מיילן זומנה לקונגרס בארה"ב כדי להסביר - איך זינק מחיר תרופת ה'אפיפן' ב-400%

האנליסט יונתן קרייזמן: "לקראת הבחירות, מיילן נכנסה לעין הסערה כתוצאה מהתערבות של פוליטיקאים"
 | 
תרופות על הכוונת
מחירי התרופות הגנריות בארה"ב חוזרות לכותרות. לאחר שהמועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון שיגרה לפני מספר חודשים התייחסות חריפה בנוגע להפקצת מחירי תרופות, הקונגרס האמריקאי דורש כעת מחברת {מיילן} הנסחרת גם בת"א 25 הסבר: מדוע זינק מחיר ה'אפיפן' ב-400%. הסנטור צ'ארלס גראסלי מאיואה, שלח אתמול מכתב ליו"ר מיילן רוברט קורי, ודרש הסבר לזינוק במחיר התרופה ל-600 דולר מאז רכשה מיילן ב-2007 את חברת התרופות מרק הגרמנית. המניה צוללת 3.4% בפתיחה בוול סטריט.
האפיפן נועד לטיפול בהתקפי אלרגיה חמורים שעשויים להביא לסכנת חיים. הטיפול באמצעות אפינפרין (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין (אפינפרין), נעשה על ידי הזרקה לירך וגורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם. בכך ניתן מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים. 
האפיפן אחראי ל-40% מהרווח התפעולי של מיילן ב-2015. מסיבות שונות מיילן הצליחה להביא את עצמה למצב בתרופה זו בו היא מונופול בארה"ב לאחר שתרופה מתחרה יצאה מהשוק לפני כחצי שנה. הדבר חיזק את נתח השוק של מיילן ליותר מ-90%. הייחוד בתרופה של מיילן הוא שמצד אחד היא מצילה חיים, ובכך מבדלת את עצמה מתרופה אחרת של המתחרה שלא הצליחה לתפוס נתח שוק. מיילן נהנית מהמצב והעלתה את מחיר התרופה באמצעות מהלכים שיווקיים קרוב ל-600 דולר. באמצעות הכוח המסחרי שלה מיילן מאלצת את הרוכשים לקנות 2 מזרקים כאשר הליך התוקף של התרופה פג אחרי שנה. פה מדובר בסדר גודל של 2% מהאוכלוסייה שעבורם אלרגיה עלולה להיות קטלנית. רק נזכיר כי מדובר בסוג טיפול אלרגי מציל חיים ולא טיפול שוטף כמו לורסטיל או אלגרה. 
יונתן קרייזמן מירושלים ברוקראז', בשיחה עם Bizportal: "יחד עם כל הדיבורים והכעס הציבורי לקראת הבחירות, בעצם מיילן נכנסה לעין הסערה כתוצאה מהתערבות של פוליטיקאים על גבי העיתונים, שמפעילים לחצים על מיילן להוריד מחירים. האפיפן היא תרופה ייחודית מבין קבוצת התרופות המצילות חיים. הסערה בארה"ב היא לרוב סביב תרופות מצילות חיים שעלות 100 אלף דולר בשנה. מנגד, מיילן טוענת שהעלות של האפיפן לא מתקרבת לסדר גודל של עלות התרופות עליהן קמה הזעקה. בפועל, הדיון הציבורי התהפך נגד מיילן, ועם החזרה לבית ספר (העונה המשמעותית לאפיפן) מופנים החצים למיילן. האפיפן עומד בשנים הקרובות בסכנה גנרית. המועמדת העיקרית לתחרות היתה טבע אך מסיבות טכניות היא התרחקה מכך".
מיילן מסרה בתגובה: "מיילן פועלת ללא הרף להגביר את המודעות לתגובות אלרגיות חריפות ולגישה לטיפול בהן. אפיפן מהווה טיפול חירום שמספק את הזמן הקריטי הנדרש עד לטיפול רפואי. לאור האופי הבלתי צפוי של אלרגיות חריפות, אין דבר יקר יותר מטיפול כושל או חוסר טיפול. לכן, הבטחת גישה לתרופה היא חלק מרכזי בחזון שלנו. שינויים בסביבה הביטוחית הובילו לאתגרים עבור הצרכנים, שמשלמים חלק ניכר יותר מהעלויות. אנו מכירים בצורך לעבוד עם צרכנים ומבטחים למצוא פתרון למטופלים ומשפחותיהם".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה