גלעד אלטשולר: "הריבית הנמוכה מתחילה להדאיג - התחילה בועה באג"חים"

הדברים נאמרו במסגרת כנס כלכלי של עיתון "גלובס" בתל-אביב; דניאל צידון: "מחירי הדיור - הזנחה, מס על הדור הצעיר"
 | 
(6)
גלעד אלטשולר, צילום: ליאת מנדל ביזפורטל
"מחיר הריבית הנמוכה - האם יש בועה בשווקים?" - זאת הכותרת של פאנל כלכלי שהתקיים היום בתל-אביב במסגרת ועידת שוק ההון של העיתון "גלובס".

סמי בבקוב, מנכ"ל הראל פיננסים: "הריבית הנמוכה גרמה לצמיחה. בצד הפיננסי יש פוטנציאל לניפוח בועה. אנחנו לא בבועה. התועלת של הריבית הנמוכה גדולה מהפוטנציאל לנזק. הריבית הנמוכה הוציאה את העולם ממשבר, אך אנו לא יודעים מה התוצאות של זה יהיו".

גלעד אלטשולר, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם: "תחום הריבית הנמוכה מתחיל להיות מדאיג. מתחילה להיות בועה באג"חים.
נמוכה זה דבר טוב מאוד למשכנתאות, אבל מחירי הדירות הרקיעו שחקים אז זה לא עוזר לבעלי הדירות. הריבית הנמוכה מתחילה לאט לאט להביא את השווקים לבועה בעיקר באג"חים. יכול להיות שהנזק יהיה גבוה יותר מהתועלת ולכן צריך לחשוב על מכשירים אחרים לצמיחה".

דניאל צידון, משנה למנכ"ל בנק לאומי: "הריבית היא לא כלי מספיק לניהול המערכת המוניטרית. זה לא עובד בשום מקום בעולם".

ניל קורטני, מנכ"ל סיטי ישראל: "כשהריבית תתחיל לעלות - קונצרניות יסבלו מזה".

סמי בבקוב: "כשנותנים אשראי - נוטלים סיכון ולכן יתכן שחלק מהאשראי שניתן היום יגיע בעתיד להסדר חוב. לא השתתפנו בשתי הנפקות הנדל"ן האחרונות של שתי חברות יזמיות בניו-יורק".

גלעד אלטשולר: "יש ריצה אחרי . פעם הגל למעלה ופעם הגל למטה
וכשהמים יירדו נראה מי הלך בלי בגד ים. יש כאן כשל בלזהות מה הסיכון באג"ח וחבל שזה כך. חבל שלא משקיעים יותר באג"ח בחו"ל, כמו שמשקיעים במניות בחו"ל. אין שום סיבה שמשקיע ישראלי לא ישקיע שני שליש באג"ח בחו"ל. המשק הישראלי קטן פה וזה יותר לחץ על החלק הסחיר ולכן גופים בעולם מנצלים זאת, לא מבינים מה הסיכון שלוקחים".

דניאל צידון: "השוק הסחיר בישראל משתפר כל הזמן. יודעים לקנות אשראי סחיר ועושים עבודה טובה. מדינת ישראל חוסכת יותר מאשר במדינות מערביות וזה טוב אבל אנחנו לא מפזרים מספיק. הסיכון לא משוערך מספיק -חייבים לפזר סיכון ולהוציא השקעות החוצה. הלחץ על המרווחים זה פחות הריבית ויותר בגלל שלא יוצאים מספיק החוצה".

גלעד אלטשולר: "מי שחוסך לאורך זמן צריך להיות עם אותו הרכב של מניות בתיק ההשקעות שלו ולא בהתאם למה שקורה בשוק. מי שיוצא - זה מתכון וודאי להפסדים, חוטפים מכה ואחרי כמה שנים חוזרים לשוק. לאורך השנים הטיימינג של הציבור התברר כמוטעה. תמיד יהיו רעשים, צרות יבואו מדי פעם - זה העולם ולא צריך לצאת בכל רשרוש".

שאול בן שימול, שותף בקבוצת הייעוץ BDO זיו האפט: "ככל שהזמן עבר הבנו שישראל נפגעה פחות מהמשבר ממדינות מפותחות אחרות. לכן הייתה הצדקה מלחדול בשימוש בכלי המוניטרי כי הצמיחה הייתה כאן סבירה. לא נכון להעלות היום את הריבית בזמן שיש נסיגה בתוצר, הכלי המוניטרי נשחק וצריך לעבוד לכלים הפיסקאליים. הכלי הפיסקאלי שאנחנו ממליצים עליו זה האצת ההשקעה בתשתיות זה נכון גם ברמה הלאומית. יש פרוייקטים של כבישים ובעיקר המעבר של צה"ל דרומה נותן הרבה להשקעה בתשתיות".

דניאל צידון: "אני מוטרד מאוד ממחירי הדירות, אך לא משוק המשכנתאות. זה מס על הדור הצעיר וזה מקשה מאוד על החיים. זה קרה סתם מתוך הזנחה. נכון שלריבית יש השפעה, אך זה רק מרכיב אחד. הסיבה העיקרית היא ההיצע הנמוך - המונופול המפלה - רוב הקרקעות בידי המדינה. צריך לפתור את הבעיה ומהר. הסיכון בישראל זה התעסוקה ולא המשכנתאות".

שאול בן שימול: "האפקט המצטבר על צעדי הממשלה בשוק הדיור יביא לעצירת מחירי הדיור. הדבר המשמעותי ביותר שעושה הממשלה הוא הסכמי הגג שנועדו לפטור את החסם של ראשי הרשויות לפתח את שוק הדיור. פיתוח ועידוד ברשויות המקומיות, ההשכרה לא תורמת בשלב הראשון היא מייצרת תחליף. צריך השכרה לטווח ארוך ומוסדרת, בלי חשש שתצטרך לפנות את הדירה. אני מודע לביקורת על מע"מ 0% וייתכן שהרוכשים שישבו על הגדר יתנפלו על הדירות אבל בטווח הארוך זה יתאזן. ברור שבסופו של דבר אם יגבילו עוד ועוד את המשכנתאות זה יביא לבעיות אחרות".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  זה שהריבית נמוכה לא אומר שיש בועה -ראו מה היה ביפן.
  פילוסוף 02/06/2014 23:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל ה"מומחים " אמרו וכתבו עוד לפני שנתיים ושלוש שהריביות נמוכות וראו איזה פלא הן עוד יותר נמוכות היום. הדבר היחיד שנתן תשואה יפה מאד בארה"ב היה אגרות חוב ארוכות. זה כמובן יכול להשתנות אבל גם יכול שימשיך להיות כך. ביפן, התשואות בשפל כבר 15 שנים. מי יכול לערוב לנו שהשואות בארץ על אג"ח ממשלתי לא יהיו נמוכות יותר בעוד שנה, שנתיים, או עשר שנים?
  סגור
 • תסתכל על הרבית הריאלית לא הנומינלית
  ofer10 04/06/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביפן הרבית הריאלית היתה תקופה ארוכה חיובית בגלל הדיפלציה שהיתה שם אצלנו ולא רק - הרבית הריאלית שלילית כך שיפן זו לא השוואה נכונה
  סגור
 • 4.
  היכן נשים את הכסף, באגחים יש ריבית יפה
  אברהם 02/06/2014 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נכבדי, היכן לשים את הכסף, גם היום האגחים נותנים ויתנו ריבית הרבה יותר טובה , אפילו שיעלו את הריבית באחוז, תודה אברהם
  סגור
 • 3.
  פוחד להגיד שבבורסה גם יש בועה (ל"ת)
  דוד 02/06/2014 12:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  בולשיט אחד גדול!! (ל"ת)
  דפנה באסה 02/06/2014 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כתבה מיותרת
  סמסון 02/06/2014 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחזור משבוע שעבר בלה בלה בלה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות