ההחלטה בעניין פישמן נדחתה, השופט אורנשטיין קרא לצדדים לנסות להרגיע את הרוחות

 | 
(1)
אליעזר פישמן, צילום: ענת דניאלי
הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב באשר לסוגיה האם איש העסקים, אליעזר פישמן יוכרז כפושט רגל לאור חוב אדיר המוערך בכ-5 מיליארד שקל הסתיים כאשר השופט אורנשטיין לא קיבל החלטה ומבקש מהצדדים להרגיע את הרוחות.
"כפי שאמרו פה אנשים. צריך להוריד להבות. יש הקצנה גדולה של מה שלא צריך, וחוסר שיתוף פעולה. זה לא צריך להיות כך", כך אמר אורנשטיין והוסיף כי "אפשר להגיע להבנות והסדרים מבלי להתלהם ולהתנצח על דברים מיותרים. אני חושב שזה לא במחוזותינו".
עוד אמר אורנשטיין כי "לפעמים זה מגיע לכדי קיצוניות והשתלחות. יש צורך להגיע לכוונה משותפת בנכסים. יש צורך לשמור על שיתוף הפעולה ויש אינטרס שזה מה שיהיה לחיייב, לרעייתו וילדיו. הם בעין הסערה ואין מנוס. יש צורך לשיתוף פעולה מלא ואני מצפה לכך. הם צריכים לסייע ככל האפשר. אני טרם החלטתי בעקבות דברי הבנקים. יש לא מעט בקשות הממתינות לדיון. אני חושב שצריך לקחת צעד אחד אחורה כולם. המטרה היא שנתכנס לממש ולהשיג ולא להתחפר. אני מציע שתשתפו פעולה מבלי לתת צווים.  דיסקונט עצרו את הכסף לתשלום קופת המנהל המיוחד. אני לא מקל ראש ואני מצפה שזה יסודר". 
לעניין כספי המחייה של טובה הוסיף ״אני צריך עכשיו לבקש קבלות מטובה פישמן על דירתה בסביון? זה לא מכובד. יש טבלה שאדוני מצרף, כמה משלמים על כל דבר. זה לא שם ולא ראוי". 
בפתח הדיון, המנהל המיוחד מטעם ביהמ״ש לנכסי פישמן, עו״ד בנקל טען לאי שיתוף פעולה מצד פישמן ומשפחתו. מנגד, עורך דינו של פישמן טען כי לא ניתן לשתף עם בנקל פעולה וכי ׳כל דבר שנאמר לו הופך באופן מובהק למעוות׳.
עו״ד יוסף בנקל, פתח את הדיון ודיבר על הקשיים בבירור מצבת נכסי פישמן וגודל החובות. לטענת בנקל, גם פישמן מבין כי הוא פושט רגל משום שמודה הוא בחוב של מיליארד וחצי שקל. "ישנו חייב שהודה בתיק מס הכנסה, כי פרקטית הוא פושט רגל. בתצהיר למס הכנסה הוא אומר החברות לא יודעות לשרת את החוב. לשמוע היום שהוא מתנגד לפשיטת רגל, כשהוא מודה בחוב 'רק' של מיליארד וחצי שקל. לצורך הדיון היום אני מוכן להתפשר, לא על חשבון זכויות הנושים על מיליארד שקל חוב. אז מה? יש פה פשוט רגל שלא מסוגל לשלם את החוב. קח את המספר של מיליארד וחצי או של מיליארד".
עו״ד שולי גולדבלט המייצג את פישמן, השיב לטענות בנקל ותקף בחריפות את טענתו כי הם מערימים קשיים בהבנת החוב: ״3 ימים אחריו מינוי בנקל הגענו למשרדו והבאנו קלסר הכולל פירוט החברות והחובו וכולל השעבודים לבנקים. כמו כן, בתאריך ה-12/12 פגשנו את כלל הנושים ונתנו את כלל הנתונים ולא הייתה כל טענה. 
לדברי גולדבלט, ״היה רצון בפגישת הנושים להתקדם להסדר חוב. היה מצד החייב (פישמן)  שיתוף פעולה מלא. בתוך כך, הוגשו מצד בנקל לביהמ״ש טענות שאין בהם דבר. ומה מצפה בעל התפקיד? שיבואו אליו וישתפו פעולה באופן מלא, כשכל דבר שנאמר לו הופך באופן מובהק למעוות? עם כזה בעל תפקיד קשה לשתף פעולה. הוא משמיץ אותם. הוא טען כי הבנקים היו שותפים אינטימיים של החייב. מה הוא רוצה לומר בכך? שאין חוב? כי אם אין חוב לבנקים - אין תיק״. 
״פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל"
בדו״ח הראשון שהגיש המנהל המיוחד לביהמ״ש הוא כתב כי מדובר בפשיטת הרגל הגדולה ביותר שנראתה. באותו הדו״ח הוסיף הוא את תיאור מצב החוב: "עד למועד הגשת דו"ח זה הונחו על שולחנו של הח"מ הוכחות חוב, בהיקף פנטסטי של כ-4 מיליארד שקל (!)". בנקל גם טען כי פישמן ובני משפחתו, נערכו למצב פשיטת הרגל שנים. לדבריו, הם "החלו להיערך כבר לפני כ-16 שנה, לכל המאוחר, לאפשרות שהחייב יפשוט את רגלו, ובעקבות כך תקרוס הקבוצה כולה, ועשו כל שביכולתם כדי להעביר חלקים ניכרים מנכסיו לשליטתם הישירה והעקיפה".
להלך טבלת החובות כפי שהציג בנקל בדו״ח שהגיש לביהמ״ש. יש לציין כי טבלת החובות אינה סופית וההערכות הן כי חובו של פישמן מוערך בכ-5 מיליארד שקל ולא בכ-4 מיליארד שקל.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פישמן חייב כסף על זה אין ויכוח
  מאיר פ 23/03/2017 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה הבנקים נתנו כי מנהלי הבנקים מפשלים פעם אחר פעם ובנק ישראל מגן אליהם, פישמן חא רימה נכון ניצל טוב טוב את הטמטום של מנהלי הבנקים ולקח כספי פנסיה וציבור , פישמן חא עינבל אור , כונס נכסים ובית המשפט לא יכול לבוא ולקחת לבני משפחתו את הרכוש כי עוד פעם פישמן זה לא עינבל אור. ( דפקו אותה מכל הכוונים ) הכונס רוצה לעשות לפישמן זובור אבל עוד פעם פישמן לא מטומטם ולא פרייר עורכי הדין של פישמן מכירים את החוק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות