דריכות בבנק ישראל: האם הפחתת הריבית האחרונה תעיר את האינפלציה?

ביום רביעי יפורסם מדד המחירים לצרכן ואחרי שני מדדים שליליים חזקים - הכלכלנים צופים עליות מחירים במשק. הנה התחזיות
|
(9)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
ביום רביעי הקרוב תפרסם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את אחד הנתונים החשובים ביותר לבנק ישראל - מדד המחירים לצרכן לחודש מארס. אחרי שני מדדים שליליים חזקים שנרשמו בחודשים ינואר ופברואר בשוק ההון צופים כי מדד המחירים במארס עלה בשיעור של 0.4%.

מדדי המחירים לצרכן האחרונים הושפעו לשלילה מהצניחה החדה במחיר הדלק לצד הוזלות במחירי החשמל והמים. בחודש מארס העלייה במחירים תהיה בעיקר כתוצאה משינוי הכיוון במחיר הנפט בעולם שהוביל להתייקרות חדה במחירי הדלקים לצרכנים. 

למרות שהמדד צפוי להיות חיובי - בבנק ישראל ממשיכים להיות מוטרדים משער החליפין. מאז ההחלטה האחרונה התחזק השקל ב-1.8% מול סל המטבעות ורחוק ב-0.6% מהרמה ערב הורדת הריבית המפתיעה ב-23 בפברואר. התחזקות השקל באה חרף רכישות מט"ח שביצע בנק ישראל בחודש מארס - 535 מיליון דולר.

למרות הנתון שמטריד את בנק ישראל, בדיוני הריבית האחרונים בנק ישראל ציין כי הורדת ריבית נוספת במשק לא נשקלה כאופציה. ההחלטה להותיר את הריבית במשק על 0.1% חרף הסקירה של HSBC שגרסה כי בנק ישראל יוריד ריבית ויפעיל תוכנית הקלה כמותית התקבלה פה אחד על ידי חברי הוועדה המוניטרית.

שיקול נוסף בהחלטה של בנק ישראל, אם כי מעט משני עשוי להיות קשור לעובדה שלעת עתה עדיין לא הורכבה ממשלה חדשה בישראל. הדרישות הקואליציוניות של המפלגות הן גבוהות שכוללות דרישות להעלאת קצבת הילדים (עלות של כ-3 מיליארד שקל) ומתן פטור ממע"מ על מוצרי יסוד (כ-2 מיליארד שקל). אלכס ז'בזינסקי ממיטב דש העריך היום כי אם יבוטל מע"מ על מוצרי יסוד - הדבר יוריד את המדד בשיעור של 0.3%. 

נתון נוסף שצריך בנק ישראל לקחת בחשבון בראייה קדימה היא עדכון שכר המינימום. כבר בחודש אפריל מעודכן שכר המינימום כלפי מעלה בשיעור של 8%. הכלכלן יונתן כץ מלידר סבור כי הדבר יתרום כ-0.2%-0.3% לאינפלציה שנה קדימה. בהתאחדות התעשיינים סבורים כי 20% מהשכירים במשק יושפעו מכך והדבר יחול על משרות שבהן רמת השכר היא נמוכה כגון, רשתות השיווק, מסעדות, מלונאות, חינוך ובריאות. כץ סבור גם כי כתוצאה מהלחץ על השקל בנק ישראל עשוי לנקוט בצעדים נוספים ושהמדיניות שלו תושפע בעיקר מהכיוון של שער החליפין ומהסביבה האינפלציונית.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  לרוץ
  jr 12/04/2015 23:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  דולרים דולרים מי שלא יקנה עכשיו ומהר יפסיד בגדול לא לחכות!!!
  סגור
 • 8.
  הורדת מעמ - לא שיקול
  חובבן 12/04/2015 23:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הורדת מעמ שתשפיע על המדד לא צריכה להשפיע על הריבית בדיוק כמו שהעלאת מעמ ועליית מדד בעטייה לא צריכה לגרום להעלאת ריבית.
  סגור
 • 7.
  להעלות קצבת זקנה למה רק לילדים? יש כסף אז תתנו לכולם (ל"ת)
  קצבאות 12/04/2015 22:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  מדינת ישראל מדינה עשירה מאוד והכלכלה שלה מעולה
  דריכות בבנק 12/04/2015 22:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אין מה להיות בדריכות כי ממשלת ישראל מוותרת על הכנסות מהגז ומבריחה את כל המשקיעים הפוטנצייאלים. מדינה שמעוררת גיחוך בכל העולם כי היא מתנהלת כמו רפובליקת בננות. אין מה לדאוג לכזאת מדינה כנראה אף אחד פה לא צריך כסף כי לממשלה יש המון כסף. אז אל תבלבלו במוח.
  סגור
 • 5.
  הכלכלה בישראל מתה
  מכופף הבננות 12/04/2015 22:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כל נסיונות ההנשמה האלה לא יעזרו המשק חולה ובמקום לנסות להבריא אותו המשיכו לא לטפל בו . תרגילי בריבית המהוללים של הנגישה יתגלו ככישלון נחרץ ויביאו אותנו למיתון קשה . אני צופה לתחילת משבר סוף רבעון שני תחילת רבעון שלישי
  סגור
 • 4.
  המדד הזה לא מייצג כי הוא מקומבן מלמעלה ברמות על
  וכולם יודעים 12/04/2015 22:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מי שנכנס לסופר ולא גאון בבנק ישראל יודע המחירים עולים בטירוף והמדד יורד...נו שויין
  סגור
 • 3.
  כרגע ביבי שר אוצר הספיק דווקא די הרבה
  מי יהיה שר אוצר? 12/04/2015 19:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העלה את מחירי המשלוחים לחו"ל בדואר וגם פיטרו עובדים. וגם יש חברה שמחלקת דואר. ביבי חייב כעת לעובדי כיל שהצביעו לו והוא הולך להרוס סופית את כיל עם מניית הזהב העלובה . בינתיים לא אמר כלום ללפיד שסירב למכור את כיל לפוטאש וגם לכל הנזקים .הכל פה רקוב הגז כיל הבנקים ושום דבר לא יעזור מסלול התרסקות בטוח
  סגור
 • 2.
  אינטרס דולר ותו לא
  אסור היה להוריד 12/04/2015 19:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הריבית היתה אמורה להיות מינימום 2 וחצי
  סגור
 • 1.
  מתחת ל2 וחצי ריבית
  אסור היה להוריד 12/04/2015 19:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סתם ברדק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות