אחריות אישית? לא בבית ספרנו | על דברי גלנט בכנס שדרות

?חיה נחום, מומחית למיתוג פרויקטי נדל"ן למגורים ובעלת "המטבחון פרסום", חושבת שתקיפת היזמים ע"י שר השיכון והבינוי היא העברת האחריות למישהו אחר - ומסבירה למה
|
(3)

אתמול ניצל שר הבינוי יואב גלנט את הבמה שניתנה לו בכנס שדרות לחברה כדי לתקוף באופן חריף את היזמים וקרא להם "קוזקים נגזלים וחזירים", בהתייחס ליוקר מחירי הדירות  בשוק. אם כבוד השר גלנט היה מדבר כך בבית ספר של הבן שלי, כבר מזמן היו קוראים להורים שלו לשיחה ואולי עם ההיסטוריה שלו הוא היה גם מושהה לשלושה ימים מבית הספר.
אז עם כל הכבוד לשר גלנט ולסגנון הדיבור הרהוט שלו, במיוחד הוא  צריך להכיר את המושג ״הפוסל במומו פוסל״.

אני בטוחה שהאלוף במיל' גלנט לומד מהר, ולכן הוא כבר יודע שרובן המכריע של הקרקעות הפנויות לבנייה במדינה, מעל ל-90%, הן בבעלות המדינה. עדיין הייתה לו התעוזה לומר ש"קבוצת קבלנים ניצלה את עליית מחירי הקרקעות ו'השתלטה' על רבות מהן כדי לשמור אותן ולהמתין שמחיריהן עוד יעלו". גלנט הוסיף חטא על פשע וחזר על הספין המוכר של שר האוצר, לפיו הקבלנים התרגלו לרווח בלתי סביר ועושקים את האזרח במחיר הדירה. אז להזכירך כבוד השר: קרוב למחצית משווי הדירה הוא תשלומים למדינה שמתגלגלים בסוף למחיר הדירה. למשל רכיב הקרקע, המיסים וההיטלים על הקבלן וחלק מתשומות הבניה.

על פי דוח אפס שהגישה חברת פרשקובסקי לבורסה נחשף  למשל כי על דירה של 1.4 מיליון שקל בבאר יעקב משלם הקבלן למדינה 100,000 שקל על מס רכישה, אגרות בנייה והיטלי פיתוח. לזה יש להוסיף את רכיב הקרקע עליו אחראית בלעדית המדינה, כאמור, ועלותו 31% ממחיר הדירה – 438 אלף שקל. לצד אלה יש את עלויות הבנייה המתומחרות בפרויקט זה ב-560 אלף שקל לכל דירה. גם אותם הייתה יכולה המדינה להוזיל, אם הייתה רוצה, באמצעים שונים.

לדעתי ראוי שהשר גלנט יבדוק קודם כל טוב טוב בציציותיו הוא לפני שהוא מטיל רפש באחרים. החזירה האמיתית בסיפור הזה היא המדינה שמחזיקה ברוב הקרקעות, שולטת על קצב הוצאת המכרזים ואחראית על תהליכי הבירוקרטיה השונים, למשל כמה זמן ייקח לתת היתר בניה בוועדות התכנון שלה. ואם בגלנט עסקינן, הרשו לי לא להתפלא מהצביעות שנוטפת מהכרזותיו על השתלטות הקבלנים על קרקעות מדינה וזאת בתור אדם שעשה מקרקע ציבורית בניגוד לחוק שביל גישה פרטי לנחלתו. 

שר הבינוי שלנו כזכור לקח את החוק לידיו כשפלש, ברגל גסה יש לומר, לשטח ציבורי במושב עמיקם וסיפח אותו לשטח הנחלה שלו. כל זאת  ערב מינויו  לרמטכ"ל. אבל בסוף, ממש כמו בבית הספר הוא נקרא לחדר המנהל, במקרה שלו הוא נקרא למבקר המדינה לבירור, שלאחריו פרסם המבקר מסקנות לפיהן "גלנט עשה שימוש חורג בשטח הציבורי הפתוח הסמוך לביתו המיועד לכלל לצורך מעבר רק לכלי רכבו. השימוש החורג נמשך שנים ארוכות". בנוסף, קבע המבקר שגלנט חתם על תצהירים כוזבים בנוגע לעיבוד החלקה שפלש אליה ולשביל שסלל בשטח הציבורי.

בעקבות כך הגיש היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין חוות דעת שלפיה עולה תמונה כללית של "אדם העושה במקרים לא מעטים דין לעצמו תוך קביעת עובדות בשטח". בתשובה לבג"ץ כתב וינשטיין כי "הנתונים הקיימים באשר להתנהלותו של האלוף יואב גלנט, מעלים קשיים משפטיים משמעותיים באשר לסבירות ההחלטה למנותו לרמטכ"ל" בעקבות כך ביבי שלח אותו הביתה.

והיום, יואב גלנט הוא הצל של כחלון...

למרות שגלנט הגיע לדרגת אלוף בצה"ל כנראה הוא שכח את אחד הערכים של צבא העם - אחריות אישית. הומרוס אמר ״אחדות גורמת  לעוצמה, פירוד גורם למפלה״. אולי במקום לתקוף את הקבלנים למען הספין, תיקח אחריות על צעדיה של המדינה וכשר הבינוי שלה תחשוב על שיתוף פעולה שיפתור את בעיית הדיור בישראל.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אכן, כך כתבתי מיד לאחר שנשא דבריו.
  יש ר א לי 05/12/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מהרגע שפשט מדיו שכח מהי אחריות אישית. במקום לקשקש ולהאשים שווק עשרות אלפי יחידות דיור, העניין שאינך יכול, כחלון נטל את כל הסמכויות אבל אין לו למסכן מספיק קרקעות מתוכננות לשיווק. כחלון שם את כל הכסף על קלף אחד שהוא מחיר למשתכן, הוא יפסיד ואנחנו איתו. במצב הנתון והנראה לאופק מחירי הדיור לא ירדו ואף יעלו וכחלון וגלנט יאשימו את כל העולם (בסיועו של אביגדור ראש מטה הדיור שמקשקש שטויות ושהבטיח שאם מחירי הדיור לא ירדו עד 2017 הוא ילך הביתה, אז שילך).
  סגור
 • 2.
  כבוד לכותבת. כל מילה - זהב. (ל"ת)
  אחד 03/12/2016 20:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  המספרים מוכיחים מיהו הקוזק הנגזל
  קובי 02/12/2016 08:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל הכבוד , הכתבה מבהירה כי גלנט משקר לציבור ובמקום עשיה בשטח הוא מחפש תירוצים ואשמים. גלנט לך הביתה אתה לא מתאים לתפקיד שר הבינוי!, תמשיך ללקק לביבי.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות