מינוי פלוג: "חדשות טובות, הדגש יישאר על נושא היצוא ולא הדיור"

רפי גוזלן מ-IBI "המינוי היה מתבקש; זהו המשך ישיר למדיניות של פישר, לא מצפים לשינוי בריבית" אלדד תמיר, "האתגר הוא שער החליפין"
|
(2)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
התגובות למינויה של ד"ר קרנית פלוג לנגידה הראשונה בהיסטוריה של לא מאחרות לבוא. אחרי סאגה מתישה שנמשכה 112 ימים מאז פרישתו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר, ספגו ראש הממשלה ושר האוצר ביקורת רבה על ההתנהלות בבחירת הנגיד לאחר ששני המועמדים הראשונים, יעקב פרנקל וליאו ליידרמן, לא הצליחו לקבל את אישור ועדת טירקל.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI , אמר "לאחר התנהלות תמוהה של כ- 4 חודשים שלא הוסיפה רבות ליוקרתם, החליטו ראש הממשלה ושר האוצר למנות את קרנית פלוג המשנה לנגיד היוצא ומלאת מקום הנגיד בחודשים האחרונים לתפקיד נגידת בנק ישראל. המינוי של פלוג היה מתבקש מזמן בהתחשב בניסיונה ובתמיכה שקיבלה מנגיד הבנק היוצא סטנלי פישר."

גוזלן מאמין שפלוג הייתה הבחירה הנכונה ומנמק, "המינוי ימנע זעזועים בבנק ישראל ובמדיניות המוניטארית מכיוון שפלוג הייתה חלק מרכזי ממדיניות הבנק בקדנציה של פישר הן כראש מחלקת המחקר והן כמשנה לנגיד. גם בהיבט של הועדה המוניטארית מדובר בחדשות טובות מכיוון שזהו הרכב שצועד יחד מעת כינון הועדה, גם אם להרכב הנוכחי יצורפו שני חברים מטעם הבנק שזהותם תיוודע במהלך החודשים הקרובים. מבחינת המדיניות המוניטארית מדובר כאמור בהמשך ישיר למדיניות של פישר כלומר בשלב זה מתן דגש רב יותר לנושא היצוא ומכאן לשער החליפין מאשר לנושא הדיור. עם זאת, בהתחשב ברמת הריבית הנוכחית אנו לא מצפים לשינוי בריבית אלא אם תירשם הרעה משמעותית בתמונת המצב הגלובלית".

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים בית ההשקעות תמיר פישמן אמר בתגובה "טרגדיה עם סוף טוב. מינוי מקצועי ומעולה, וחבל שלא מונתה כבר בשלב הראשון. המינוי מציב אתגר בינאישי לא פשוט כאשר הנגידה החדשה יודעת שלא ממש רצו בה, והיא מנגד תנסה להוכיח כח ועוצמה. לא בדיוק מצב אידאלי להתחיל משרה כה חשובה."

"האתגר המרכזי הוא ללא ספק שער החליפין. על בנק ישראל לנקוט פעולות דרמטיות על מנת להחליש את השקל. התחזקות השקל פוגעת אנושות בכלכלה הישראלית ולכן זוהי משימה שחייבים להצליח בה. מנגד שימוש בנשק ההפחתה בשער הריבית (שלא עזר כמעט) עשוי עוד יותר לנפח את שוק הנדל"ן ."

יניב פגוט, אסטרטג ראשי קבוצת איילון , "דומה כי בדיוק בשביל זה הומצא המשפט "מוטב מאוחר מאשר לעולם לא". תפקודה נטול הדופי של קרנית פלוג בפרק הזמן שבנק ישראל חסר נגיד והפרופיל הנמוך עליו שמרה על אף הזובור שעברה הוסיפו לה נקודות רבות."

"פלוג נדרשת להוכיח כי היא מסוגלת להוביל את בנק ישראל בהצלחה אל מול האתגרים הלא מבוטלים והסקפטיות המופגנת של ראש הממשלה ולייצר עמוד שדרה מברזל אל מול הגורמים הרלוונטים במשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר אשר הינם מומחים מדופלמים באיתור חולשה."

"הפחתת הריבית האחרונה והמפתיעה של פלוג וכן המשך ההתערבות בשוק המטבע וקידום צעדים לצינון שוק המשכנתאות בחודשים האחרונים מלמדים כי פלוג ממשיכה בקו שהותיר לה פישר, יתכן כי לא רחוק היום שפלוג תדרש לשנות כיוון שכן הררי יתרות המטבע נערמים והריבית הנמוכה מנפחת את שוק הדיור בהתמדה."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הוסיפו סבון לבועת הנדל"ן
  דודי 20/10/2013 14:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מה זה 300? מס' המשכורות שידרשו בעוד שנה לקניית דירה מה זה 400? זה אם תרצו דירה במרכז מה זה 500? דירת חדר וחצי בתל אביב שמישהו יביא כבר מחט ויפוצץ את הבועה הזו
  סגור
 • 1.
  אי טיפול בבעיית בועת הנדלן ,חדשות טובות ? (ל"ת)
  דחיפה לתהום בפיצוץ 20/10/2013 14:16
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות