10 דרכים לניהול נכון של תקציב המשפחה

|
מזומן, צילום: פיקסביי
החיים כיום מלאים בפיתויים, בשפע, בתחלופה. הכל קורה כאן ועכשיו, לכל דבר ועניין יש לנו יועץ, מאמן או נותן שירות. יש לנו ספר ורופא, מדקר, גנן ומכונאי רכב. יש מאמן עסקי ויועץ זוגי ואפילו בנקאי אישי.
אך מי אחראי על האינטגרציה? מי הוא האחד שמנצח על המיזוג בין כל אותם נותני שירות? אחד שיהיה לו מספיק אכפת לבדוק בציציות שאין כפל חיובים? שההכנסה עולה על ההוצאה? שנשאר כסף לחיסכון? אחד שרואה את התמונה הגדולה מלמעלה.


מי הוא רופא המשפחה של הכספים שלך?

3, 2, 1 איך מתחילים?
מהדבר שהכי קל לנו.
פו הדוב אמר פעם ש"ברגע שהבנת איזו מכפות הרגליים היא כף הרגל הימנית, כבר אין לך הרבה התלבטויות מי מהן היא הכף השמאלית ואז נותרה הבעיה באיזו מהן להתחיל לצעוד".
המידע הנגיש לנו כיום הינו עצום ובלתי נגמר, ישנן אפליקציות ותוכנות ואין ספור טיפים ותוכן כיצד להתחיל ומה צריך לעשות צעד אחרי צעד.
ניהול התקציב פוגש כל אחת ואחד במקום אחר, וזה לא משנה אם הסיבה להתחיל להתנהל נכון היא ריבוי התחייבויות, רצון לחסוך עבור השקעה או סגירת חודש במינוס. לניהול כלכלי נכון אין גיל, זמן, מגדר או מצב סוציואקונומי מסוים.


10 דרכים יישומיות שניתן להתחיל כבר היום

(מחקרים מראים כי החלטה הנלקחת ברגע, סופה להחזיק מעמד רב יותר...)
 

1. שיטת ניהול המתאימה לכם

לניהול כסף ישנן כיום אין סוף תוכנות, שיטות מעקבים, טבלאות, אפליקציות והיד עוד נטויה. השקיעו זמן בשלב זה ובחרו את הדרך המתאימה לכם ביותר על מנת שהתפעול והמעקב החודשי יהיה כמה שיותר זמין, קל ונוח עבורכם כך שיחזיק מעמד לאורך זמן.
מחשבוני בנק, טבלאות אקסל ואפילו נייר והעיפרון. הכל הולך.
 

2. בניית סדרי עדיפויות

לרובנו שם משפחה אחר מרוטשילד ועל כן אנו בעלי סכום כסף מוגבל אותו אנו צריכים לחלק בין החובות לרצונות שלנו. זמן טוב להביט על אורח חיינו ולהחליט מה חשוב לנו יותר ומה פחות. על מה לא היינו מוותרים ואיפה כן ניתן לקצץ. האם מלתחה חדשה בכל עונה או הגדלת החיסכון לרכישת נכס או הכנסה מניבה אחרת?
 

3. סוף ימי המונופול

טלוויזיה, טלפון, גז, אינטרנט ועוד. כולם ספקים בשוק רווי תחרות, נצלו זאת לטובתכם. מספיקה שיחה אחת פעם בשנה על מנת לקבל את המבצע העדכני ביותר ולרוב גם את השירות החדיש והטוב ביותר.
 

4. כרטיס אשראי אחד

נמצא כי שיעור הכרטיסים הלא פעילים בהם מחזיק הציבור עולה במהלך השנים, לדוגמא בתחילת שנת 2014 עמד שיעור כרטיסי האשראי הלא פעילים על 18%, בתחילת 2016 על כ־20%, וכעת מתקרב ל־23% מכלל הכרטיסים התקפים.
אמנם מועדונים רבים מציעים הנחות בכרטיסי האשראי, אך תמיד יש לבדוק את העניין עד תום ולעקוב. יתכן כי ההסכם תקף לשנה, שנתיים ולעיתים אפילו רק לחודש הראשון.
 

5. הפסקת רכישות בתשלומים

פריסת קניות חודשיות קבועות לתשלומים זו טעות כלכלית. בחישוב קל ופשוט ניתן לראות כי אם נפרוס את הקניות בסופר כל פעם ל-4 תשלומים, בסוף החודש הרביעי סכום ההוצאה יהיה שווה לסכום הראשוני של החודש הראשון. תחושת האופוריה הינה מדומה ובסופה פוגעת במעקב ומכניסה אותנו לחובות נוספים.
 

6. שימוש במזומן בנקודות תורפה

בגדים, מסעדות, ציוד לבית, צעצועים, טיפוח. לכל אחת ואחד נקודות חולשה בהן קשה יותר לשלוט בהוצאות ובמעקב. ועל כן במצבים אלו משיכת סכום כסף מוגדר מראש עבור אותה מטרה יעזור לנו בשליטה - לא עוד מעקב אחרי כרטיס האשראי או איסוף קבלות. לדוגמא: נמשוך 1,000 ₪ בתחילת החודש עבור מסעדות ואכילה מחוץ לבית, וכשנגמר הכסף – נפתח אתר מתכונים ונבשל בבית.
 

7. קניה חכמה בסופר

מתוך נתוני הלמ"ס למשפחה ממוצעת נתח ההוצאות המשתנות הגדול ביותר הוא על קניות בסופר. מקובל לטעות שאין היכן לחסוך מכיוון שאוכל הינו מוצר חיוני ובסיסי. עם זאת קניה עם רשימת קניות מדויקת (משפחה ממוצעת זורקת לפח מזון בשווי 3,200 ₪ בשנה!), הליכה לסופר בעל עגלת קניות זולה, קניה של מוצרים מקבילים ולאו דווקא מותגים. יוזילו את עגלת הקניות בעד אלפי שקלים בשנה!
 

8. תכנון שנתי

רוצים חופשה משפחתית בחו"ל באוגוסט? יש בת מצווה לילדה? קייטנות ביולי? אל תמתינו עד לרגע התשלום ואז תשברו את הראש מהיכן לקחת כסף. קחו כל הוצאה שנתית גדולה וחלקו אותה לשניים עשר חודשים. הפרשה חודשית קטנה יותר תקל על ההוצאה הגדולה לכשיגיע הזמן.
 

9. חינוך כלכלי בבית

בשנת 2016 השיק משרד החינוך בשיתוף הנהגת ההורים פיילוט בשם "טעימות פיננסיות" המיועד לילדי כיתות ג' ו-ד', במהלכו מקנים לילדים מושגים בסיסיים בחינוך פיננסי כגון קביעת סדרי עדיפויות, ניהול תקציב משפחתי, חיסכון ותכנון הוצאות.  
ילד שיבין כיצד מתנהלים הדברים ומה עומד מאחורי החלטות כלכליות ישתף פעולה בצורה מיטבית מתוך מקום של הבנה ורצון להצלחה.
 

10. מעקב - ישיבת תקציב

ישיבת תקציב זו לא מילה גסה! ללא מעקב, ניתוח והפקת לקחים אחת לתקופה (חודש, רבעוני, חצי שנתי), אין משמעות לניהול התקציב. בבואנו לבנות תקציב הראיה השנתית והתכנון קדימה קריטיים להצלחה.

כמה מילים לסיכום

חשוב לזכור ששינויים אינם מתרחשים בן לילה וניהול תקציב דורש ידע, זמן וגם יצירתיות.
תקציב מוצלח יבטא במדויק את הצרכים והרצונות שלי, תוך כדי הבנה אמיתית והפנמה של היכולות הכלכליות שלי.
בהצלחה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות