אחרי מהלך מסחרר של 240% בשנה, האם הראלי הגדול בסודהסטרים צפוי להימשך?

בית השקעות אופנהיימר לא מסקרים את המניה באופן רשמי, אך לאחר כנס המשקיעים, הוציאו סקירה מיוחדת
 | 
(2)
דניאל בירנבאום, צילום: יח"צ
מניית {סודהסטרים} היא ללא ספק מהמניות הכי חמות בבורסה בת"א. ב-12 החודשים האחרונים רשמה המניה ראלי של 236% ובכך היא המניה שרשמה את התשואה הגבוהה ביותר בשנה האחרונה מבין כל מניות מדד ת"א-125 (אחריה זו אלקטרה צריכה שעלתה 166%) במחלקת המחקר של אופנהיימר הוציאו אמש סקירה מיוחדת למניה בעקבות כנס משקיעים שערכה אתמול החברה. 
סודהסטרים עוסקת בייצור, שיווק והפצה של מכונות סודה ביתיות. החברה מוכרת בנוסף מוצרים מתכלים של מיכלי גז ותרכיזים בטעמים שונים, אותם מוסיפים לבקבוקי הסודה. סודהסטרים פועלת ב-45 מדינות, כאשר בכחצי מהן היא משווקת את המוצרים עצמאית ובחצי השני היא משתמשת במפיצים מקומיים. לפי הערכות הנהלת החברה, בכל יום נצרכים כ-5 מיליון בקבוקי סודה שמיוצרים על ידי החברה. שוק היעד המרכזי עבור החברה הוא השוק המערב אירופאי, שהיה אחראי על כ-60% מהמכירות ב-2016. שוק היעד המשני בחשיבותו הוא השוק האמריקאי, שהיווה כ-24% מהמכירות, ואחריו אסיה-פסיפיק שהניב כ-10% מהמכירות בשנה האחרונה.
באופנהיימר סיכמו את הנקודות העיקריות מכנס המשקיעים:
השינוי האסטרטגי - "בשנים 2013-2015 נרשמה חולשה ניכרת בפעילות החברה כאשר הכנסותיה ירדו בכ-27%, המרווח הגולמי התכווץ בכ-300 נקודות בסיס וה-EBITDA ירד בכ-58%. התוצאות החלשות נבעו בעיקר מהשוק האמריקאי, בו ההכנסות ירדו ב-53% בשנים אלו. הנהלת החברה מאמינה כי חולשה זו נבעה משינוי מבני ומשמעותי בטעמי הצרכנים בארה"ב. לפי נתונים שהציגו, מכירות המשקאות המוגזים הממותקים ירדו ב-2-3% מדי שנה (עם ירידה חדה הרבה יותר במשקאות הדיאט), כאשר במקביל, צריכת המים המינרליים (מוגזים או נייטרלים) עלתה ב-15-20% בשנה. כתוצאה מכך, החברה החליטה לבצע שינוי אסטרטגי מקיף, ולמתג את עצמה כחברת מים מוגזים. בסופו של דבר, אסטרטגיה זו הוכיחה את עצמה ובאה לידי ביטוי בתוצאות משופרות ב-2016, עם צמיחה של כ-15% בהכנסות והכפלה של ה-EBITDA. על מנת לשים דברים על דיוקם נציין כי למרות שנת 2016 החיובית, סודהסטרים עדיין רחוקה מרמת ההכנסות שלה ב-2013, כאשר לפי התחזיות בשוק, היא תעבור את רמה זאת רק ב-2019. עם זאת, רמת הרווחיות של החברה ב-2016 (במונחי EBITDA) גבוהה בכ-20% מרמה זאת ב-2013, גם בזכות המעבר לייצור במפעל החדש בלהבים".
המפעל בלהבים - "סודהסטרים השקיעה כ-70 מיליון דולר בהקמת מפעל חדש בצומת להבים, שאיפשר לחברה לרכז את פעילותה ולצמצם את מספר מתקני הייצור מ-7 מפעלים בעבר ל-2 מפעלים כיום, ובנוסף למעבר למתקן אחסון בודד (מ-12 מחסנים בישראל בטרם השינוי). גורמים אלו איפשרו לחברה לשפר משמעותית את שיעורי הרווחיות הגולמית. כמו כן, למפעל החדש הייתה השפעה חיובית על הקטנת המלאים ועל ההון החוזר של החברה. הנהלת סודהסטרים צופה כי הרווחיות הגולמית ב-2017 תהיה שווה או גבוהה מהרווחיות ב-2016".
שיעורי חדירה - "סודהסטרים מציינת כי שוק היעד הגדול ביותר שלה הוא גרמניה, בו שיעור החדירה עומד כעת על כ-6%, עם שיעור צמיחה שנתי ממוצע (CAGR) של כ-34% בשנים 2012-2016. מעבר לכך, שיעורי החדירה הגדולים ביותר שלה הם בפינלנד ושוודיה (למעלה מ-20%) ובצרפת (כ-11%). בשוק האמריקאי, שוק המשקאות המוגזים הגדול בעולם, שיעור החדירה של סודהסטרים עומד על כ-1.25% בלבד, כך שהפוטנציאל של שוק זה הוא עדיין גדול מאוד".
חדשנות - "סודהסטרים ממשיכה להשקיע מאמצים רבים על מנת ליצור פיתוחים חדשים. בין השאר, החברה השיקה מכונה חדשה בשם 'Spirit' שמאפשרת את הכנסת הבקבוק למכונה ללא סיבוב, מכונה בשם 'Mix' שמאפשרת הגזה של כל נוזל (מיצים טבעיים/משקאות אלכוהליים ועוד), מוצר של Infused Water (מעין חליטת תה שמוסיפה טעם למים המוגזים), טעמים חדשים עתירי קפאין ומגנזיום ועוד".
מטבע - "כחברה שמניבה את הרוב המוחלט של הכנסותיה מחוץ לארה"ב אבל מדווחת בדולרים, סודהסטרים מושפעת מאוד משינויים בשערי חליפין. בשנה האחרונה השפעה זאת הייתה שלילית מאוד, עקב התחזקות הדולר בהשוואה למטבעות מרכזיים, והאירו בראשם. הנהלת החברה ציינה כי ללא השפעת שערי חליפין, המרווח התפעולי ב-2016 היה 17.5%, לעומת מרווח של 11.3% שהושג בפועל. כתוצאה מהפיחות בשערי חליפין בשוקי יעד מרכזיים, החברה נקטה באסטרגיה של העלאת מחירים כמעט בכל המדינות הרלוונטיות, כולל גרמניה, יפן, קנדה ואוסטרליה. במבט קדימה, בעוד הדולר די התייצב בהשוואה לאירו/יין/פאונד, הגורם המרכזי כעת של שינויי המטבע הוא הייסוף החד בשער השקל בחודשים האחרונים".
סודהסטרים מעריכה כי ב-2017 תייצר צמיחה חד ספרתית גבוהה בהכנסות (בנטרול השפעות מט"ח), כאשר הרווח התפעולי צפוי לצמוח בקצב דו ספרתי נמוך. באופנהיימר כותבים בהקשר זה, כי "בהתחשב במומנטום החיובי מאוד בו נמצאת החברה, תחזיות אלו נראות מעט שמרניות, כך שקיים פוטנציאל להפתעה חיובית בהיבט זה. רמות המכפילים כיום בהחלט דומות לממוצעים ההיסטוריים של החברה. 
בשורה התחתונה, באופנהיימר כותבים כי סודהסטרים נמצאת במומנטום מצוין ברבעונים האחרונים, שבא לידי ביטוי בהאצה בקצב הצמיחה ובשיפור משמעותי בשיעורי הרווחיות. "במבט לטווח הארוך, פוטנציאל הצמיחה הוא ניכר, עם אפשרות להמשך הגדלת החדירה בשוק האמריקאי, ביחד עם ביסוס נוכחות בשווקים קיימים וכניסה לשווקים חדשים בהם סודהסטרים לא פעילה היום בכלל (סין, הודו וברזיל כדוגמה). מניית SODA מתומחרת במכפילים נדיבים על התחזיות לשנים 2017-2018, אך להערכתנו, ייתכן ותחזיות אלו עדיין שמרניות ועשויות לעלות ברבעונים הקרובים (בהמשך למגמה החיובית בתחזיות הרווח בשנה האחרונה)". האנליסטי ניר חצב, כותב כי "נכון לתחזיות הנוכחיות של החברה ושל השוק, מניית SODA נסחרת ברמות מכפילים התואמות את צפי הצמיחה שלה, ולכן נוקטים בגישה נייטרלית בנוגע למניית החברה".
מניית סודהסטרים בבורסה בת"א מאז 2016: 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  סודה סטרים
  שים 05/04/2017 15:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הבורסה לני"ע צריכה לבדוק את העליות במניה.מה שמעניין כאשר הנייר יורד טיפה כבר יש ראיונות והמלצות
  סגור
 • 1.
  זהירות מהמלצות בשיא!
  דני 05/04/2017 14:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עוד המלצה...תמליצו כשיפרוץ את הדישדוש...למה עכשיו?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות