רשות ההגבלים העסקיים תטיל עיצומים של 30 מיליון שקל על בזק

לטענת הרשות, בזק ניצלה את מעמדה המונופוליסטי ומנעה ממתחרותיה התפתחות אשר הייתה מוזילה ומשפרת את שירותי התקשורת בישראל
|
(1)
סטלה הנדלר, צילום: יחיאל ינאי
רשות הגבלים עסקיים הודיעה לבזק, כי היא שוקלת לקבוע שבזק ניצלה לרעה את שליטתה בתשתיות תקשורת פסיביות על מנת לפגוע בתחרות ובכוונתה להטיל על החברה עיצומים כספיים בסכום מצטבר של כ-30 מיליון שקל.
לטענת הרשות, הפגיעה בתחרות נעשתה בדרך של חסימה והכבדה על המתחרות שביקשו לפרוס רשת תקשורת קווית על גבי התשתית של בזק, ובכך עכבה בזק את התפתחות התחרות באספקת שירותי תקשורת כגון אינטרנט, טלוויזיה וטלפוניה קווית. 
הודעת הממונה יוצאת לאחר בדיקה במשל שנה, במסגרתה  בחנה הרשות את התנהלותה של בזק בכל הקשור בשימוש בתשתיות הפאסיביות שלה ואספה נתונים מגורמים רבים ובהם בזק, מתחרותיה ומתחרות פוטנציאליות של בזק וכן ממשרד התקשורת. 
נזכיר כי הרקע לפרשה הוא רצונן של שחקניות חדשות לפרוס רשת תקשורת קווית עצמאית מבוססת סיבים אופטיים וזאת במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי שיזם משרד התקשורת עוד בשנת 2012. בזק מחזיקה בתשתית תקשורת פסיבית, שהיא מערכת של צינורות, עמודים ומתקנים נוספים, הפרוסה ברחבי המדינה ומאפשרת העברת כבלי תקשורת אל הבתים בישראל. במקומות רבים בארץ התשתית הפסיבית הזמינה היחידה לפריסת כבלי תקשורת היא התשתית של בזק.
הקמת תשתית פסיבית עצמאית נוספת על התשתית של בזק ביישובים מאוכלסים היא בעייתית ביותר, נוכח העלויות הגבוהות הכרוכות בכך, עבודות החפירה הנרחבות הנחוצות, השיבושים שהקמת תשתית כזאת יוצרים לציבור הרחב וריבוי ההיתרים הנדרשים להנחת תשתית כאמור. משום כך תשתית התקשורת הפסיבית של בזק הכרחית על מנת לפרוס ביישובים מאוכלסים רשת תקשורת קווית חדשה אל בתי הלקוחות.
ועם זאת, כאשר חברות כסלקום ופרטנר ביקשו להשתמש בתשתית הפסיבית של בזק על מנת לפרוס רשתות תקשורת קווית עצמאיות הן נתקלו בקשיים ועיכובים רבים. עיכובים שעלו לנו הצרכנים, הרבה מאוד כסף, כיוון שהם עיכבו את התפתחות התחום והתחרות בו.
בזק מנעה מהמתחרות את הגישה למקטעים הסופיים של התשתית הפסיבית, המחברים בין התשתית ברחוב לבניינים, כאשר המקטעים הם חלק ניכר וחיוני מהתשתית הפסיבית הנחוצה על מנת להגיע אל בתי הלקוחות.
המשמעות - המתחרות בבזק נאלצו לחפור ולהטמין תשתית פסיבית עצמאית מהגוב האחרון שלפני הכניסה לשטח בבעלות פרטית ועד לבית הפרטי עצמו - הקמה עצמאית אשר כרוכה בין השאר בחפירה, במטרד ציבורי, בהשגת היתרים מרשויות שונות והסכמה מוועדי בתים לשינוי פני השטח. כל אלה מתורגמים לעלויות ניכרות המתווספות לפרויקט יקר ועתיר סיכונים וליצירת עיכוב משמעותי בהקמת רשת תקשורת קווית.
בכך נמנעה מהציבור, או לכל הפחות נדחתה, התפתחות של תחרות באספקת שירותי תקשורת שביכולתה היה לגרום לשיפור ניכר באיכות הרשת המסופקת ללקוחות ובמחירים של שירותי תקשורת שונים כמו טלוויזיה, אינטרנט וטלפוניה נייחת, תוך שבזק מנצלת לרעה  את מעמדה המונופוליסטי.
בנוסף, שוקלת הממונה להטיל עיצומים בסך של 700 אלף שקל על נושא משרה בכירה בבזק, לגביה נמצא כי היתה מעורבת במדיניות החברה ובביצוע ההפרות לכאורה.
מבזק נמסר כי: “לדעת החברה, מסקנות רשות ההגבלים העסקיים בבדיקה המדוברת, שגויות מיסודן. בזק שיתפה פעולה באופן מלא בבדיקת הרשות בעניין, והראתה כי כל פעילותה ופעולותיה התבצעו על פי חוק ובהתאם להוראות משרד התקשורת ותיק השירות לשימוש בתשתיות פיזיות. בזק סיפקה לחברות התקשורת האחרות שירותים בהתאם לתיק השירות, ובאופן זהה לדרך בה היא מתקינה את תשתיותיה שלה עצמה. אנו משוכנעים כי במהלך השימוע נוכיח כי בזק עשתה כל המוטל עליה ואף מעבר לכך במסגרת תיק השירות".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הקנס הזה הוא במקרה הטוב בדיחה
  ירון 07/03/2018 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שחתום על הדו"ח הזה יועמד בעתיד לדין. הפגיעה בציבור היא עיקר העיקרים. הקנס מבחינת בזק הוא בדיחה ומהווה אישור להתנהגות דומה בעתיד. תגובה זו נכתבה באמצעות מחשב המחובר לרשת באמצעות תשתית בזק במהירות העלאה של 3Mׂ.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות