סקטור האנרגיה מתומחר ברמות נוחות - הזדמנות כניסה

מנהל מחלקת המחקר ב-IB, לירן לובלין, מסביר כי תחילת הזרמת הגז צפויה להוריד רמת הסקפטיות של השוק לגבי היכולת של השותפות במאגרים לייצא גז למצרים
|
(8)
לירן לובלין, צילום: אילן בשור

"סקטור האנרגיה כולו מתומחר ברמות נוחות והירידה בחוסר הוודאות סביב הסכם הייצוא מהווה הזדמנות כניסה במחירים נוחים". כך מסבירים בבית ההשקעות IBI.

לדברי לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר ב-IBI, "להערכתנו תחילת הזרמת הגז צפויה להוריד רמת הסקפטיות של השוק לגבי היכולת של השותפות במאגרים לייצא גז למצרים (על אף שנותרו סיכונים) ולמתן במידה מסויימת את התנודתיות במניות תמר ולוויתן. אירוע תחילת ההזרמה ממאגר לוויתן בסיום שנת 2019 התפרש כאירוע חיובי מאוד והביא לעלייה בכלל המניות בסקטור. בשבועיים הראשונים שמאז תחילת השנה מחקו המניות כמעט את כל העליות של וחזרו בקירוב לרמות של טרום תחילת ההפקה".
 
לדברי לובלין, מדובר בשלושה אירועים מרכזיים. 

תחילת ההפקה היא ארוע משמעותי אך משני בחשיבותו לייצוא
כלל השוק שלקראת תחילת השנה מאגר לוויתן יחל בהזרמה של גז טבעי לשוק המקומי ועל כן לא היה מדובר בהפתעה. אך כפי שטענו רבות בעבר הסיפור המרכזי והיחיד שיכול לאזן את ההיצע הגדול של גז שצפוי לפגוש את השוק בשנים הקרובות הוא הייצוא למצריים. ועל כן, להערכתנו השוק המשיך (וככל הנראה ימשיך) לתמחר רמת סיכון נוכח הפוטנציאל שהסכם הייצוא לא יתממש במלואו. חשוב לציין כי אי התממשותו המלאה של הסכם הייצוא מוציאה מאיזון את משוואת הביקוש וההיצע בשוק שעל פי חלק מהתחזיות גוזרת עודף היצע.

דחיית הנפקת המניות של תמר פטרוליום הציפה מחדש את הבעיה שבמכירת החזקות דלק בתמר 
הנפקת המניות של תמר פטרוליום בהיקף של 140 מיליון שקל שלא יצאה לפועל הציבה מול השוק את סוגיית היכולת של דלק קידוחים למכור את החזקתה (22% או מעל למיליארד דולר במונחי שווי החזקה) במאגר תמר במחיר שקרוב למחירים הנגזרים בשוק. לפי הערכה שלנו השווי הנגזר למאגר מישראמקו עומד על כ- 6.5 מיליארד דולר ואם השוק התקשה לספוג היצע של 140 מיליון שקל אנו מעריכים כי מכירת החזקות דלק במאגר תהווה משוכה מאוד משמעותית.

בצד החיובי יש לציין את המפגש שקיימה דולפינוס עם המשקיעים בשוק הישראלי 
המפגש אמנם לא סיפק הרבה מידע חדש והמסרים היו דומים לאלו שנמסרו בתקופה האחרונה גם ע"י שותפות לוויתן, אך בהחלט ניתן לומר שהוא גרם לתחושת נוחות של המשקיעים אל מול דולפינוס שהייתה נעלם עד לאותו מפגש. 

לובלין סיכם ואמר כי "לא ניתן להתעלם מעובדה שהסיטואציה השתנתה ותמחור שדומה ליום שלפני תחילת ההפקה הוא ככל הנראה מוטה כלפי מטה, השוק היה סקפטי ולפחות בשלב זה הסכם הייצוא יצא לפועל ועל כן ראוי לתמחר סיכון נמוך יותר.אבל, עדיין קיימים סיכונים. הסיכון הגיאופוליטי ימשיך ללוות את הסכם הייצוא לכל אורכו וככל הנראה לא ניתן למתן אותו. בטווח הבינוני נקודת המבחן הבאה של ההסכם תהיה הכמויות שימכרו בפועל. כפי שציינו לעיל, הכמות החוזית מאזנת (כמעט) את ההיצע הצפוי בשנים הקרובות אך התוצאה של מכירת כמויות נמוכות יותר עלולה להביא למלחמת מחירים בחוזים שבשוק המקומי ולהשפעה שלילית על שותפויות תמר ולוויתן.
 
"אנו סבורים כי תחילת הזרמת הגז למצרים היא חדשות מצוינות לרציו ודלק קידוחים ושתי השותפויות יגיבו בחיוב להודעה. בהערכת השווי שלנו למאגר הייצוא למצריים מתומחר בתרחיש הבסיס של המאגר ומותיר אפסייד בשתי המניות החשופות אליו. מנגד, התרחיש הנגזר למאגר תמר מישראמקו הוא שלילי יותר ונותן הסתברות נמוכה לייצוא ועל כן הרגישות לסיכונים שציינו היא גבוהה יותר במאגר לוויתן. בשורה התחתונה, אנו סבורים כי הסקטור כולו מתומחר ברמות נוחות וכי הירידה בחוסר הוודאות סביב הסכם הייצוא מהווה הזדמנות כניסה במחירים נוחים".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אנלייט יעד גבוה חבל לפספס שווה שווה (ל"ת)
  יוס 16/01/2020 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  זה הזמן
  גדעון 16/01/2020 14:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מי שיכנס היום ירוויח בגדול..תזכרו מה אמרתי
  סגור
 • 4.
  טלטל החמאר חושב רק על צעצועים בשקל לנכדים
  uk 16/01/2020 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ממ
  סגור
 • 3.
  משחק מכור
  משקיע 16/01/2020 13:17
  הגב לתגובה זו
  6 0
  יש גורם אינטרסנטי בעל ממון רב ואולי מעבר לכך שמטפל במניות ןלא נותן להם לעלות כנראה מהסיבה של איסוף בשערים נמוכים
  סגור
 • זה כמה גורמים מתואמים (ל"ת)
  תלסר 16/01/2020 13:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  מסחר מוזר
  אלון 16/01/2020 12:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מתנהל כבר הרבה זמן במניות הגז. כל ידיעה טובה, מביאה לירידות שערים. המוזר והחשוד יותר מכל, הוא מצב בו מניות עולות במהלך היום במעל חמישה אחוזים וממש לפני סיום המסחר הן מסיימות באפס. אתמול זו הייתה רק דוגמית. השאלה מי ומתי יחקרו מה באמת קורה במסחר במניות אלה ואם אין מי שמשפיע עליהן בצורה מניפולטיבית.
  סגור
 • 1.
  המניות מרוסקות 50%
  איש 16/01/2020 11:53
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בזמן הזה מניות אחרות טסו עשרות אחוזים מינימום.בסופו של דבר יצחק תשובה נכשל בענק הוא התעשר אבל המשקיעים מופסדים קשות.כל הסקטור הזה גמור שנים שהוא יורד בזמן שהשוק עולה לדעתי הכסף של השקיעים הלך
  סגור
 • גם הפרטיים ירוויחו לפי מס היחידות
  פיט 16/01/2020 13:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תשובה מחזיק יחידות כמו שכל אחד מחזיק יחידות-והוא מחלק הרווח לפי יחידות.ככה שאתה טועה ואם הוא ירוויח גם הפרטיים ירוויחו לפי מס היחידות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות