פלוג תתמוך ברפורמה בשוק כ. האשראי? "תחרות אינה עומדת בסתירה ליציבות"

לכבוד השקת ספרו של פרופ' מאיר חת, התייחסה נגידת בנק ישראל ליציבות הבנקים וחשיבות הגדלת התחרות
 | 
(8)
זורעת אופטימיות
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג התארחה היום (ה') באירוע לכבוד השקת ספרו של פרופ' מאיר חת. הנגידה ניצלה את ההזדמנות בכדי להסביר את ההשקפה של הבנק המרכזי בישראל בסביבה העולמית המאתגרת. 
לדבריה, בנק ישראל תומך ברפורמות אשר נכון לקדם לשם הגברת התחרות בשוק האשראי ובמערכת הפיננסית, אך יתנגד לצעדים שבשם "התחרות" עלולים לפגוע בצרכנים, ובציבור בכלל.
היא ביקשה שוב להבהיר את חשיבות עמידותה של המערכת הפיננסית הישראלית "העובדה שבישראל לא נדרשנו להציל אף אחד מהבנקים תרמה ליציאה המהירה שלנו מן המשבר העולמי עם נזק מועט לצמיחה, לתעסוקה ולרמת החיים. ניסיונן של מדינות אחרות מלמד מהו הנזק שנחסך מאתנו בזכות השמירה על יציבות מערכת הבנקאות, ואיזה נזק עלול להיגרם לנו אם כקובעי מדיניות לא נדע לעשות זאת בעתיד".
בנק ישראל לא אחת מואשם בכך שהוא מעדיף את יציבות הבנקים על פני הענקת תנאים נוחים לאוכלוסיה המקומית. פלוג ביקשה להדגיש ש "בנק ישראל פעל ופועל לטובת הבטחת האינטרס הציבורי ובכלל זה קידום תחרות, שהיא קריטית לקיומו של מגזר פיננסי מתקדם. תחרות אינה עומדת בסתירה ליציבות. אנחנו מקדמים את התחרות במערכת הפיננסית, קידמנו, ונמשיך לקדם אותה". עוד הוסיפה כי בעבר "למדנו מהו הנזק שעלול להיגרם מכך שמאפשרים לגופים פיננסיים להפיק רווחים תוך נטילת סיכונים גבוהים ותוך הטלת סיכונים גבוהים על הציבור הרחב, כאשר רגולטורים עומדים מנגד ולא מצליחים לעקוב אחר הסיכונים".
כחלק מהכנסת התחרות בשוק הפיננסי קיימת היוזמה להפרדת חברות האשראי מהבנקים. פלוג טענה כי "הקמתי ביחד עם שר האוצר את וועדת שטרום, ובנק ישראל הוא ציר מרכזי בעבודת הועדה ובגיבוש המלצותיה, שאחת המרכזיות שבהן היא הפרדת שתי חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים. אולם, חשוב להבין שחברות כרטיסי האשראי הן בעלות חשיבות מערכתית ליציבות המשק, וככאלו צריכות להמשיך ולהיות מפוקחות על ידי בנק ישראל. אחרת, יווצר חשש מהותי לכך שהנזק מהפרדת חברות כרטיסי האשראי יהיה גדול מהתועלת".
האם הבנק בדרך לקבוע ריבית שלילית? לאור המשבר האחרון חלק מהכלכלנים מאמינים כי הבנק המרכזי בישראל עשוי להוריד את הריבית במשק לריבית שלילית, כפי שבוצע ביפן לאחרונה ובשוודיה. הנגידה לא התייחסה לכך מפורשות אך אולי ניתן לגזור את דעתה בנושא מההתייחסות שלה לגבי תפקידו של בנק ישראל: "בנק ישראל, כמו בנקים מרכזיים אחרים בעולם, מחזיק בידע ובהתמחות והינו הגורם המתאים ביותר לפקח על גופים בעלי חשיבות פיננסית מערכתית. חשוב שגורם המנותק מהפוליטיקה, שאינו נדרש להימדד על פי מידת הפופולריות היומית שלו, יהיה אמון על היציבות".
דברי הנגידה נאמרו במסגרת נאום בביה"ס למשפטים במכללה למנהל.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  למה ריבית 0 וקניית מניות
  אישה שנואה ויהירה 23/02/2016 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנק אינו קרן גידור
  סגור
 • 5.
  המטרה: מלחמה בבנקים או טובת האזרח?
  אשר 19/02/2016 02:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כאשר פניתי לאחת מהחברות לאשראי חוץ בנקאי שנלחמת בבנקים, קיבלתי הצעה יותר יקרה ממה שהבנק שלי מציע - כשהערתי להם התשובה היתה: "נכון אבל לפחות אתה עוזר להלחם בבנקים"!!
  סגור
 • 4.
  קודם שבנק ישראל ידאג שלאנשים יהיה כסף
  תחרות 18/02/2016 20:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חוץ ממשכנתא ואשראי
  סגור
 • 3.
  כל הרפורמות נגד הבנקים השיגו תוצאה רעה לאזרח
  האזרח 18/02/2016 20:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עד עתה הרפורמה לגבי נוהל קופות גמל וקרנות לא תרמו לאזרח
  סגור
 • זה לא נגדם זה נגד האזרח . ובעד חברות בטוח שיתעשרו
  הרפורמה נגד הבנקים 18/02/2016 21:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מעמלות. קודם משקרים את האזרח ומשכנעים אותו שזה לטובתו ואז הוא רואה שרימו אותו. כנ"ל לגבי ועדת בכר , האשראי שיהיה יותר יקר לאזרח . וגם שישינסקי והתמלוגים ההסתה של יחימוביץ שזה יהיה לטובת האזרח היתה שקר. הכסף הולך לממשלה האזרח רק מפסיד מנפילת שערי המניות . גם יקבלו פחות דיבדנדים כי הממשלה לוקחת קודם. והתוצאה ניצול האזרח ברמאות שזה לטובתו. כחלון משקר
  סגור
 • 2.
  אשה מנותקת מדושנת עונג
  פלוג 18/02/2016 19:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היא וכחלון יד רוחצת יד בשקט בשקט העלו את גיל הפרישה ופגעו בחלשים . ובמיוחד בנשים. פלוג לא תצא לפנסיה לא משתלם לה . היא יושבת במשרד ממוזג וגורמת נזקים לכולם יש לה קביעות בעבודה משכורות עתק וקצבת זקנה גדולה מצד אחד חברי הכנסת העלו לעצמם משכורות. אבל לא היתה להם בעיה לפגוע בחלשים ולגזול מהם את הקצבה העלובה שבטוח לאומי נותק. לפני שהיא דואגת לכרטיסי האשראי ולתחרות האובססיבית של כחלון עם הבנקים שתדאג שלאנשים יהיה כסף . מהפכת האשראי של כחלון היא בלוף . עוד ג'ובים לחברים ואפשרויות השקעה על חשבון הצבור. וגם סימון אנשים כרגיל החלשים ישלמו יותר על האשראי . כחלון ופלוג משקרים בצוותא
  סגור
 • 1.
  החוש אן הורדת ריבית ההורדה תהייה לקרת פסח בוודאות (ל"ת)
  יודע דבר מבאר שבע 18/02/2016 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • הורדת ריבית תנפח את הנדלן ותרושש את האזרחים
  לא יודע כלום מאילת 18/02/2016 19:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הנפילה פה תהיה חזקה מאוד.
  סגור