עסקת מיילן: Fitch ו-Moody's בוחנות את דירוג החוב של טבע

לטבע יש כבר היום התחייבויות בהיקף של 23 מיליארד דולר ובכדי לרכוש את מיילן היא תיאלץ להגדיל את המינוף
 |  (1)
משקולת החוב
אחרי שחברת טבע הגישה הצעה רשמית לרכישת חברת מיילן תמורת 40 מיליארד דולר, הודיעו חברות הדירוג מודיס' ופיץ' על הכנסת ענקית התרופות הישראלית לרשימת מעקב עם צפי להפחתת דירוג. עסקת טבע-מיילן, אם תצא לפועל, תיעשה 50% במזומן ו-50% במניות. נזכיר שבמקביל מיילן מנסה לרכוש את חברת פריגו תמורת 29 מיליארד דולר.

בסוכנות הדירוג פיץ' אשררו אמש דירוג BBB פלוס לטבע, אך הכניסו את טבע לרשימת מעקב ומעריכים שאופק הדירוג ירד מ"יציב" ל"שלילי". להערכת פיץ' – טבע מנסה לרכוש את מיילן במכפיל Ebitda (רווח לפני הוצאות מימון ומס) של 14.

בפיץ' מעריכים שאם עסקת טבע-מיילן תצא לפועל היא תיצור את חברת הגנריקה הגדולה בעולם עם מכירות של 29 מיליארד דולר בשנה וסינרגיה גבוהה בין החברות. כלכלני פיץ' שוריים לגבי תחום הגנריקה על רקע התארכות תוחלת החיים שיוצרת אוכלוסייה גדולה מאוד של זקנים וחדירה לשווקים מתפתחים.

בפיץ' צופים שיפחיתו מעט את הדירוג של טבע בגלל המינוף שיגדל לצורת מימוש העסקה, אך מבהירים שלטבע יש את היכולת לעמוד בהחזר חובותיה בזמן, להשלים את העסקה ובהמשך הדרך להפחית בחזרה את המינוף. הפחתת דירוג גדולה יותר תתרחש אם טבע תגדיל את המחיר בהצעת הרכשת למיילן או אם לא תעמוד ביעדי תוכנית ההתייעלות שלה.

יום לפני כן - סוכנות הדירוג מודיס' אישררה דירוג גבוה של A3 לטבע, אך שינתה את תחזית הדירוג מ"יציב" ל"developing" - כלומר בסטאטוס של בחינה מחדש. כלכלני מודי'ס מעריכים שבעקבות הרכישה עלול היחס בין החוב הפיננסי נטו של טבע לבין הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) לזנק ל-4.4 לעומת יחס של 1.9 לפי הדוחות לסיכום שנת 2014.

טבע סיימה את שנת 2014 עם הכנסות של 20.3 מיליארד דולר ורווח נקי של 3.1 מיליארד דולר. המאזן של החברה חושף רמת חוב גדולה (אם כי לא חריגה בסקטור) – התחייבויות לזמן קצר וארוך בהיקף כולל של 23 מיליארד דולר. הדוחות לרבעון הראשון של 2015 יפורסמו ביום חמישי הבא (30.4).

לגבי יכול החזר החוב: קשה להעריך כיצד התפתחות הגנריקה של הקופקסון תיפגע בהכנסות טבע בשנים הקרובות, אך בצד ההוצאות ניתן להעריך שמיזוג בין טבע למיילן יגרור חיסכון ענק בהוצאות. הקופקסון תורם היום כ-20% מהכנסות טבע וכ-50% מהרווח התפעולי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  טבע לא צריכה לרכוש את מיילן
  Ido Zeruya 23/04/2015 13:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה סיכון גדול מדי שיכול לרסק את החברה אם היא תיכנס להסדרי חוב(ירידת רווח בגלל הקופקסון). המניה שלה תרד באופן דרסטי אם תיכנס להסדר חוב. בנוסף, חלק גדול מהמוסדיים יפסיקו לקנות אגרות חוב שלה, בנקים יקטינו דרסטית את המסגרת שלה.
  סגור