"ההחזרים על השקעות בעשור הקרוב יהיו נמוכים מאי פעם" - מה יוביל למהפך?

האסטרטג הראשי של פיקטה: "ההחזרים הנמוכים ידחפו משקיעים לקחת סיכונים גבוהים". צפו בגרף התשואות 
|
(1)
כשהכלכלות זוחלות

"צפי ההחזרים על אפיקי השקעות מועדפים לעשור הקרוב נמוך יותר באופן גורף מאי פעם -אבל 'הלם חדשנות' לשוק יוכל לשנות רדיקלית את תמונת המצב", כך אמר כריסטוף דונאיי, אסטרטג ראשי בענקית הבנקאות השוויצרית 'פיקטה ניהול הון'.

בשיטת חישוב ייחודית לפיקטה, המבוססת על המסקנה כי החזרים ארוכי טווח מושפעים בעיקר מגדילת התוצר הלאומי הגולמי ואינפלציה, נותחו שיעורי ההחזרים בשני תרחישים: האחד - המשך החזרים נמוכים שיביא לנורמליזציה של הצמיחה הכלכלית בשוק ולאינפלציה והשני - באם זוכה השוק ל"הלם חדשנות" כפי שנראה בזמנו בעולם ההי טק, שיאיץ הצמיחה.

צפי החזרים לכמעט כל אפיקי ההשקעות המועדפים הינם נמוכים מאי פעם בעבר - וברוב המקרים באופן משמעותי. זה משקף את "מתיחת" ערך השווי.

לפי פיקטה, צפי ההחזרים מקרנות השקעה נראה יותר חיובי, עם 10.3% שנתי בממוצע (במונחים נומינלים) בארה"ב, ו-10.1% באירופה. "אבל יש לקחת בחשבון כי זה משקף את הפעילות "בשולי הטרנד" במדדים הן האמריקנים והן האירופים בשנה האחרונה. המגמה החיובית בצפי ההחזרים אף חזקה יותר בקרנות ההשקעה הפרטיות עם 13%, אך צריך לשקול את ההחזרים שם בזהירות כנגד הקפאה".

דוניי טוען כי בסביבה של צפי החזרים נמוך יחסית בכל האפיקים המועדפים כמעט, פורטפוליו מסורתי של 60/40 (60% קרנות השקעה, 40% אג"ח ממשלתי) יחזיר 6.9% שנתי בלבד וגם זה רק עם משקללים "הלם חדשנות" שיכה את השוק. "בלעדיו, ההחזר הוא של 4.2% - וזאת בהשוואה ל-10.9% בין 1981-2012. על מנת לחזור ולהפיק את ההחזרים הגבוהים יצטרכו המשקיעים לקחת על עצמם סיכונים גבוהים - לא יהיו יותר 'ארוחות חינם'. חדשנות תוכל להאיץ צמיחה ולהגדיל החזרים".

"החזרים נמוכים משקפים חלקית גם צפי לצמיחה כלכלית "זחלנית". ניתוחים מסויימים אף צופים כי בשווקים המפותחים צפויה 'דריכה במקום' עתידית, אבל אנחנו יותר סקפטיים. גם בהתבסס על משבר 2008-2009, בו הוכח תפקידם של פקטורים מעגליים לצמיחה חלשה  - תרחיש אחר, המתבסס על "זריקת חדשנות" לשווקים, הוא לנורמליזציה של צמיחה כלכלית באופן הדרגתי (GDP סביבות 2.5% ואינפלציה של 2% בארה"ב)".

לסיכום, דוניי אומר כי גל חדשנות עלול להביא עימו טרנפורמציה קיצונית בכל התחומים – "כזו שאף עלולה לסתור את תרחיש הגדילה הבסיסי שלנו. התרחיש הקיצוני הוא שעם הלם החדשנות לשוק תגיע גם דחיפה גדולה לגדילה, לדוגמא, קצב הצמיחה בארה"ב ינסוק ל-4%. 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אחרי זה הוא יסביר למה טעה
  פיני 08/10/2015 20:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם הכל היה נכון כל הכלכלנים היו מילארדרים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות