בעקבות חוק הריכוזיות: באידיבי בוחנים מיזוג מלא בין דסק"ש לאידיבי פיתוח

אדווארדו אלשטיין ומוטי בן משה מנסים לעשות סדר בקבוצה. בוחנים גם את האפשרות להפוך את דסק"ש לחברה פרטית
 | 
(7)
אדוארדו אדלשטיין מוטי בן משה, צילום: דרור עינב; יח"צ
אדווארדו אלשטיין ומוטי בן משה מעוניינים להשטיח שכבה אחת של הפירמידה העסקה בקבוצת IDB - זאת כחלק מחוק הריכוזיות. היום (ג') מדווחת {אידיבי פתוח} כי היא בוחנת את אפשרות להפוך את דסק"ש לחברה פרטית או לבצע מיזוג מלא בין דסק"ש לבין אידיבי פיתוח.

נכון להיום מחזיקה אידיבי פיתוח ב-74% ממניות דסק"ש. במטרה להקטין את אחת החברות בפירמידה העסקית נדרשת הקבוצה לפעול להקטנת אחת השכבות. בשלב זה עדיין לא יבוצע המהלך - אך בשתי החברות הציבוריות מונו וועדות חיצוניות כדי שימיצו על דרך הפעולה.

נכון להיום, רוב החברות התפעוליות של קבוצת IDB יושבים תחת דיסקונט השקעות. בניסיון לשטח את הפירמידה מעוניינים בן משה ואלשטיין לבצע מהלך אשר יכלול מחיקה של אחת מהחברות ממסחר. כל אחד מהמהלכים הנבחנים צפוי לשפר את רמת הנזילות של קבוצת IDB לקופת המזומנים של דסק"ש ולשפר את האיתנות הפיננסית של הקבוצה. עם זאת, התרחיש שבו דסק"ש תהפוך לחברה פרטית - עלול להיות לא פשוט מבחינה כלכלית.

התרחיש הראשון

על פי המהלך הזה, חברת דסק"ש תהפוך לפרטית ותחדל מלהיות תאגיד מדווח. בתרחיש זה נדרשת קבוצת IDB לפעול לרכישת מלוא החזקות הציבור במניה תוך רכישת כל איגרות החוב המוחזקות על ידי הציבור בהיקף של מיליארדי שקלים. לאחר המהלך, תחזיק IDB פיתוח ישירות בשליטה בכל אחת מהחברות התפעוליות שבקבוצה - סלקום, שופרסל, נכסים ובנין וחברת אדמה.

התרחיש השני

בתרחיש השני צפוי להתבצע מיזוג מלא בין אידיבי פיתוח לבין דיסקונט השקעות. תרחיש זה מעט יותר ריאלי מאחר וההוצאה הכספית הכרוכה בו יותר נמוכה. מהלך זה דומה במאפייניו למיזוג שבוצע בין דסק"ש לבין כור שבוצע בימי נוחי דנקנר. תוצאות המהלך יהיו זהות לאלו שבתרחיש הראשון, רק שכאן עשויים בעלי המניות של דסק"ש לקבל מניות של אידיבי פיתוח כחלק מהתמורה בעסקה.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מדוע לא למחוק אי די בי פיתוח
  דימה 25/09/2014 21:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה יותר כל
  סגור
 • 4.
  מיזוג מיטיב עם אידיבי פיתוח הממונפת ולכן לא כדאי לדסקש (ל"ת)
  מיזוג רע לדסקש 05/08/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • העסקה תעלה את שוויה אידיבי פיתוח גבוה
  מבין ויודע 06/08/2014 09:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העסקה של מיזוג כל החברות דסקש וכו תוך אידיבי תכניס המון או הרבה מזומנים לאידיבי מה שיגרום להעלאת שווי האגחים והמניה והאופיותשל אידיבי פיתוח. יש לאידיבי פיתוח 3 ופציותשהונפקו לאחרונה ,וכרגע כולם מחוץ לכסף וככל הנראה ההודעה תטיב מאוד עם המניה ותרים גם את האופציות בהתאם
  סגור
 • 3.
  עם השווי של דסקש הם יאבדו שליטה בפיתוח, (ל"ת)
  סוחר 05/08/2014 16:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  התרחיש השני עדיף בעיני
  dw 05/08/2014 15:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  משמעות תרחיש 1 הוא הקטנת הסחורה הצפה בשוק, וזה יהיה מצער מבחינת שוק ההון הישראלי. הייתי מציע לבצע עיסקת חילופי מניות הוגנת (תן X מניות דסק"ש וקבל Y מניות פיתוח), אך עם טוויסט - חלופת רכש מניות דסק"ש במזומן, אך במחיר מופחת - כך שזו תהא אפשרות שיבחרו בה מי שרוצים לצאת כליל מהקונצרן,גם במחיר פחות טוב (מוסדיים בעיקר, לפרטי אין בעיה להכנס או לצאת). ככה כל משקיע דסק"ש יבחר במה שטוב לו - מאחר ופיתוח ודסק"ש זה כמעט אותו דבר סביר שהרוב יבחרו בזה, אבל מי שמתעקש לקבל מזומן? בבקשה. מאחר ורכש מניות במזומן יציב קשיים לקונצרן (ידרש גיוס חוב או הון נוסף?) אך הוגן הוא שהמחיר המוצע יהיה נחות לאפשרות המרת המניות.
  סגור
 • 1.
  בדיוק כמו הקשקושים שהחברה לישראל תפוצל (ל"ת)
  קשקושים 05/08/2014 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • זה לא קשקוש אלא חלק מרפורמת הריכוזיות
  dw 05/08/2014 15:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה מהלך מתבקש מכיוון שאין כמעט הבדל בין אידיבי פיתוח לדסק"ש. זה זכר היסטורי לשיקולים לא ענייניים (פירמידת שליטה) של בעל השליטה הקודם.
  סגור