הריבית האפסית: מבול של הנפקות אג"ח לאחר פרסום הדוחות לשנת 2014

הרעב של המוסדיים לאג"ח: בנק הפועלים הצליח לגייס אתמול 3.5 מיליארד שקל בריבית של 0.15% בלבד
|
אשראי חוץ בנקאי

הריבית הנמוכה במשק דוחפת בעלי דירות למחזר משכנתא וכך ניתן לחסוך עשרות אלפי שקלים ואף יותר מכך. עבור החברות הציבוריות מדובר בחיסכון של עד עשרות מיליוני שקלים. גל גדול של הנפקות אג"ח צפוי בתקופה הקרובה לאחר הסרת המגבלה בגלל פרסום התוצאות לסיכום שנת 2014.

כאשר בצד אחד יש ריבית נמוכה ובצד השני מיליארד שקלים שמצטרפים לשוק ההון מדי חודש בעיקר דרך הפנסיה - התוצאה היא רעב של המוסדיים לאג"ח אפילו בריבית נמוכה.

אתמול נרשמה הנפקת אג"ח מוצלחת במיוחד של הפועלים. הבנק תכנן לגייס 2 מיליארד שקל במגרת סדרת אג"ח חדשה צמודת מדד - מספר 34 במח"מ של 5 שנים, אך לאור הביקושים הגדולים ההנפקה הורחבה ל-3.5 מיליארד שקל. הריבית נמוכה מאוד 0.15% ובנטרול עמלת התחייבות מוקדמת הריבית נמוכה יותר.

מלבד הבנקים, אחד הסקטורים שצורך אשראי גדול הוא סקטור הנדל"ן. החברות זקוקות לאשראי כמו חמצן לנשימה והן מנצלות את הריבית הנמוכה בשוק והמומנטום החיובי ופועלות לגיוס הון על ידי הנפקות אג"ח.

ברשימה הארוכה ניתן למנות את אפריקה ישראל, אפריקה נכסים, ומגה אור שכבר השלימו בהצלחה הנפקות אג"ח ובהמשך חנן מור שצפוייה לגייס בשבועות הקרובים כ-40 מיליון שקל, דרבן, ריט1, קרסו, אאורה, אלרוב נדלן, מליסרון ועוד.

רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות מסביר: "זה המשך של המגמה שקיימת איתנו כבר תקופה ארוכה. אין ספק שסביבת הריבית הנמוכה ממשיכה לתמוך בגיוסים של חברות ובטח במיחזורים. הריבית הנמוכה משפיעה עוד יותר על שוקי המניות - שם יש עלייה בביקושים כיוון שבהיעדר אלטרנטיבה המשקיעים מעלים את מרכיב הסיכון בתיק".

ליאור פייס, מנכ"ל רוסאריו קפיטל: "זה המשך של 2014. אתה רואה מה שקורה בעולם וגם בארץ - שוק האג"ח עובד כי הריביות הנמוכות מעודדות להמשיך ולגייס. נראה עוד הנפקות  רבות בחודשים הקרובים, לפני ואחרי פסח עד שתהיה שוב מגבלה - הפעם בגלל פרסום הדוחות הכספיים של הרבעון הראשון".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות