יועץ השקעות בבנק - מה העבודה? וכמה מרוויחים?

יועץ ההשקעות הוא אחד מהדמויות החשובות בסניף הבנק שלכם, אבל התפקיד השתנה מאוד בעשור האחרון - כבר אין מקום להיות ראש גדול
|
(10)
סוחרים בשוק המניות, אילוסטרציה, צילום: Istock

יועץ השקעות נשמע תפקיד מאתגר ומספק, אבל התפקיד השתנה מאוד בעשור האחרון - בעבר יועץ ההשקעות היה מייעץ ללקוחות הבנק איך לחלק את תיק ההשקעות שלהם בין האפיקים השונים - מניות, אגרות חוב וקרנות נאמנות. הוא היה מייעץ מתי למכור, מתי לקנות ובכלל מה לעשות בכסף, איך לחסוך לילדים.

יועץ ההשקעות היה, במקרים רבים, עוקב אחרי תיק ההשקעות של הלקוח, ומעדכן כאשר היו שינויים בשווקים שדרשו להערכתו פעולה בתיק ההשקעות.

היועץ היה הרבה יותר מיועץ – הוא היה מלווה פיננסי ונוצר קשר חזק בינו לבין הלקוח, קשר שמבוסס על הערכה ואמון. אלא שזה השתנה.

על רקע הרגולציה המחמירה, כבר אין מקום וזמן להיות מלווה, אין מקום להמליץ בשליפה על ניירות ערך, אין מקום לקחת אחריות, אין מקום להיות ראש גדול. יועצי ההשקעות בבנקים כיום נאלצים באופן שוטף למלא שאלונים על גבי שאלונים בפגישות ובשיחות עם הלקוחות; הם צריכים לתעד כל פעולה, כל ייעוץ. הם צריכים להזהיר ולהסביר את הסיכונים ללקוחות – הם עוסקים כל היום בכיסוי תחת.

הרגולציה מחייבת אותם לעדכן ולמלא תסריטי שיחה ופגישה. הרגולציה מונעת מהיועץ להיות כמו היועץ של פעם שמעדכן את הלקוח שיש דוחות טובים לחברה כזו ואנליזה טובה לחברה אחרת. הכל היום מסודר - הלקוח רוצה אנליזות, אין בעיה, נקריא לו את הכותרת, נסביר לו את הסיכונים - אסור אפילו לשלוח ללקוח את האנליזות. "אנחנו, היועצים רק מעדכנים" – ראש קטן.

המצב הזה הוא ברוב המערכת הבנקאית (לא בכולה), כשבמקביל לעובדה הפשוטה שתפקיד היועץ הפך להיות יותר פקידותי ופחות ייעוצי, גם היקף העבודה גדל – הבנקים, זה לא סוד מצמצמים בכל האדם, והיועצים נפגעים מכך. ישנם בנקים שיועץ ההשקעות כבר לא עובד בסניף אחד, אלא מתוזז בין שני סניפים ולפעמים שלושה סניפים – פשוט, לא צריך אותו למשרה מלאה בסניף אחד, אז הבנק שהידק עם ההוצאות, נעזר ביועץ בסניפים אחרים. ובכלל – יש בנקים שמשתדלים מאוד להניע את הלקוחות להשתמש באינטרנט או במוקד הטלפוני – אין היום טעם בפגישות מול היועץ, אלא אחת לתקופה ארוכה. וכך בפועל תפקיד היועץ הולך וקטן ביחס לתפקיד המקורי.

יועץ ההשקעות - עדיין המבוגר האחראי
ועדיין – יועץ ההשקעות הוא אחד מהדמויות החשובות בסניף הבנק שלכם. הוא בעצם יועץ לכם במגוון תחומי השקעה. אז נכון שהוא מקריא לכם את הקרנות הטובות ביותר מתוך מערכת דירוג של הבנק, והוא מספר לכם על האנליזה של טבע וכיל מתוך הדוחות שקיבל בבוקר, אבל לפחות יש עדכון ומעקב.

מה השכר של יועץ השקעות?
השכר תלוי כמובן בוותק של יועץ ההשקעות, תלוי מה ההיסטוריה שלו – האם הגיע מבנק אחר, האם צמח במערכת הקיימת? זה גם תלוי באיזה בנק מדובר.

אז הנה הממוצעים, אך נזכיר כי תמיד יש חריגים למעלה ולמטה.
 
יועץ השקעות מתחיל ירוויח בין 6.5 אלף שקל ל-8.5 אלף שקל. ממש לא שכר גבוה, ונמוך גם מהשכר הממוצע במשק.

לקבל קביעות לוקח שנים, אם בכלל – מדובר על 3-5 שנים, תלוי כמובן בבנק.

יועץ השקעות עם וותק של שנתיים-שלוש יכול להרוויח 9 אלף ואולי 10-11 אלף שקל. יש גם מקומות שזה יכול להגיע ל-12-13 אלף שקל.

יועץ השקעות בכיר עם 5 שנות ניסיון ומעלה ירוויח בין 10 ל-16 אלף שקל, וותיקים יותר יקבלו מעט יותר.

התנאים בבנק טובים – משכורת 13, תמיכה בהוצאות על גני ילדים, הפרשות לפנסיה, קופת גמל ועוד.

איך הופכים ליועץ השקעות?
יועץ השקעות צריך לעבור 5 בחינות של רשות ניירות ערך והתמחות של חצי שנה.

הבנקים מעדיפים יועצי השקעות שהם אקדמאים בתחומים קרובים – כלכלה ומנהל עסקים.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  כתבה נכונה - היועץ לא מתעסק בייעוץ (ל"ת)
  דניאל 03/06/2019 16:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  גו'ב חרא;שכר עוד יותר;לא להתקרב (ל"ת)
  אנונימי 03/06/2019 08:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 6.
  ומה האמת?
  יוני 03/06/2019 08:44
  הגב לתגובה זו
  5 7
  יועץ השקעות הוא איש מכירות של הבנק,הוא אמון על טובת הבנק בלבד! אם זה מתישר גם עם האינטרס של הלקוח אז סבבה... העיקר עמלות עושק חלומיות וכיוס קשישים כשהכל חוקי למהדרין מן המהדרין.
  סגור
 • בולשיט
  ליאור 03/06/2019 22:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשלא יודעים אפשר גם לשתוק
  סגור
 • תלוי איזה בנק אתה
  יועץ 03/06/2019 09:22
  הגב לתגובה זו
  7 0
  איפה שאני עובד אני דואג ללקוח, לא לעמלות הבנק, המקצוע שלנו נושא חבות אישית פלילית, אז בשביל שהבנק ירוויח עוד שקל, אני לא אסתכן בללכת לכלא ולשלם ללקוחות מכספי האישי., תחליף בנק חבר
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  אני הייתי יועץ השקעות בבנק עד אמצע שנות ה90
  מייק 02/06/2019 23:53
  הגב לתגובה זו
  10 0
  הייתי פועל רק לטובת הלקוחות כי בטיפשותי חשבתי שטובת הלקוחות זה טובת הבנק. הלקוחות בגדו לי והמנהלים רק חיפשו יך להפיל אותי ובסוף הצליחו. אני היייתי עוף מוזר והעיפו אותי. הבנק גם לא שכח לטנף אותי באזני הלקוחות כדי שחלילה לא אגנוב להם לקוחות. הם הצליחו להבהיר לשאר היועצים שככה יעשה למי שר ינסה לחשוב להיות ראש גדול. הבנק הפך למוסד פשע פיננסי שהלקוחות צריכים לשמור על עצמם.
  סגור
 • 4.
  היום יועצי ההשקעות מתעסקים בהכל חוץ מהשקעות (ל"ת)
  Lda 02/06/2019 21:14
  הגב לתגובה זו
  13 2
  סגור
 • 3.
  מה שנכון נכון!
  גדעון 02/06/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  10 0
  התפקיד היום הוא להיות קלדנית ולהמליץ על מה שהאנליסטים ממליצים, להיות ראש קטן ולא לקחת סיכון, למי איכפת אם הלקוח יפסיד, אשמת האנליסט, רק שהמשכורת המאפענה תיכנס בראשון לחודש
  סגור
 • 2.
  יועץ ההשקעות הוא שק החבטות
  היועץ הנוצץ 02/06/2019 18:27
  הגב לתגובה זו
  11 0
  יועץ ההשקעות בבנק הפועלים הפך להיות הכולבויניק של הסניף! הכל חוץ מייעוץ השקעות.. לקוחות אל תתפתו לכתבות הממומנות של הבנק.. היועץ שלכם עסוק במסירת כרטיסים, העברות יומניות ושאר מטלות לא רלוונטיות. מה נפגע? התיק שלכם, נכון.. יועץ ההשקעות בבנק הפועלים לא עוסק במקצוע לשמו הוכשר ואליו שאף והשכר רחוק ממה שמצויין בכתבה. היועץ האנונימי
  סגור
 • 1.
  עדיף רשיון לשיווק פנסיוני
  רונית 02/06/2019 17:42
  הגב לתגובה זו
  8 0
  תמיד יש לעסוק רק בהשקעות...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות