ג'וליאן אסוס: "כרגע השוק פה מושפל ופגוע, אבל הבורסה עוד תחזור לעצמה"

מנכ"ל הברוקראז' בבית ההשקעות IBI מדבר בראיון ל-Bizportal על המצב בשוק ההון, על העבודה מול בעלי עניין ומוסדיים, וגם מה דעתו על הארכת שעות המסחר בבורסה ועל השקת אופציות שבועיות
|
(4)
ג'וליאן אסוס, צילום: יח"צ

בתי ההשקעות בישראל מתמודדים בשנים האחרונות עם ירידה דרמטית במחזורי המסחר בשוק המניות המקומי ועם רגולציה הולכת וגוברת, מה שגרם לרבים מהם להצטמצם ולהתמזג. כתבת Bizportal שוחחה עם ג'וליאן אסוס, מנכ"ל הברוקראז' של בית ההשקעות IBI, על הדרכים להתמודד עם המשבר בשוק ההון, באמצעות גידול בפעילות בשוקי חו"ל והישענות על הפצות גדולות. וגם, שמעה מה דעתו על כוונת הבורסה להאריך את שעות המסחר ולהשיק אופציות שבועיות.

לאחר שמילא מאז שנת 1990 מגוון תפקידי ניהול בכירים בשוק ההון הישראלי, ג'וליאן אסוס בן ה-49, משמש בשנתיים האחרונות כמנכ"ל פעילות הברוקראז' של IBI, שנחשבת לפעילות המרכזית של בית ההשקעות, שעוסק גם בניהול כסף באמצעות קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות השתלמות ותיקי השקעות, מסחר אינטרנטי ללקוחות פרטיים, חיתום ועוד ומנהל נכסים בסך של כ-28 מיליארד שקל. בחדר המסחר עובדים כ-70 איש.

לדברי אסוס, "הירידה בפעילות בבורסה היא אכן דרמטית, אבל צריך לשים לב שהירידה במחזורי המסחר נוגעת בעיקר לשוק המניות ולאופציות על מדד המעו"ף. אם מסתכלים על התמונה הרחבה, רואים שבתחום האג"חים דווקא נרשם גידול בפעילות ולאחרונה גם הפעילות באופציות הדולר/ שקל גדלה".

האם מצאת דרכים לפצות על הירידה בפעילות בשוק המניות? "לגבינו אני יכול לומר, כי הפעילות שמבצעים המוסדיים בחו"ל דרכנו בהחלט מפצה על הירידה שנרשמה בפעילות בבורסה המקומית. מעבר לזה, חוסר הנזילות בשוק מאפשר לנו לעשות הרבה יותר פעילות בדרך של הפצת 'בלוקים' של מניות. בסה"כ אנחנו מצליחים לשמור על תוצאות טובות וניתן לראות את זה בדוחות האחרונים שפירסמנו".

מדו"חות הרבעון הראשון של השנה עולה כי הכנסותיו של בית ההשקעות IBI כולו ירדו ב-7.6% ל-48.1 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ורווחיו נפלו ב-36% ל-15.3 מיליון שקל. אך דווקא פעילות שירותי הביצוע של בית ההשקעות, שעליה אחראי אסוס, גדלה במיליון שקל ל-21.9 מיליון שקל ורווחי מגזר פעילות זה זינקו פי 2.4 ל-3.1 מיליון שקל.

אסוס מסביר כי "בגלל שאין נזילות ולבעלי עניין אין אפשרות לצאת מהפוזיציות שלהם, זה גורם לכך שמי שרוצה למכור בלוק בשוק פונה לברוקר. בדרך כלל עסקאות אלה נעשות בדיסקאונט מסויים על מחיר השוק וזאת על מנת להיפטר מהסחורה. זו הבעייתיות של חוסר הנזילות - המוכר לרוב צריך להתפשר על המחיר".

בעיית הירידה במחזורים היא בעיה של כל העם, או רק של בתי ההשקעות שמאבדים ביזנס? "לאחרונה סוף סוף מחלחלת בקרב הציבור וההנהגה ההבנה שהפגיעה במחזורים והתייבשות של הבורסה היא לא בעיה רק של כמה ברוקרים, אלא בעיה שפוגעת במשק הישראלי כולו ובתפקודו הכלכלי. זה פשוט מקשה על חברות לגייס הון מסוג חוב או אקוויטי בבורסה וזה מוריד את היכולת שלהן לממן את הפעילות ואת הצמיחה שלהן".

"מתישהו הבורסה פה תחזור לעצמה"

אתה מאמין שיהיה שיפור בשוק ההון הישראלי? "אני מאמין שמתישהו הבורסה פה תחזור לעצמה. שוק ההון מתאפיין בסיקליקליות וכרגע שוק ההון הישראלי הוא מושפל ופגוע אבל זה בהחלט עוד יכול להשתנות".

"אני יכול להגיד לך שדווקא לאחרונה הגדלנו והרחבנו את היקף השירותים שניתנים ללקוחות, למשל בדרך של הגדלת מחלקת המחקר שלנו, שהרחיבה את הסיקור גם לתחום החוב ולשווקי חו"ל, שני תחומים שהלקוחוות שלנו מתעסקים בהם הרבה יותר כיום מבעבר. להבדיל מגלי הפיטורים שראינו בבתי השקעות אחרים, אנחנו שמרנו על מספר האנשים ואפילו קצת גדלנו וכיום יש כ-70 איש שעובדים בברוקראז'".

בתקופה האחרונה בלטה התופעה של הסטת כספים שמנוהלים על ידי הגופים המוסדיים מהבורסה המקומית לבורסות בחו"ל, לדעתך הם מספיק מקצוענים ויודעים מה הם עושים? "אין ספק שחל שינוי אדיר בשנים האחרונות בכל הנוגע למסחר בבורסות בחו"ל. המוסדיים הופכים ליותר ויותר מקצועיים והם יודעים טוב מאוד מה הם עושים בשווקים בחו"ל".

"זה כבר ממש לא נכון לחשוב שהמוסדיים הם רק סוחרי ETF. יכול להיות שזה היה ככה בעבר, כשהמוסדיים פחות הכירו את השווקים בחו"ל, אבל כיום זה ממש לא ככה וככל שעובר הזמן יותר פעילות נעשית באופן פרטני, למשל רכישות של מניות או אג"ח קונצרני ספציפי. כיום הם כבר לא מסתכלים רק על מניות ישראליות שנסחרות בנאסד"ק, אלא פועלים בכל השווקים ובכל הסקטורים שמציעים השווקים בעולם כולו".

"אופציות שבועיות - יותר הימורים מהשקעות"

מה דעתך על כוונת הבורסה להשיק אופציות שבועיות לצורך הגדלת הפעילות בשוק? "אני לא אוהב את זה, זה יותר הימורים מאשר השקעות".

ומה דעתך על הכוונה להאריך את שעות המסחר בבורסה? "העובדים שלי מאוד לא אוהבים את זה. הם לא חושבים שזה יועיל למחזורים. יכול להיות שנראה קצת יותר פעילות ארביטראז', אבל מצד שני יכול להיות ש'אורדרים' של זרים שאנחנו מקבלים כיום לביצוע בבורסה הישראלית, יעברו ישירות לבורסות הזרות. לדעתי שני הדברים האלה לא באמת ישנו את המאזן. בסה"כ אני לא רואה הצדקה להארכת שעות המסחר".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לבנון המטומטמת חושבת שזה יעזור. (ל"ת)
  מני 09/06/2013 07:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  בחור חכם
  דן 08/06/2013 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה הוא בבית ההשקעות הכושל הזה ?
  סגור
 • 2.
  עודף הרגולציה מחריב את שוק ההון! די!
  די לעודף הרגולציה! 08/06/2013 16:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יש לטפל ברגולציה הבלתי שפוייה ההורסת כל חלקה טובה בשוק הישראלי.
  סגור
 • 1.
  IBI המליצו לקנות אמפל כל הדרך נכון ? --( (ל"ת)
  דן 08/06/2013 16:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות