כנס '2 צדדים למטבע': לא חושבת שהעלאת ריבית היא הברבור השחור"

|
אקסלנס קסם מדדים, צילום: Bizportal
כנס "2 צדדים למטבע" של Bizportal ו'קסם' התקיים היום באולם הכנסים בבורסה בת"א. זו היית יריית הפתיחה לסדרת כנסים תחת כותרת זו שיתקיימו במהלך השנה. רינת אשכנזי מ'קסם' בצד המאקרו ואייל גורביץ' מ-Bizportal בצד הטכני.
מה עיצבן אתכם בשנה החולפת?
רינת אשכנזי: "הדבר שהכי עיצבן אותי היה דראגי שאיכזב את כולם למרות שאמר שיעשה כל מה שיידרש אבל בסופו של דבר לא הפעיל תוכניות גדולות וכעת גם אם ישיק QE האפקט של זה יהיה פחות חזק מכפי שיכול היה להיות".
אייל גורביץ': "מדד ה-S&P500 שכל פעם כשנראה היה שהמדד הזה מתהפך, הוא
בכל זאת מצא את הכוחות לכבוש שיאים חדשים".
מה גרם לנפילה במחיר הנפט?
אשכנזי: "אני חושבת שצריך להבין שהביקושים היו חלשים בזמן שבארה"ב הגיעו בעזרת פצלי הנפט לתפוקת שיא. תעשיית האנרגיה בארה"ב הולכת להיפגע כתוצאה מירידת מחירי הנפט, אבל הצרכנים נהנים - זה סוג של הקלת מס ומשאיר לא מעט כסף בכיס של הצרכן האמריקני שהוא המנוע. ירידה של דולר במחיר הנפט מוסיף 0.1% לשיעור הצמיחה העולמית, זה כלל ההצבעה".
גורביץ': "מה שאנחנו רואים עכשיו זה פאניקה, זה מצב קיצוני שלא יימשך לאורך זמן - אני לא הופתע אם נראה סיבוב מהיר כלפי מעלה. בהתאם, המדד הרוסי נגע בתחתית - אפשר לראות את זה על הגרף. לא סביר שנראה שפל נוסף בבורסה ברוסיה."
אירופה לאן?
אשכנזי: "דראגי מבחינתו כבר מזמן היה מדפיס טריליון אירו, אבל הגרמנים לא בעד ובאופן כללי יש לו לא מעט בעיות טכניות לביצוע המהלך הזה. סביר שבסופו של דבר הוא יבצע את המהלך הזה, קשה לדעת אם זה יקרה כבר בעדכון הקרוב. אבל אם בשווקים תהיה ההערכה שהשקת התוכנית שוב ושוב נדחית, זה לא יתקבל טוב".
גורביץ': "באירופה (דאקס) אפשר לראות שהמדדים לא מצליחים לקבוע שיאים חדשים, ועד שנראה שיאים חדשים, אי אפשר להגיד שהשוק משתחרר. מאוד קשה לקבל החלטות בתנאים כאלה כי אי הוודאות באירופה מאוד גדולה."
ארה"ב, הריבית תטפס?
אשכנזי: "השוק מתמחר העלאת ריבית באמצע השנה, אבל לדעתי המדדים המובילים בוול סטריט ימשיכו לטפס. קשה מאוד לסמן סקטור ספציפי, אבל אני מרגישה בנוח על סקטור הבנקים בארה"ב וגם עם מניות שמחלקות דיבידנד."
גורביץ': "לפי הגרף, אני חייב להיות אופטימי, אבל הדבר היחיד שמטריד אותי זה שכבר מזמן לא ראינו תיקון משמעותי - שבסופו של דבר כמובן יגיע. אני לא חושבת שהעלאת ריבית תהיה הברבור השחור שיגרום לשינוי כיוון בשווקים, זה יחסית ידוע ולכן אני צופה שתגובת השווקים תהיה אגרסיבית".
הבורסה בת"א
גורביץ': "לגבי מדד ת"א-75 שמייצג טוב יותר את הכלכלה המקומית נראה לא טוב ולא מהיום. כל חודש שהמדד הזה סוגר, הוא סוגר נמוך יותר מהחודש הקודם. כל עלייה במדד הזה היא לדעתי אפיזודה חולפת ותהיה זמנית לדעתי. צריך גם לראות את הפער בין ת"א-75 למעו"ף, כרגע מדד המישנה מושך מטה ואם אנחנו מסתכלים על הדרך הארוך, אפשר לראות שהמדד הזה הוא המדד מכתיב את הכיוון ולאחר מכן המעו"ף מדביק את הפער - זה עלול לקרות גם הפעם".
רינת: "בסביבות הריביות הנוכחית אני חושבת שאפשר למצוא פתרונות לתחום האג"ח רק בחו"ל, צריך לפתוח את תיק האג"ח לחו"ל".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות