיים ממגוון גופים
|
(3)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל פרסם היום להערות הציבור טיוטה של הוראת ניהול בנקאי תקין בנושא "יישום בנקאות פתוחה". במסגרת הוראה זו, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי יחויבו לאפשר לגופים חיצוניים, גישה לחשבון הלקוח, ככל שניתנה לכך הסכמתו המפורשת, לצורך קבלת מידע או לצורך ביצוע פעולות. כניסת ההוראה לתוקף החל מה-1 לדצמבר 2020. 

הסדרה זו הינה צעד נוסף במסגרת הצעדים שנוקט בנק ישראל לקידום התחרות והחדשנות במערכת הבנקאית בישראל. בצעד זה מצטרף בנק ישראל לשורה של רגולטורים בעולם כדוגמת בריטניה, אוסטרליה, סינגפור ואחרים, שפרסמו עקרונות של בנקאות פתוחה למערכת הפיננסית.

הגישה תתאפשר בשלבים
פתיחת חשבון הלקוח לגישה של גופים חיצוניים תהיה בשלבים, כאשר בשלב הראשון תינתן גישה למידע על היתרות והתנועות בחשבון העו"ש של הלקוח וזאת תוך שנה מיום פרסום ההוראה.

בשלב השני תינתן גישה למידע על התנועות בכרטיסי אשראי, בנקאיים או חוץ בנקאיים וכן תינתן גישה לייזום תשלום בחשבון הבנק של הלקוח, וזאת תוך שנה וחצי מיום פרסום ההוראה.

השלב השלישי יכלול גישה למידע נוסף של הלקוח, כגון מידע על האשראי וההלוואות שנטל הלקוח מהבנק, מידע על הפיקדונות והחסכונות של הלקוח בבנק ומידע על תיק ני"ע של הלקוח וזאת תוך שנתיים מיום פרסום ההוראה.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "מדובר בשלב נוסף שיקדם את המערכת הפיננסית בישראל לעבר העתיד. המהלך יסייע לייצר ערך אמיתי ללקוח הפיננסי בשלל מוצרים, למשל באמצעות השוואת עלויות וקבלת שירותים פיננסיים ממגוון גופים, דבר שיתרום לקידום התחרות בתוך המערכת הבנקאית ומחוצה לה. זו בעיניי פריצת דרך נוספת בחדשנות הפיננסית שאנו ממשיכים לקדם בבנק ישראל.

זאת, במקביל לניהול הסיכונים המתבקש מצעד זה, שמצריך חקיקה משלימה ורישוי ופיקוח נאות של הגופים החוץ-בנקאיים, שיקבלו גישה למידע הבנקאי. אני מקווה ומאמין שנראה עוד ועוד חברות טכנולוגיה ופינטק פועלות בישראל תודות ליישום סטנדרט הבנקאות הפתוחה בישראל. המהלך הוא פרי עבודה משותפת ומאומצת של חטיבות הפיקוח על הבנקים ושל טכנולוגיית המידע בבנק, שמשקף סינרגיה משמעותית תודות לניסיון וההבנה הפיקוחית לצד חדשנות טכנולוגית".
 
מה יתאפשר כתוצאה מהמהלך?
בנקאות פתוחה תאפשר ותעודד פיתוח שירותים ומוצרים חדשים בתחום התשלומים וניתוח המידע הבנקאי של הלקוח שעשויים להגביר את התחרות בשירותים הפיננסים – מצב שצפוי להתבטא בהוזלת מחירים ובהצעת מוצרים ושירותים חדשניים ללקוחות.

לדוגמא: בתחום המידע הפיננסי – שירות ריכוז מידע, שירות שמאפשר ללקוח לראות במרוכז ובמקום אחד את המידע הבנקאי מכל החשבונות שהוא מנהל. בהתבסס על ריכוז המידע ניתן יהיה להציע ללקוח גם ייעוץ לגבי התנהלותו הפיננסית ולתווך לו מוצרים פיננסיים, לרבות אשראי, פיקדונות וניירות ערך.

בתחום התשלומים ניתן לראות, לדוגמה, כי חלק מבתי העסק מציעים ללקוח לשלם ישירות מחשבון הבנק באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הנייד, ללא כרטיס חיוב וללא מתן פרטי החשבון.

בבנק ישראל מציינים כי על מנת שהלקוח יוכל לקבל תמונה פיננסית מלאה, ייעוץ והצעות ערך, יש לפעול ולקדם בישראל תשתית של עולם פיננסי פתוח הכולל את כל הגופים הפיננסיים בישראל. תשתית הבנקאות הפתוחה היא הצעד הראשון לקידום תפיסה זו.

ניתן להגיש הערות לבנק ישראל עד ה-18 בדצמבר 2019.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בישראל נערכים למלחמה ונפילת השקל כמוקד מרכזי וכלכלי
  ט,ניסקו 04/12/2019 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל לקקרת מתנה של ביבי ולשנים רבות
  סגור
 • 2.
  Big Brother is watching you (ל"ת)
  bk 04/12/2019 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אם זה לא היה מדאיג , זה היה מצחיק
  כהן דוד אברהם 04/12/2019 15:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עד לאימה , ממש!!!מזכיר את הכספוחור של הגשש ...שכל גנב עם.....ייכנס וייקח את הכסף שלי , מה עוד זומם בנק - ישראל בראשות הנגיד , ?!האם תתקיים המדינה הזו בתאריך היעד !?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות