כמעט מהקבר: הדולר היציג קפץ ב-0.4% ל-3.545 שקלים, מה אומרים כעת בשוק?

האירו היציג נחלש ב-0.2% ונקבע ברמה של 4.713 שקלים. הדולר מתחזק גם בעולם. יותר מחודש מאז שפישר עזב: לא ברור מי יהיה הנגיד
|
(3)
הדולר עולה
אתנחתא או שינוי מגמה? למרות שזהותו של נגיד בנק ישראל הבא עדיין לא ברורה, שוק המט"ח המקומי שינה היום (ב') כיוון והדולר היציג התחזק ב-0.42% לרמה של 3.545 שקלים. זאת לאחר רצף ירידות שהוביל אותו בסוף השבוע האחרון לשפל של שנתיים, כשהיציג נקבע ביום ו' ברמה של 3.53 שקלים. Yלךשהךוהן7


האירו היציג נחלש ב-0.22% ונקבע ברמה של 4.713 שקלים. גם בעולם נרשמת היום מגמת התחזקות בשערו של הדולר, כאשר האירו נחלש כנגדו ב-0.3% ל-1.33 דולר והצמד דולר/ ין מזנק ב-0.75% ל-96.75 ין. נתוני התמ"ג המאכזבים שפורסמו הבוקר ביפן תמכו בהתחזקות הדולר אל מול הין והמטבעות המרכזיים.

היום פירסם בנק ישראל את הפרוטוקולים של החלטת הריבית האחרונה בה הוחלט להותיר את הריבית על כנה על 1.25%, ובהם נחשפה הדילמה של בנק ישראל בין הצורך להוריד את הריבית על מנת להחליש את השקל ובכך לתמוך ביצוא, ומנגד החשש כי הורדת הריבית תלבה את שוק המשכנתאות ואת מחירי הדיור בישראל.

בסופו של דבר הוחלט פה אחד להותיר את הריבית ללא שינוי, כאשר בין ההנחות של בנק ישראל "ההערכה שהפחתות הריבית בעולם מתקרבות למיצוי והפחתת ההקלה הכמותית בארה"ב הנראית באופק". לפרוטוקולים של בנק ישראל

אתמול היו אלו דבריהם של האנליסטים הבכירים של אקסלנס שגרמו למשקיעים לפקפק בהמשך מגמת ההתחזקות של השקל. באקסלנס הזהירו כי בשל גורמים שונים צפויות 10 היצואניות הגדולות מישראל להיפגע בשנה שנתיים הקרובות וההכנסות מיצוא צפויות לרדת, מה שיוביל להערכתם לעלייה בשער הדולר, לעלייה ביוקר המחייה בישראל ועלול להוביל למיתון קשה. אקסלנס בתחזית פאסימית

לשקל פוטנציאל התחזקות מרשים

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו אומר היום כי "בזירה המקומית אי הוודאות באשר למועמד הנבחר לשמש כנגיד בנק ישראל תורמת לכך שבשווקים מזהים הססנות מצד קובעי המדיניות ובראשם מצד הנהגת בנק ישראל. הייסוף החד בשער השקל פוגע בייצוא הישראלי ובהיעדר סיוע ממלכתי יתקשו תעשיות הייצוא להתמודד עם התחזקות השקל לאורך זמן. מוטב כי קובעי המדיניות ובראשם משרד האוצר ובנק ישראל יקדימו לפעול במטרה לסייע לייצוא הישראלי שאם לא כן המשק הישראלי יאבד את המנוף המרכזי לצמיחתו".

"סביב רמת 3.52-3.48 שקלים לדולר צפויים ביקושים ערים לדולר. מנגד, עם התחזקות הדולר בעולם אל מול המטבעות המרכזיים צפוי הדולר להתחזק גם אל מול השקל, כאשר סביב רמת 3.56 שקלים לדולר עד 3.58 שקלים לדולר צפויים היצעי מט"ח. הדולר נדרש להתייצב מעל לרמת 3.63 שקלים לדולר במטרה לנוע לעבר רמת 3.68 שקלים לדולר. אולם להערכתנו, בראייה לטווח ארוך לשקל פוטנציאל התחזקות מרשים", הסביר עוד מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות.

משימה קשה עד בלתי אפשרית

כלכלני ATRADE שמציינים כי יותר מחודש עבר מאז שהפ' סטנלי פישר סיים את תפקידו כנגיד בנק ישראל וטרם נבחר נגיד חדש המסוגל להיכנס לנעליו הגדולות של פישר. ומתייחסים בזירת המט"ח, "צמד הדולר שקל קבע שפל חדש באזור 3.522. הספקולנטים ממשיכים לנצל חוסר היציבות של בנק ישראל אחרי סוגיית הנגידים שזכתה לכותרות בכל רחבי העולם".

"הדולר מצליח להתאושש מעט בשעות האחרונות, אך עדיין קיים פוטנציאל גבוה להמשך הירידות. שבירה מטה של 3.5 תוביל להמשך הצלילות של הצמד אל עבר 3.45".

"היצואנים עשויים להפעיל לחץ כבד על הבנק בקרוב היות והמשך ההתחזקות של השקל פוגעת בהם בצורה משמעותית. המשך ההתדרדרות של הדולר תוביל לפגיע קשה בכלכלה המקומית ולזינוק בשיעור האבטלה.

ב-ATRADE מעריכים כי מגמת התחזקות השקל תימשך ואף תתעצם אם וכאשר הרמה הפסיכולוגית של 3.5 שקלים לדולר תישבר. "המשימה הראשונה של הנגיד העתיד להיכנס לתפקיד בקרוב תהייה לבלום את התחזקותו של השקל בכל מחיר. כאשר הדולר נראה רע מאוד בזירה הבינ"ל, נראה כי המשימה הזו תהייה קשה עד בלתי אפשרית".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אחלה גבר מריו
  הנגיד החדש 12/08/2013 16:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשגילה שאשתו השניה בוגדת בו מחל על כבודו היא עזבה וקיבלה פיצויים הנ"ל התלונן שהיא לא קיבלה פיצויים מוגדלים רק מה שמגיע לה. וזאת במקום לעטוף את מס2 בשטר של 1 דולר ולתת אותה במתנה בצירוף תודה רבה. אם זה היחס שלו לכסף אנחנו יוצאים מהמשבר מהר . כל הכבוד לשרה שבחרה את הנגיד החדש ממבחר גדול ועצום. האחד יחיד ומיוחד גם אציל נפש
  סגור
 • אפשר לחשוב שהיו לו ברירות אחרות עם אתה חי עם פוטניטה
  בדבכט 13/08/2013 09:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשלם כל הון כדי להפטר מהצרה
  סגור
 • 1.
  כולם מציינים כל אפשרות, אם אז, אחרת... בלה בלה בלה (ל"ת)
  אריק 12/08/2013 15:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות