ויגודמן וינאי: "העלאת מס החברות תוביל לפגיעה בצמיחה"

שלמה ינאי: "שני כיווני הפעולה, גם העלאת המסים והגדלת הגירעון - פועלים הפוך ממטרת הגדלת הצמיחה, שבמשק קטן אפשרית רק על ידי גידול ביצוא"
 |  (6)
שלמה ינאי (צילום: Getty images Israel)
שניים מהמנכ"לים המובילים במשק הישראלי בשנים האחרונות, ארז ויגודמן ושלמה ינאי, מבקרים את החלטת הממשלה להעלות את יעד הגירעון ולהגדיל את נטל המס על החברות, וממליצים לבחון את סדרי העדיפויות תוך המשך התמיכה בסקטור העסקי וביצוא שאחראיים לצמיחת המדינה.

בפאנל שהנחה ירום אריאב במסגרת פורום קיסריה אמר ארז ויגודמן, מנכ"ל חברת מכתשים אגן: "95% מה ששמענו פה מתייחס לאיך אנחנו מחלקים את העוגה, אבל פרט לשר האוצר אף אחד לא דיבר על האופן בו מגדילים את העוגה - ולדעתי זה מה שחשוב.

על החשיבות של הסקטור העסקי לצמיחת משק אמר ויגודמן, "אך ורק הסקטור העסקי הוא זה שמוביל לצמיחה של מדינה. בעולם בו אנו חיים כיום חדשנות טכנולוגית היא בעלת חשיבות מירבית לגידול בצמיחה. בעיניי, הפוקוס המרכזי בדיון על הצמיחה צריך להיות על סדרי העדיפויות וצריך לשים דגש על התחומים בהם יש למדינה יתרונות תחרותיים ולהגדיר את מה שצריך לעשות על מנת לחזק את היתרון הזה - רק כך נצליח להגדיל את הצמיחה.

"מי שמדבר על הצורך להעלות את מס החברות לא מבין שזה יוביל לתוצאה הפוכה שתפגע בצמיחה. לראיה, הקטנת המס בשנים האחרונות לסקטור העסקי, תרמה בכך שהיא הובילה להגדלת ההכנסות ממסים למדינה, על רקע הצמיחה שהצליחו לרשום החברותאחרי שהקלו עליהן את נטל המסים".

בעניין ההחלטה על הגדלת הגירעון הביע ויגודמן את התנגדותו ואמר : "דווקא בתקופה של משבר מה שצריך לעשות זה להקטין את ההוצאות. להגדיל הוצאה זה תמיד אפשרי אבל להקטין את הההוצאה בתקופה של אי ודאות כלכלית זה כמעט בלתי אפשרי.

שלמה ינאי, מי ששימש עד לפני כחודש כמנכ"ל טבע אמר "נראה לי שלא צריך להסביר למה צריכה להיות צמיחה, כפי שהסביר אתמול בנאומו שר האוצר. במשק קטן צריך להבין שהצמיחה לא תבוא מהצריכה המקומית אלא בעיקר מהגידול ביצוא. השאלה היא איך אנחנו זוכים ביתרון תחרותי. שני כיווני הפעולה, גם העלאת המסים וגם הגדלת הגירעון פועלים הפוך ממטרה זו של הגדלת היצוא.

"אנחנו עוסקים כמעט ברמה של פרדיגמה ברוב הזמן שלנו בשאלה איך להגדיל את המקורות. אני אומר שהגיעה העת להתייחס בשאלה מה עושים עם העוגה הזו הנקראת תקציב ולא רק לדון על הגודל שלה. אדוני שר האוצר, יש כיום הזדמנות לממשלה כל כך גדולה לדון בסדרי העדיפויות, לדון באיך מגדילים את האפקטיביות של השימוש בכספי התקציב" סיכם ינאי את דבריו.


תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מס בורסה
  שמעון 28/06/2012 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנגיר בימקום לדבר על מס כורסה נותן שיעור בכלכלה לא מתאים שטייניץ אתה וביבי ופישר תהרסו את המדינה היפה הזאות
  סגור
 • 5.
  הטענה שהפחתת מיסים לחברות תחלחל למטה הוכחה כשקר
  מעמד הביניים 28/06/2012 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשנים האחרונות גם בישראל וגם בארה"ב ירדו מיסי החברות , והנה מה שקרה: 1. האבטלה לא ירדה, יש יותר עובדים עניים. 2. משכורות לא עלו , להיפך יש שחיקה 3. משכורות המנהלים הבכירים הכפילו עצמם בעשור 4. הפערים בין עניים לעשירים גדלו למימדים מבישים. כך שהוכח מעל לכל ספק שמיסים נמוכים לחברות לא משפרות כלום לרוב האוכלוסיה , אלא רק את מעמדם של האלפיון העליוןץ
  סגור
 • 4.
  חצופים- שעורי מס החברות בישראל נמוכים מאוד (ל"ת)
  אחד 28/06/2012 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  העלאת מס חברות הוא חובת השעה !!!!!
  אנליסט 28/06/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין ברירה , אם חייבים כסף צריך לקחת אותו מאלו שהרוויחו הכי הרבה , ושיפסיקו לבכות שיעורי המס ירדו מ36 אחוז ל25 , לא יקרה כלום אם ישלמו 27 אחוז מס
  סגור
 • 2.
  עדיף שמס החברות יעלה ולא המעמ (ל"ת)
  מה אתם אומרים 28/06/2012 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  להקטין את משכורות שלכם ולהעלות את שלי (ל"ת)
  סדר עדיפויות 28/06/2012 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור