כמה שווה הבורסה בתל אביב?

מדוחות מיטב דש ואי.בי.אי עולה שהשווי של הבורסה מסתכם לכ-414 מיליון שקל; מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב הציע לחברי הבורסה למכור לה את המניות שבידיהם לפי שווי של 400 מיליון שקל. שווה?
 | 
(1)
כמה שווה הבורסה בתל אביב?
הדו"חות הכספיים של בית ההשקעות אי.בי.אי כוללים רווח של 16.8 מיליון שקל הנובע משערוך האחזקה (4.07% ) במניות הבורסה.  השערוך הזה מבטא שווי של כ-414 מיליון שקל לבורסה.
במיטב דש פרסמו דוחות לפני כשבועיים וגם הם כלו רווח כתוצאה משערוך מניות הבורסה  - רווח של 11 מיליון שקל, כשהשווי של הבורסה כולה - 414 מיליון שקל. 
 מיטב דש מחזיק דרך מיטב דש טרייד ב-5.3% ממניות הבורסה שמעין הופרטה לפני כחודש, והמשמעות מבחינת בתי ההשקעות והבנקים שמחזיקים במניות הבורסה (בהיותם חברי בורסה) שהם צפויים לרשום רווחים. אבל לא בטוח שהרווחים יהיו כפי שהוערך בתחילת הדרך.
לפני כשנה נזרקו מספרים גבוהים לאוויר, אך הבורסה המקומית לא צומחת בהכנסות כבר 10 שנים והרווח שלה מסתכם בשנים האחרונות בסדר גודל של 10 מיליון בשנה. מעבר לכך, הבורסה נחשבת כלא יעילה עם כח אדם שעלותו מתקרבת בממוצע ל-50 אלף שקל בחודש.
עם הנתונים האלו, הבורסה, בשלב זה לא כל כך מפתה, ועל רקע זה, אגוד בתי ההשקעות ביקש מפירמת רואי החשבון להעריך את שווי הבורסה לצורך הרישום בספרים.
ובכן מסתבר שהערכת השווי נוקבת בשווי של 503 מיליון שקל, אך בהינתן שמדובר במניות לא סחירות יש "ניכיון סחירות" של כ-40 מיליון שקל וכן יש דיסקאונט על ערך האחזקה שנובע מכך שהמחזיקים במניות הבורסה שהם חברי בורסה לא יכולים ליהנות מהצפת ערך בחברה (הם מוגבלים עד ערך ההון בסוף 2015 והם גם מוגבלים מבחינת אחזקה - עד 5%). הדיסקאונט הנוסף, מביא את ערך הבורסה ל-414 מיליון שקל, וזה השווי שמיטב דש התיישרה לפיו.
בשבוע שעבר התפרסם הדו"ח הכספי של לאומי שמחזיק 9.3% ממניות הבורסה. גם שם כמובן אין אפשרות להציף ערך מעבר למקסימום המותר (שווי המוגבל בהון בסוף 2015 - 508 מיליון שקל), ומעבר לכך, על פי כללי החשבונאות התקפים לבנקים הם גם לא יכולים לרשום את האחזקה לפי ערך הוגן - עם זאת, הנהלת לאומי מציינת בדוחות שהערך המקסימלי מבחינה הוא 47 מיליון שקל. מדובר בעצם ברווח חבוי מבחינת לאומי - הוא מוזכר בביאורים אבל לא יכולה להציף אותו.
לאחרונה, במסגרת השינוי המבני שיזמה רשות ניירות ערך ואושר בכנסת, הבורסה הפכה לחברה הפועלת למטרת רווח. על זה נאמר - הגיע הזמן! חברי הבורסה צריכים במסגרת השינויים, למכור ב-5 השנים הקרובות את אחזקותיהם העודפות בבורסה מעל להחזקה של 5%. כמו כן, הם לא יוכלו ליהנות מהשבחתה של הבורסה. כל רווח עודף מעל שוויה הנוכחי שלה (המשקף את ההון העצמי שלה) יועבר לבורסה על ידי החברים.
על רקע זה, הציע מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב לחברי הבורסה למכור לבורסה עצמה את המניות שבידיהם לפי שווי של 400 מיליון שקל. הצעה זו, טענו בבורסה, הגיעה בעקבות פניות של חברי בורסה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פח אשפה של הונאות ואלגוטריידינד
  סימנטוב 02/12/2017 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככה זה נראה לי.
  סגור