"לאלביט מערכות יש פוטנציאל אדיר לשנים הקרובות"

יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות: "לא צריך לבחון אותנו לפי רבעון אחד אלא לפי 5 רבעונים. אנחנו בונים פוזיציות מול הלקוחות שילוו אותנו שנים קדימה. ברבעון הזה נמשכה הצמיחה האורגנית - שליש מהצמיחה היא אורגנית ושני שליש זה החיבור של תע"ש"
|
(7)
אלביט מערכות, צילום: יח"צ

מניית אלביט מערכות -1.88% אלביט מערכות 54,730 -1.88% אלביט מערכות בסיס:55,780 פתיחה:55,230 גבוה:55,440 נמוך:54,730 תמורה:27,833,532 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יורדת בכ-3% על רקע התוצאות שנתפסות כחלשות (בהמשך על רקע הראיון, מניית החברה עלתה וסגרה בעליה קלה). בשנה האחרונה עלתה המניה ב-23% לרמת שיא שמבטאת שווי של 24.5 מיליארד שקל. החברה היא מהחברות הביטחוניות הגדולות בעולם, ומהצומחות שבהן, וזו אולי הסיבה שהשוק מתמחר אותה לפי מכפיל רווח יחסית גבוה (כ-25).

בשיחה עם סמנכ"ל הכספים של החברה, יוסי גספר, עולה תמונה ורודה - "לא צריך לבחון אותנו לפי רבעון אחד אלא לפי 5 רבעונים. אנחנו בונים פוזיציות  מול הלקוחות שילוו אותנו שנים קדימה. ברבעון הזה נמשכה הצמיחה האורגנית - שליש מהצמיחה היא אורגנית ושני שליש זה החיבור של תע"ש.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

"תעש הורידה לנו את הרווחיות הגולמית ברבעון, אבל אנחנו מאוד אופטימיים לגבי הסינרגיה ממנה, ונעלה את הרווחיות שלה. ובכלל – אלביט מערכות נמצאת במקום מאוד טוב, יש לנו פוטנציאל אדיר לשנים הבאות".

איפה אלביט מערכות תהיה עוד 5 שנים?
"אני אופטימי. אם היית שואל אותי לפני 5 שנים, לא הייתי חושב שנגיע לאן שהגענו והייתי פחות אופטימי. עכשיו אני רואה הרבה כיוונים טובים. המצב של החברה טוב מאוד, והכיוונים שאליהם היא פונה, הטריטוריות הגיאוגרפיות, גדלים במקביל לגידול בתקציבי הביטחון לרבות תקציבי ביטחון הפנים, וזה מחלחל לצבר שלנו ויתבטא בתוצאות העתידיות שלנו. המיקום של אלביט תלוי במספר דברים, כמובן במה שאנחנו עושים, אבל גם בסביבה הגיאו-פוליטית, כרגע אנחנו חיים בסביבה תומכת. אם המצב לא ישתנה דרמטית אני מניח שמה שראינו עד עכשיו נראה גם בעתיד - המשך גידול".

איך הסביבה הנוכחית שלכם?
"בסביבה הנוכחית, אחד הדברים החשובים ביותר, הוא לכבוש פוזיציות אצל הלקוחות, שילוו אותנו הרבה שנים קדימה. כשנכנסים לשוק עם מוצר מסוים לא משנה אם זה מטוס טנק או מל"ט זה ילווה את החברה אסטרטגית תקופה ארוכה. לכן זו האסטרטגיה שהחברה נוקטת בה בשנים האחרונות, רואים את זה בהשקעות במו"פ, שיווק וגידול בהון החוזר הנדרש, בכדי לספק את הפעילות הזאת". 

"אנחנו כחברה ביטחונית עוסקים בפרויקטים ארוכי טווח, מערכת קשרים של ספק-לקוח לטווח הרחוק. אנחנו מספקים מוצרים ביטחוניים וזה לא דבר חריג שמערכת קשרים נמשכת עשרות שנים". 

רשמתם גידול בהכנסות ממה זה נבע?
"כשמסתכלים על השווקים השונים, ארה"ב כמובן מובילה ומבחנתנו היא השוק הכי חשוב הגענו ברבעון הנוכחי ל-30% מכירות בשוק האמריקאי, מדובר במכירות שיא. לגבי הצמיחה, היא נבעה בעיקר מהחיבור של תעש, שלא הופיעה ברבעון המקביל. אני מעריך שבערך שני שליש הם כתוצאה מצירוף תעש, והיתר מגיע מצמיחה אורגנית.

"הסביבה העסקית שבה אנחנו פועלים חיובית מאוד, לאור הצמיחה בתקציבי ביטחון לרבות תקציבי ביטחון פנים. אלו תקציבים שמזינים את העסקים שלנו ברוב העולם, כשארה"ב מובילה, אבל גם באירופה ובמזרח הרחוק בהחלט יש צמיחה בתקציבים".

מה קרה לרווח והרווחיות הגולמית?
"החולשה של הרבעון מתחילה מכך שהרווח הגולמי ירד. הוא ירד משתי סיבות עיקריות, ראשית הרווח הגולמי של תעש נמוך משל יתר הקבוצה. שנית, באופן ספציפי ברבעון הנוכחי יש מיקס של פרויקטים שהם ברווחיות נמוכה יותר. שני הדברים הללו התחברו יחד וזה זרם למטה, לשורה התחתונה. 

"אני חושב שהתכנית הרב שנתית שלנו תביא את הפירות, והרווחיות הגולמית של תעש תטפס למעלה לרמות דומות ליתר הקבוצה". 

התכנית שאתה מדבר עליה תכלול רה ארגון בתעש?
"מבחינת פיטורים, מימשנו את הדברים שסוכמו עם ההסתדרות, הממשלה וועד העובדים. עשינו שינוי גם במבנה הארגוני של החברה, שיהיה יותר מכוון עסקי. בנוסף, אנחנו עושים פעילות אדירה לקידום מוצרי תעש בשווקים בינלאומיים. כיום, תעש מוכרת 80% בארץ ו-20% בחו"ל בניגוד לאלביט שאצלה המצב הפוך. לכן, אחד השינויים האסטרטגים בתעש, הוא להרחיב את השווקים הבינלאומיים. אנחנו מתחילים לראות דברים חיוביים בווקטור הזה".

אחרי התוספת של תעש יש רכישות נוספות בקנה?
"חלק מהאסטרטגיה שלנו היא, לראות איפה אפשר לחזק את הפרוטפוליו שלנו, ואיפה אנחנו יכולים לחזק את הפוזיציה שלנו בשווקים, זה מה שדוחף אותנו לרכישות. אנחנו ממשיכים לחפש, יש לנו מאזן טוב ומקורות תקציביים לרכישה, אם נמצא דברים שעונים לקריטריונים הללו בהחלט נרכוש".

קניית חברות ממשלתיות שיופרטו עומדת על הפרק?
"ההפרטות הממשלתיות מלוות אותנו עשרות שנים, רק הסיפור של תעש לקח בערך 15 שנה, המו"מ והוויכוחים לקחו 2.5-3 שנים. אנחנו לא יודעים מה הדינמיקה בדברים שקורים בארץ וקשה לחזות אותם. כרגע הפוקוס שלנו הוא דווקא יותר ארה"ב ואירופה".

מה הם מנועי הצמיחה של אלביט?
"העולם הולך למספר כיוונים, כיוון ראשון הוא של מערכים לא מאוישים, בכדי להוריד עלות וסיכון מבני אדם. זה מאפשר ורסטיליות בטיפול של איומים, זה נכון באוויר, ביבשה וגם בים".

"הכיוון השני הוא תחום ה-AI, בינה מלאכותית, בכדי להוריד עומס מהמפעיל של המערכת, מנסים לעשות מערכות אוטונומיות ככל האפשר, שיאפשרו לקבל החלטות בזמן קצר".
 
"הכיוון השלישי הוא אבזור החייל, מאחר והאלקטרוניקה זולה וקלה כמו גם מקורות אנרגיה קלים, יש דברים שאתה יכול לספק ברמת החייל. בעבר, הדבר לא התפשר כי החייל לא היה מסוגל לסחוב. בראייה קדימה החייל הוא מכונה מתוחכמת עם המון אלקטרוניקה".

"הכיוון הרביעי הוא, העברת אינפורמציה בקצב מהיר והרחבת רוחב הסרט. מאחר וכמות האינפורמציה כל כך גדולה מערכות התקשורת עמוסות מאוד, לכן נצרכת גם יצרית זיכרון, וקישוריות בין החייל למפקדה. כל זאת בנוסף לתחום החימוש החכמים, היום חימושים חייבים להיות מאוד מדויקים, גם בזמן וגם במקום בכדי למנוע פגיעה בחפים מפשע".

יש לכם מוצר שמבחינתכם הוא גולת הכותרת?
"אחד הדברים שמאפיין אותנו לטוב ולרע הוא, שגם במוצרים וגם בטריטוריות שבהן אנו פועלים אין לנו משהו שהוא מרכז הקופה. אנחנו מאד מבוזרים, כל תחום שאנחנו עוסקים בו אנחנו מהחברות המובילות. גם בתחום הלוקחות אין לנו לקוח מוביל".

בכדי לקבל כמה מוצרים יש לכם? מול כמה חברות אתם עובדים?
"עם הווריאציות השונות יש לנו אלפי מוצרים, מבחינת לקוחות יש לנו מאות לקוחות בו זמנית, חלק מתחלפים וחלק גדול נשארים לזמן ארוך. אני מעריך ש-80% מהחברות נשארות איתנו לטווח הארוך". 

מהם השווקים המרכזיים בחו"ל בהם אתם פועלים? 
"מבחינת השווקים המערביים זה ארה"ב ומדינות נבחרות באירופה, ואוסטרליה. בנוסף, הודו הוא שוק חשוב מאד, ואנחנו מוכרים שם מגוון מוצרים רחב באופן יפה. במזרח הרחוק יש את דרום קוריאה, ועוד מספר מדינות בדרום מזרח אסיה".

איפה אלביט ממוקמת אל מול החברות האחרות בתחום?
"יש מספר מצומם של חברות גדולות, עם מכירות של מעל 10 מיליארד דולר, כמו בואינג לוקהיד מרטין ואחרות. מתחתם יש את החברות הבינוניות שהן בין 1 ל-10 מליארד דולר, אנחנו שם עם ערך של 7 מיליארד, אין הרבה חברות בממדים האלו. מתחתם יש את האחרות שהם קטנות יותר. בשנים האחרונות אנחנו עדים לפעילות אינטנסיבית של מיזוג בין חברות".

אלביט מערכות עשויה להימכר? 
"אנחנו תמיד נחשבים חברה אטרקטיבית מאוד, בגלל הזריזות, הטכנולוגיה המתקדמת  הפתרונות הייחודים והבאלנס בכל העולם - אנחנו מפוזרים, ולכן הסיכון שלנו יותר נמוך. מצד שני, אנחנו חברה ביטחונית ישראלית, לקנות אותנו זה לא תהליך פשוט. הדברים לא היו רלוונטיים עד עכשיו למרות שאנחנו ביחסים מצוינים עם החברות הגדולות שחלקן לקוחות שלנו".

אתם נסחרים במכפיל רווח גבוה יכול להיות שזה מפחיד את המשקיעים?
"קטנותי מלהתייחס למחיר המניה, אבל הדבר שמאפיין אותנו הוא הדינמיקה של הארגון. קצב הצמיחה והסיכון היחסית נמוך שלנו בגלל הפיזור היחסית גדול בטריטוריות השונות ותחומי העסקים שבהם אנו עוסקים".

התוכנית שלכם דורשת מזומנים, אתם מתכננים הנפקה בקרוב?
"אם תהיה הזדמנות מתאימה מבחינת רכישה נשקול הנפקה כמקור לכסף, זה לא פסול, רק לפני כמה חודשים מכרנו מניות אוצר ב-200 מיליון דולר. אבל עדיין מוקדם להתייחס לדברים ספציפים".

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  סיפורים על הרוחיות העלובה פעם אחריי פעם ...
  ממשיכים עם אותם ... 27/11/2019 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עד שהמניה לא תחטוף מכה כבדה לא יתחילו לנהל את העניינים כמו שצריך.
  סגור
 • 6.
  חברה טובה מניה יקרה (ל"ת)
  דני 26/11/2019 18:27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  אחלה ראיון, חברה מצויינת (ל"ת)
  בני 26/11/2019 17:19
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 4.
  צבר הזמנות ענק....
  אור 26/11/2019 13:44
  הגב לתגובה זו
  10 3
  חברה טובה
  סגור
 • 3.
  לא לדאוג,תעש תביא אותם להפסדים כבדים
  תומר 26/11/2019 13:35
  הגב לתגובה זו
  10 3
  השאירו בתעש מנהלים ועובדים כושלים,הגיעו יותר יועצים מעובדים,לקחו כיועצים עובדים לשעבר(אם קשרים במקמות הנכונים)מקבלים גם פנסיה וגם שכר ענק כיועצים,הם אלו שגורמים להפסדים הענקיים תומר
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  כמו נייס
  אלביט 26/11/2019 13:28
  הגב לתגובה זו
  4 3
  יודעת גם לרדת יפה,מראיינים מנכ"ל שאופטימי בשיא!?!?!?!!
  סגור
 • 1.
  נכון, אבל מכפיל הרווח הוא ענק התואה על ההון במשך שנים
  ישראל 26/11/2019 12:12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בממוצע הוא כ 9% אך שערי הבורסה עולים בכפולות מהרווח השנתי הממוצע.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות